خانه سلامت گوش درمان سرگیجه در ۳ سوت !!! ( با عکس )

درمان سرگیجه در ۳ سوت !!! ( با عکس )

0
درمان سرگیجه

سرگیجه معنای مختلفی برای افراد مختلف دارد ، زیرا علائم آن می‌تواند خیلی گسترده ایجاد شود و پیدا کردن راهی برای درمان آن شامل آزمون‌وخطاهای زیادی است .

راه‌های زیادی برای درمان سرگیجه وجود دارد که به همگی آن‌ها اشاره خواهید کرد ، اما باید بدانید که اگر سرگیجه بعد از انجام این کارها از بین نرفت ، مراجعه به پزشک ضروری است تا علت آن پیدا شود .

درمان‌های سریع سرگیجه

درمان سریع سرگیجه

بنشینید یا دراز بکشید . سرگیجه یا سبکی سر معمولاً درزمانی که ایستاده‌اید یا حرکت می‌کنید رخ می‌دهد . بعد از رخ دادن اولین نشانه‌های سرگیجه یا سبکی سر ، سریعاً بنشینید یا دراز بکشید . معمولاً این کار احساس چرخیدن محیط اطراف را بهبود بخشیده و از افتادن جلوگیری می‌کند .

اگر نشسته‌اید ، سعی کنید سر خود را بین ۲ پای خود قرار دهید . این کار باعث افزایش جریان خون در مغز می‌شود . دراز کشیدن نیز نتیجه مشابهی دارد .

به مدت ۱ تا ۲ دقیقه یا تا زمانی که سرگیجه از بین برود بنشنید یا دراز بکشید .

از بین بردن سرگیجه

آب بنوشید . اغلب سرگیجه به دلیل کم‌آبی بدن رخ می‌دهد . مصرف نکردن میزان مناسب آب در طول روز یا بعد از ورزش کردن می‌تواند باعث ایجاد سرگیجه شود . همچنین ممکن است به دلیل مریضی‌هایی که باعث استفراغ ، اسهال یا تب می‌شوند ، آب بدن کم شده و سرگیجه سراغ شما بیاید . هنگامی سرگیجه کمی بهتر شد ، آب و دیگر مایعات را بنوشید .

اگر نوشیدن آب برای شما سخت است ، نوشیدنی‌های انرژی‌زا ، چای با مقدار کمی قند ، سوپ یا آب‌میوه بنوشید .

درمان طبیعی سرگیجه

چیزی بخورید . سرگیجه می‌تواند به دلیل کاهش سطح قند خون رخ دهد ، مخصوصاً در افرادی که دیابت دارند . درزمانی که سرگیجه شروع شد ، یک میان وعده ترجیحاً دارای کربوهیدرات یا شکر میل کنید ، چیزی مانند شکلات یا موز می‌تواند مناسب باشد .

گیج رفتن سر

روی نقطه خاصی تمرکز کنید . برای جلوگیری از چرخش ، بسیاری از رقاص‌ها روی نقطه خاصی تمرکز می‌کنند . شما می‌توانید از همین تکنیک روی افرادی که از سرگیجه رنج می‌برند استفاده کنید .

روی نقطه خاصی مانند ترک روی دیوار یا وسیله خاصی تمرکز کنید . این کار می‌تواند به شما حس واقعی بودن را به‌جای چرخش بدهد ، برخلاف آنچه بدن شما به شما می‌گوید .

درمان سریع سرگیجه

نفس عمیق بکشید . بعضی‌اوقات سرگیجه می‌تواند از علائم حمله عصبی باشد . اغلب در هنگام حمله عصبی احساس می‌کنید که نمی‌توانید تنفس کاملی داشته باشید ، اما معمولاً شما سعی می‌کنید که بیش‌ازاندازه نفس بکشید و چنین فکری می‌کنید .

اگر در چنین شرایطی بودید ، سعی کنید آرام و عمیق نفس بکشید . این کار به شما کمک می‌کند تا آرام شوید و احساس سرگیجه شما نیز بهتر شود .

علت اصلی سرگیجه

از نورهای درخشان دوری‌کنید . اگر سرگیجه گرفتید ، سعی کنید از نورهای درخشان یا نور لپ‌تاپ و تلویزیون دوری‌کنید . نورهای درخشان باعث به هم خوردن احساس ( حس بدن ) و بدتر شدن سرگیجه می‌شوند .

سعی کنید در اتاقی تاریک دراز بکشید یا بنشینید یا چشمانتان را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه ببندید .

ورزش برای سرگیجه

مانور ایپلی را امتحان کنید . مانور ایپلی تمرین گردن و سر است که میتواند برای درمان علائم سرگیجه استفاده شود . مانور ایپلی روی وارد کردن کریستال های کلسیم به ناحیه گوش داخلی تمرکز میکند که با اینکار علائم سرگیجه از بین میروند .

مراحل انجام مانور ایپلی

۱ – بنشینید و سر خود را به صورت افقی ، ۴۵ درجه به سمت گوشی که درگیر است بچرخانید .

۲ – با حفظ همان ۴۵ درجه دراز بکشید و این حالت را ۱ تا ۲ دقیقه حفظ کنید . شما در این زمان باید شاهد فروکش کردن سرگیجه باشید .

۳ – سر خود را ۹۰ درجه به سمت محالف بچرخانید ، سپس بدن خود را نیز به سمت سر خود بچرخانید . شما باید در حال حاظر بتوانید کف زمین را مشاهده کنید .

۴ – این حالت را حفظ کنید ، ممکن است شما حمله سرگیجه دیگری را تجربه کنید ، اما بعد از ۱ دقیقه فروکش خواهد کرد .

۵ – به آرامی به حالت نشسته برگردید .

نکته : مراحل انجام در شکل بالا نیز نشان داده شده است . اگر متن نامفهوم بود ، با دیدن شکل آن را کامل کنید .

درمان‌های بلندمدت سرگیجه

کاهش سرگیجه

به‌آرامی تکان بخورید . اگر مستعد سرگیجه گرفتن هستید ، خیلی مهم است که از هرگونه حرکت ناگهانی بپرهیزید ، حرکت سریع می‌تواند باعث اغتشاش در فشارخون شود .

شما باید به‌آرامی بنشینید و بلند شوید ، همچنین دست خود را روی سطح محکمی مانند دستگیره راه‌پله قرار دهید .

درزمانی که می‌خواهید صبح از خواب بیدار شوید ، اول به‌آرامی بلند شده ، سپس پای خود را روی زمین بگذارید . مقداری در این حالت ریلکس شوید و نفس عمیقی بکشید ، سپس به‌آرامی بلند شوید .

درزمانی که می‌خواهید از حالت نشسته بلند شوید ، مقداری پای خود را خم و راست کنید . این کار به گردش خون و کاهش سبکی سر کمک می‌کند .

ریشه کن کردن سرگیجه

میزان مصرف مایعات را افزایش دهید . کم‌آبی می‌تواند روی فشارخون تأثیر بگذارد و منجر به ایجاد علائم سرگیجه شود . روزی ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید تا بدن را هیدراته نگه‌دارید .

اگر آب بدنتان کم است ، سعی کنید نوشیدنی‌های ورزشی بنوشید . الکترولیت موجود در این نوشیدنی‌ها باعث کمک به پر آب شدن سریع‌تر بدن شما می‌شوند . همچنین افزایش مصرف نمک می‌تواند در بعضی از موقعیت‌ها مفید واقع شود .

از بین بردن سرگیجه

میزان استراحت را بالا ببرید . سرگیجه و سبکی سر در هنگامی‌که بیماری‌های ویروسی مانند : سرماخوردگی و آنفولانزا دارید شایع است . در هنگامی‌که این بیماری‌های ویروسی را دارید ، مقدار زیادی استراحت کنید تا سریع‌تر بهبودیافته و احساس سرگیجه را کاهش دهید .

علت های سرگیجه

همه‌چیز را در مورد سرگیجه‌های خود بنویسید . شما با نوشتن زمان و مکان سرگیجه و مثلاً سرگیجه گرفتن بعد از سوار یا پیاده شدن از خودرو ، می‌توانید بفهمید که چه چیزهایی باعث ایجاد سرگیجه در شما می‌شوند و با استفاده از این اطلاعات از سرگیجه در آینده جلوگیری کنید .

به‌عنوان‌مثال : سرگیجه شما ممکن است به دلیل گرسنگی ، سریع بلند شدن و حتی گرفتن دوش آب گرم باشد . شما با شناسایی این‌گونه موارد می‌توانید از ایجاد سرگیجه در آینده جلوگیری کنید .

ارتباط کفش با سرگیجه

کفش تخت بپوشید . اگر مستعد سرگیجه گرفتن هستید ، پوشیدن کفش پاشنه‌بلند کار مناسبی نیست . کفش‌های تخت باعث کمک به مغز شما می‌شوند تا حالت بدن را بهتر تشخیص دهد ، بنابراین تعادل بدن شمارا بهتر کنترل می‌کند .

همچنین پوشیدن کفش تخت از پیچ خوردن مچ پا که باعث ایجاد سبکی سر می‌شود جلوگیری می‌کند .

ریشه کن کردن سرگیجه

خود را با محیط وفق دهید ( سازگار کنید ) . یکی از نگرانی‌های اصلی در مورد سرگیجه ، از دست دادن تعادل و افتادن است که ممکن است باعث شود باعث آسیب‌دیدگی شود . شما باید محل زندگی و کار خود را طوری تنظیم کنید و بچینید که ریسک انگونه اتفاقات را به حداقل برسانید .

مثلا کارهای زیر را انجام دهید

۱ – هرگونه سیمی که ممکن است باعث برق‌گرفتگی در هنگام سرگیجه شود را کنار بزنید ( دور از دسترس قرار دهید ) .

۲ – از چراغ‌خواب استفاده کنید تا از منحرف شدن مغزتان در تاریکی جلوگیری کنید .

۳ – از فرش کلفت استفاده نکنید ، زیرا مستقر شدن و ثابت شدن پای شما سخت می‌شود .

۴ – از پادری‌های ضد لیز خوردن در جلو و کف حمام استفاده کنید .

قرص سرگیجه

داروهای ضد سرگیجه کدم‌اند ؟

داروهایی که برای بیماری حرکت وجود دارند ، می‌توانند علائم سرگیجه مربوط به سرگیجه دورانی یا واقعی را درمان کنند . بعضی از آن‌ها نیاز به نسخه پزشک ندارند ، اما نوع قوی یا بعضی از آن‌ها باید با نسخه پزشک باید تهیه شوند ، در کل بهتر است هر نوع قرصی را زیر نظر پزشک مصرف کنید .

پرومتازین :

پزشک شما دزی بین ۱۲٫۵ تا ۲۵ میلی‌گرم در روز به‌صورت قرص یا به‌صورت شیاف ۳ تا ۴ بار در روز برای شما تجویز می‌کند .

دیمن هیدرینات :

پزشک شما ممکن است ۵۰ میلی‌گرم هر ۶ ساعت یک‌بار برای شما آن را تجویز کند . این دارو به‌صورت قرص ، شربت و شیاف در دسترس است . دیمن هیدرینات یک داروی پرطرفدار برای ضد تهوع است .

مکلیزین :

به‌صورت ۲۵ میلی‌گرم هر ۶ ساعت یک‌بار تجویز می‌شود . این قرص در کودکان ۱۲ و زیر ۱۲ سال نباید مصرف شود ، زیرا ایمن بودن آن ثابت نشده است .

دیفن هیدرامین :

به‌صورت ۱۲٫۵ تا ۲۵ میلی‌گرم هر ۴ تا ۶ ساعت یک‌بار تجویز می‌شود . این دارو یک نوع آنتی‌هیستامین است و برای درمان خارش و بثورات جلدی تجویز می‌شود ، اما در درمان بیماری حرکت نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد .

علت سرگیجه

از چیزهایی که روی گردش خون تأثیر می‌گذارند دوری‌کنید . سرگیجه اغلب به دلیل کاهش فشارخون رخ می‌دهد ، بنابراین از چیزهایی مانند : کافئین ، تنباکو ، الکل و مواد مخدر که روی گردش خون تأثیر می‌گذارند ، دوری‌کنید .

نشانه های سرگیجه

علائم و نشانه‌های جدی و خطرناک کدم‌اند ؟

در بعضی مواقع سرگیجه می‌تواند از علائم بیمارهای خطرناکی باشد . اگر مکرراً یا به‌صورت طولانی‌مدت از سرگیجه رنج می‌برید ، توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید .

علت‌های دیگر سرگیجه

درمان‌های خانگی سرگیجه

درمان سرگیجه در طب سنتی

زنجبیل را امتحان کنید . زنجبیل قرن‌ها برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده‌شده است که یکی از آن‌ها سرگیجه همراه با حالت تهوع است .

مطالعات علمی نشان داده‌اند که زنجبیل می‌تواند سرگیجه را قطع کند ، همچنین نشان داده‌شده است که درواقع زنجبیل از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک نیز سریع‌تر عمل می‌کند .

زنجبیل با افزایش جریان خون در مغز به مبارزه به سرگیجه می‌پردازد ، که عموما کاهش جریان خون عامل اصلی سرگیجه است .

راه‌های استفاده از زنجبیل

۱ – مصرف مکمل ( قرص ) زنجبیل

۲ – جویدن مقدار کمی از ریشه تازه زنجبیل

۳ – نوشیدن چای زنجبیل : برای این کار مقدار کمی ریشهِ زنجبیل را در یک فنجان آب جوش بریزید .

۴ – مکیدن آب‌نبات زنجبیلی

درمان خانگی سرگیجه

آب کرفس بنوشید . آب کرفس می‌تواند سرگیجه‌ای که به دلیل کاهش فشارخون است را درمان کند . به‌سادگی می‌توانید آب کرفس را گرفته و بنوشید .

درمان گیاهی سرگیجه

ترکیب عسل و سرکه سیب را امتحان کنید . ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب را با ۲ قاشق چایخوری عسل را در یک لیوان آب سرد یا گرم ریخته و مخلوط‌کنید . روزی ۳ بار از آن مصرف کنید تا فشارخون شما تنظیم شود ، ممکن است با اینکار به کاهش علائم سرگیجه نیز کمک کند .

قرص قوی برای سرگیجه

مکمل آهن مصرف کنید . اگر سرگیجه شما از علائم کمبود آهن مربوط به کم‌خونی باشد ، شما ممکن است نیاز به مکمل آهن داشته باشید . به دنبال نشان‌های کمبود آهن مانند : خستگی ، تنگی نفس یا سردرد باشید .

اگر احساس می‌کنید که کم‌خونی دارید ، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز مصرف مکمل آهن را شروع کنید .

درمان گیاهی و سنتی سرگیجه

جینکوبیلوبا بخورید . جینکوبیلوبا یک درخت است که خواص درمانی دارد و برای درمان بعضی از بیماری‌ها از آن استفاده می‌شود . جینکوبیلوبا می‌تواند مشکل سرگیجه‌ را با بهبود گردش خون در گوش میانی تسکین دهد و بعضی از مشکلات آن را مرتفع کند .

این گیاه به‌صورت قرص ، شربت و برگ خشک‌شده در دسترس است .

قرص گیاهی برای سرگیجه

بابونه گاوی ( feverfew ) مصرف کنید . یکی دیگر از گیاهان خوب برای درمان سرگیجه بابونه گاوی است . نشان داده‌شده است که این گیاه برای درمان میگرن خوب بوده و می‌تواند التهاب گوش میانی را کاهش دهد ، درحالی‌که گردش خون را نیز بهبود می‌بخشد .

بابونه گاوی به‌صورت مکمل یعنی قرص و شربت در دسترس است .

بارگذاری بیشتر در گوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان فوری و قطعی سبکی سر !!! ( با عکس )

سبکی سر میتواند علامت بیماری یا مشکلات پزشکی دیگر باشد ، اما عموما جدی نیستند و به راحتی م…