ترس از رانندگی

رانندگی می‌تواند ترسناک باشد ، چه تازه‌کار باشید چه حرفه‌ای !! ممکن است شما احساس استرس ، اضطراب ، عصبانیت و نداشتن اعتمادبه‌نفس را تجربه کنید . شما همچنین می‌توانید به دلیل تصادفات رانندگی نیز دچار اضطراب شوید .

شما می‌توانید با راه‌کارهای گفته‌شده در این مقاله بر ترس خود از رانندگی غلبه کرده و بعد از مدت کوتاهی ، رانندگی را برای خود عادی کنید .

تمرین رانندگی

علت ترس از رانندگی

قدم‌های کوچک بردارید . اگر با فکر کردن در مورد رانندگی در شهر دچار استرس شده و اذیت می‌شوید ، رانندگی کوتاه‌تر حتی به‌اندازه دور زدن در چند خیابان اطراف خانه را امتحان کنید . رانندگی را بزرگ‌تر از چیزی که هست تصور نکنید ، رانندگی آموختنی است و تمامی افراد درگذشته شرایط شمارا داشته‌اند . حواستان باشد که همین تمرین‌های کوچک نیز جزو یادگیری رانندگی و تجربه آن حساب می‌شود .

هر دفعه مقدار کمی از ناحیه امن خود فاصله بگیرید . به‌عنوان‌مثال : شما می‌توانید در ماشین پارک شده بنشینید و اقدام به کار کردن با فرمان و دنده و غیره کنید . بعدازآن ماشین را روشن کنید و فقط مقداری ماشین را جابه‌جا کنید و سپس به‌جای قبلی آن را برگردانید .

بررسی کنید که ترس شما از کدام قسمت یا مهارت رانندگی ایجاد می‌شود . بعد از پیدا کردن چیزی که باعث ترس شما می‌شود ، اقدام به حرفه‌ای شدن در آن قسمت کنید ، این کار را با تمرین زیاد می‌توانید انجام دهید . به‌عنوان‌مثال از پارک دوبل زدن می‌ترسید ، درجایی خلوت و با یک عدد از مخروط‌های راهنمایی و رانندگی اقدام به تمرین پارک دوبل کنید و بعد از بهتر شدن در این موضوع ، اقدام به پارک کردن بین 2 تا از ماشین‌های دوستان خود کنید .

غلبه بر ترس از رانندگی

دور از دیگران رانندگی کنید . در جای خلوت و بدون ترافیک اقدام به تمرین رانندگی کنید . پارکینگ خالی یا خیابان‌هایی که رفت‌وآمد در آن‌ها خیلی کم است مناسب هستند . حرکت ، ایستادن ، پیچیدن ، دنده‌عقب و بقیه مهارت‌ها را یاد بگیرید . در مکان‌های خلوت و به‌دوراز دیگر رانندگان اقدام به تمرین و رانندگی کنید تا استرس شما به کمترین میزان ممکن برسد .

بعد از احساس راحتی در رانندگی ، اقدام به رانندگی طولانی‌تر و در مکان‌های شلوغ‌تر کنید .

بهتر است در اوایل رانندگی فقط در روز اقدام به تمرین کردن کنید ، این کار باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس بیشتر در شما می‌شود ، زیرا همه‌چیز را بهتر می‌بینید .

علت ترس از رانندگی

با دوست یا یکی از اعضای خانواده اقدام به رانندگی کنید . رانندگی به همراه کسی که به او اعتماد دارید ، می‌تواند به شما کمک کند تا احساس راحتی در ماشین داشته باشید . اگر مشکلی پیش بیاید ، این شخص می‌تواند به شما کمک کند و به شما رهنمودهایی بدهد . همچنین اگر اوضاع خیلی خراب شد مثلاً ترافیک خیلی سنگین شد و غیره ، می‌تواند به‌جای شما رانندگی کند .

حتماً با کسی رانندگی کنید که شمارا آرام کند . به‌عنوان‌مثال : شخصی را انتخاب کنید که بعد از اشتباه کردن شما بگوید ، اشکالی ندارد ، دوربرگردان را رد کردیم ، به‌جای آن از این راه برو . به‌جای اینکه سر شما فریاد بکشد و به تندی با شما برخورد کند .

به خانواده یا دوست خود اجازه دهید تا بتواند بفهمد که شمارا چگونه می‌تواند آرام کند . به‌عنوان‌مثال : شما دوست دارید در مورد روز خود صحبت کنید تا بتوانید ذهن خود را آرام کنید . یا اینکه سکوت را ترجیح می‌دهید تا بتوانید تمرکز کنید .

در مورد ماشین و رانندگی بیشتر یاد بگیرید

غلب بر ترس از رانندگی

دفترچه راهنمای ماشین خود را مطالعه کنید . داشتن اطلاعات بیشتر در مورد ماشین می‌تواند به شما کمک کند تا احساس راحتی بیشتری در آن داشته باشید . در مورد نکات ایمنی ، چگونگی کار کردن ماشین ، چگونگی رفع مشکلات آن و دانستن چگونگی کارکرد قطعه‌ها می‌تواند به شما کمک بزرگی کند .

به‌عنوان‌مثال : اگر ماشین شما دارای ترمز ضد قفل ( ABS ) است ، در مکانی خلوت و مطمئن آن را امتحان کنید . سرعت خود را مقداری بالابرده ( در حد متوسط ) و محکم ترمز را بگیرید ، شما احساس ضربان در پدال ترمز را خواهید کرد یا صدای ضربان را خواهید شنید . این دقیقاً کاری است ترمز ضد قفل می‌کند ، یعنی با این کار باعث زودتر ایستادن ماشین نسبت به حالت معمولی می‌شود ، آن ضربان ها باعث جلوگیری از سرخوردن ماشین می‌شود . اگر شما این کار را بکنید ، در هنگامی‌که واقعاً از آن استفاده می‌کنید ، نگرانی خاصی در مورد این صدا و ضربان آن نداشته و استرس کمتری خواهید داشت .

فقط پشت فرمان یک ماشین بنشینید . بهتر است که در ابتدای کار فقط با یک ماشین تمرین و رانندگی کنید تا اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرید . تمامی ماشین‌ها مقداری با یکدیگر فرق دارند و پیش‌فرض‌های آن‌ها با یکدیگر مقداری متفاوت است .

ترس رانندگی

نگهداری اولیه از ماشین را یاد بگیرید . مواردی مانند : پر کردن آب برف‌پاک‌کن ، تعویض فیوز ، باد کردن و تعویض لاستیک ، آب ریختن داخل رادیاتور و تعویض برف پاک می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در شما و احساس راحتی بیشتر با ماشین شود .

تعویض لاستیک یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که باید یاد بگیرید . بسیاری از افراد از پنچر شدن ماشین می‌ترسند و همیشه در این فکر هستند که در صورت بروز این مشکل چه‌کاری باید انجام دهند . شما با حل این مشکل احساس قدرت خواهید کرد .

غلبه بر فوبیای رانندگی

قوانین جاده‌ای را دوباره مرور کنید . داشتن اطلاعات در مورد قوانین و انتظارات جاده از شما می‌تواند به افزایش اعتمادبه‌نفس در شما کمک کند . ویدیوهای موجود برای رانندگی مبتدیان را مشاهده کنید تا به شما انگیزه بدهد و از آن چیزهایی نیز یاد بگیرید .

شما هرچقدر بیشتر درگیر رانندگی شوید ، سریع‌تر آن را یاد می‌گیرید .

رانندگی برای افراد ترسو

رانندگی تدافعی را یاد بگیرید . یاد بگیرید تا مشکلات را رفع کنید یا اصلاً در این موقعیت‌ها قرار نگیرید ، البته این کار را قبل از قرار گرفتن در مواقع اضطراری باید انجام دهید . سطح اضطراب شما ممکن به دلیل آمادگی برای حل این مشکلات کاهش یابد .

مثلا : کمتر لاین عوض کردن ، رانندگی در جاده های خلوت و بدون ترافیک ، رانندگی نکردن در هوای بارانی جزو رانندگی تدافعی هستند .

این کار باعث افزایش مهارت‌های رانندگی و افزایش اعتمادبه‌نفس در شما خواهد شد که هردوی آن‌ها برای شما مفید خواهند بود .

آرام بودن در رانندگی

فاموشی ترس از رانندگی

آماده شدن برای رانندگی چگونه است ؟ برای کاهش اضطراب ، ممکن است آماده بودن همه‌چیز برای رانندگی به شما کمک کند . فکر کنید که چه چیزهایی می‌تواند به شما در داشتن احساس بهتر در رانندگی کمک کند .

مثلاً موارد زیر را مدنظر داشته باشید :

1 – باک بنزین را پرکنید .

2 – فشار باد لاستیک را چک کنید .

3 – جعبه کمک‌های اولیه در صندوق‌عقب داشته باشید .

4 – شماره افرادی را همراه داشته باشید که در مواقع اورژانسی بتوانید با آن‌ها تماس بگیرید .

5 – مشخص کردن مسیر در تلفن همراه ، قبل از اینکه شروع به حرکت کنید .

رانندگی ایمن

رانندگی ایمن را تمرین کنید . از رفتار ریسکی مانند : رانندگی با سرعت‌بالا و نگاه کردن به صفحه تلفن همراه اجتناب کنید ، زیرا این رفتار باعث افزایش سطح اضطراب در شما می‌شود . همچنین می‌تواند باعث بروز تصادف نیز بشود .

حواستان باشد که نیازی نیست شما با رانندگی پرخاشگرایانه به خودتان استرس وارد کنید . به‌عنوان‌مثال : بسیاری از افراد به ماشین گاز می‌دهند تا چراغ زرد را رد کنند ، اما شما می‌توانید با آرامش رانندگی کنید و چند ثانیه پشت چراغ بمانید و احساس آرامش بیشتری کنید .

در هنگام رانندگی با تلفن حرف نزنید و هرگز پیامک ندهید ، قطعاً جان شما مهم‌تر از تماس تلفنی است .

اصول رانندگی

از تکنیک تصور کردن استفاده کنید . تصور کردن باعث گول زدن مغز شما می‌شود ، به‌طوری‌که انگار که واقعاً در حال انجام آن کار هستید . این کار باعث احساس آرامش بیشتر و افزایش اعتمادبه‌نفس در شما می‌شود ، زیرا شما ازنظر ذهنی این کار را تجربه کرده‌اید .

طریقه انجام : قبل از اینکه شروع به رانندگی کنید ، چشمان خود را ببندید و نفس عمیقی بکشید . شروع به تصور کردن خود در حال هنگام استارت زدن و شروع به رانندگی کنید . بستن کمربند ایمنی ، بیرون رفتن از پارکینگ ، پیچیدن ، رسیدن سالم و پارک کردن در مقصد و تمام جزئیات را در تصور کردن خودتان مدنظر بگیرید . این کار باعث آرام شدن و افزایش اعتمادبه‌نفس شما خواهد شد .

اعتماد به نفس در رانندگی

از تکنیک تنفس عمیق استفاده کنید . تمرکز روی تنفس می‌تواند به آرام شدن شما کمک کند . شما با استفاده از تنفس عمیق با تمرکز کامل ، می‌توانید در هر مکانیکه باشید آرامش را به خود هدیه دهید .

در هنگام رانندگی نفس عمیقی از طریق بینی بکشید ، به‌گونه‌ای که شکم و ریه شما باد کند، سپس دوباره از طریق بینی دوباره آن را خارج سازید .

آموزش رانندگی برای افراد ترسو

به موسیقی گوش کنید . گوش دادن به آهنگ‌های آرامش‌بخش با صدای کم می‌تواند باعث ایجاد آرامش در شما شود . از گوش دادن به آهنگی که باعث آشفتگی شما می‌شود اجتناب کنید ، زیرا اوضاع را بدتر می‌کند .

نترسیدن از رانندگی

با خودتان حرف بزنید یا آواز بخوانید . با آواز خواندن یا بکار بردن جملات خنده‌دار به خودتان روحیه مثبت بدهید . بهتر است درزمانی که تنها هستید این کار را انجام دهید .

به‌عنوان‌مثال : می‌توانید جملات انگیزه‌بخش مانند : من درست و سالم به مقصد می‌رسم ، من کارم را خوب بلدم را تکرار کنید . برای خودتان جک بگویید . آهنگ موردعلاقه خود را بخوانید . این کار به لذت بردن و کاهش استرس در شما کمک خواهد کرد .

افراد ترسو و رانندگی

اگر هیچ‌کدام از روش‌ها کار نکرد ، چه کنیم ؟

اگر هیچ‌کدام از روش‌های گفته‌شده برای شما مؤثر نبود و هنوز هم ترس از رانندگی داشتید ، می‌توانید به مشاور مراجعه کنید . خوشبختانه راه‌های زیادی برای درمان ترس وجود دارد که آن‌ها به شما پیشنهاد می‌دهند .

مثلاً یکی از روش‌های درمانی تکنیک قرار گرفتن در معرض آن چیز است ، مثلاً یادگیری و رعایت فقط قسمت کوچکی از رانندگی که به‌آرامی آن برای شما عادی می‌شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.