درماتیت

اگزما که آن را درماتیت نیز می‌نامند ، یک بیماری مزمن است که با پوست خشک ، قرمز و خارش شناخته می‌شود . علت اصلی درماتیت مشخص نیست اما به نظر می‌رسد علت آن وراثت باشد . بعضی از چیزها به‌عنوان محرک درماتیت شناخته‌شده‌اند و می‌توانند باعث تشدید و برافروختن درماتیت بشوند که به آنها اشره خواهیم کرد .

درماتیت معمولاً در خانواده‌هایی که سابقه آلرژی و آسم دارند دیده می‌شود . خوشبختانه راه‌های زیادی جلوگیری از تشدید و بروز درماتیت یا همان اگزما وجود دارد . با استفاده از درمان می‌توان این بیماری را کنترل کرد .

درمان درماتیت

کرم ضد خارش

کرم استروئید مصرف کنید . درزمانی که می‌خواهید درماتیت را درمان کنید اولین قدم استفاده از داروهای موضع مانند کرم‌ها است . کرم‌های کورتیکواستروئید می‌تواند به کاهش خارش ناشی از درماتیت کمک کند . در یک کار آزمایی بالینی نشان داده شد 80% از مصرف‌کنندگان کرم هیدروکورتیزون روی درماتیت آن‌ها جواب مثبت داده است . درباره مصرف این نوع کرم با پزشک خود مشورت کنید .

این کرم را می‌توان با غلظت پایین مانند 1% به‌صورت بدون نسخه تهیه کنید یا با نسخه پزشک غلظت بالای آن را تهیه و استفاده کنید .

اگر از کرم‌های بدون نسخه هیدروکورتیزون استفاده می‌کنید 2 الی 3 بار در روزبه مدت 1 هفته استفاده کنید . اگر تغییری در بهبودی یا کاهش خارش مشاهده نکردید مصرف آن را قطع کنید .

درصورتی‌که نیاز به استروئید قوی‌تر دارید با پزشک خود مشورت کنید .

اگر با استروئید موضعی تجویزی هم بهبودی حاصل نشد پزشک شما ممکن است کورتیکواستروئید سیستمیک برای شما تجویز کند .

از استفاده بیش‌ازاندازه از استروئید اجتناب کنید زیرا می‌تواند باعث عوارضی مانند نازک شدن پوست ، قرمزی ، روشن شدن پوست و آکنه شود .

قرص درماتیت

ممکن است پزشک آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز کند . به دلیل خارش درماتیت شما در ریسک عفونت باکتریایی هستید که به دلیل خارش و آسیب به پوست است .

همیشه آنتی‌بیوتیک را مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره درمان را کامل کنید .

قرص درمان اگزما

ممکن است پزشک برای شما مهارکننده‌های کلسینیرین تجویز کند . این کرم‌ها به کنترل خارش و کاهش تشدید درماتیت کمک می‌کنند اما این کرم فقط درصورتی‌که دیگر درمان‌ها مؤثر نباشد مورداستفاده قرار می‌گیرد زیرا عوارض زیادی دارد .

درمان قطعی درماتیت

نوردرمانی را امتحان کنید . نوردرمانی می‌تواند به‌وسیله نور طبیعی آفتاب یا اشعه مصنوعی UV توسط دستگاه انجام شود . این اشعه با سرکوب کردن سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب در پوست می‌تواند خارش و راش ( ضایعه پوستی ) را کاش داده و به درمان درماتیت کمک کند .

استفاده بلندمدت از این روش می‌تواند باعث پیری پوست و سرطان پوست شود بنابراین با پزشک خود دراین‌باره صحبت کنید .

این اشعه با اشعه سولاریم فرق دارد بنابراین سولاریم را جایگزین آن نکنید .

درمان خانگی درماتیت

حمام وایتکس بگیرید . حمام کردن با مایع سفیدکننده رقیق باعث کاهش عفونت باکتریایی پوست می‌شود . هفته‌ای 2 الی 3 بار به مدت چند هفته‌ این کار را انجام دهید و نتیجه آن را ببینید .

طرز استفاده : ½ پیمانه مایع سفیدکننده ( مایع سفیدکننده معمولی نه نوع غلیظ شده آن ) را در وان حمام پر از آب بریزید . فقط مناطقی از بدن که درماتیت دارد را به‌غیراز صورت به مدت 10 دقیقه خیس کنید ؛ سپس با آب گرم و مرطوب‌کننده جلسه را کامل کنید .

همچنین می‌توانید با استفاده از بلغور جو دوسر نیز اینکار را انجام دهید . جو دوسر خواص ضدالتهابی و ضد خارشی دارد که می‌تواند پوست را آرام کند .

کاهش خارش درماتیت

از کمپرس سرد کمک بگیرید . یک بسته یخ را روی مناطقی که دارای درماتیت است بگذارید تا خارش بهبود یابد . همچنین می‌توانید دستمالی را با آب سرد خیس کنید و روی درماتیت بگذارید .

همچنین کمپرس سرد باعث کمک به محافظت از پوست می‌شود که ممکن است از خارش جلوگیری کند .

علت خارش درماتیت

پوست را نخارانید . تا جایی که می‌توانید از خاراندن پوست اجتناب کنید زیرا می‌تواند به پوست آسیب برساند و باعث عفونت باکتریایی شود .

ناخن‌های خود را کوتاه نگه‌دارید تا آسیب به پوست را به حداقل برسانید .

همچنین می‌توانید هنگام خواب از دستکش استفاده کنید تا از خاراندن جلوگیری شود .

شما همچنین می‌توانید منطقی از پوست که داری درماتیت است بپوشانید تا از خاراندن آن جلوگیری کنید .

تشدید کننده‌های اگزما

علت درماتیت

محرک‌های اگزما را پیدا کنید . محرک‌های تشدید شدن درماتیت برای افراد مختلف یکی نیست و درهر فردی نسبت به فرد دیگر فرق دارد . مهم اینجاست که شما بتوانید علت تشدید شدن درماتیت خود را پیدا کنید مواردی مانند : جنس لباس ، مواد شیمیایی ، غذا و غیره .

یک دفترچه یادداشت بردارید و هر چیزی که مصرف می‌کنید را در آن یادداشت کنید . در هنگامی‌که علائم درماتیت تشدید شد به‌راحتی می‌توانید علت آن را با دفترچه پیدا کنید .

در هر بار فقط یک محصول را حذف کنید و ببینید که کدام‌یک باعث تشدید درماتیت می‌شود .

همچنین میتوانید بایدها و نبایدهای تغذیه درماتیت را از مقاله تغذیه مناسب درماتیت و اگزما مطالعه بفرمایید .

کاهش درماتیت

از پوشیدن لباس‌هایی با جنس تحریک‌کننده پوست اجتناب کنید . بعضی از جنس‌های لباس می‌توانند باعث تحریک شدن پوست و تشدید درماتیت شوند که باید استفاده از آن‌ها را کنار بگذارید .

از جنس‌های خراش دهنده پوست مانند پشم و لباس‌های چسبان استفاده نکنید . از لباس‌هایی از جنس پنبه ، ابریشم یا بامبو که سبک و تنفس پذیر هستند استفاده کنید .

لباس‌های جدید را حتماً قبل از پوشیدن بشورید تا مواد محرک آن حذف‌شده و مقداری نرم شوند .

بعضی از مواد شوینده نیز می‌توانند باعث برانگیختن درماتیت شوند . سعی کنید از شوینده‌های طبیعی استفاده کنید یا لباس‌ها را 2 بار آبکشی نمایید .

درماتیت

لوازم‌آرایشی و بهداشتی خود را چک کنید . بعضی از محصولات آرایشی و بهداشتی دارای ترکیباتی هستند که می‌تواند باعث برافروخته شدن درماتیت بشوند . بهتر است از لوسیون ، صابون ، کرم و لوازم‌آرایش مخصوص پوست‌های حساس و بدون عطر استفاده کنید .

به مدت چند هفته محصول را استفاده کنید و در صورت تشدید شدن درماتیت ، آن محصول را عوض کنید .

از محصولات حاوی پارابن و سدیم لورت سولفات استفاده نکنید . این مواد عموماً باعث تحریک پوست که باعث خشکی و برانگیختن درماتیت می‌شود ، خواهند شد .

علت اصلی درماتیت

رژیم غذایی خود را آنالیز کنید . بعضی از مواد غذایی یا ترکیبات در غذا وجود دارند که می‌توانند باعث برانگیختن و تشدید درماتیت بشوند ، هرچند که خیلی نادر است . با استفاده از دفترچه یادداشت که قبلاً گفته شد می‌توانید ساده‌تر آن ماده غذایی را پیدا کنید .

اگر به غذایی شک کردید آن را به مدت چند روز بخورید تا مطمئن شوید که همان غذا باعث تحریک کردن درماتیت شده است . بعد از چند روز آن غذا را حذف کنید و نتیجه آن را ببینید . این کار را با تمام مواد غذایی که شک دارید انجام دهید .

سعی کنید شیر و گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف کنید زیرا از معروف‌ترین محرک‌ها در مواد غذایی برای شعله‌ور کردن درماتیت می‌باشند .

جلوگیری از درماتیت

لوسیون ضد درماتیت

به‌طور منظم پوست را مرطوب کنید . برای مرطوب نگه‌داشتن پوست و جلوگیری از خشکی پوست حداقل روزی 2 بار از مرطوب‌کننده استفاده کنید . کرم‌ها و پمادها می‌توانند به نگهداری رطوبت طبیعی در پوست کمک کنند که درنتیجه کاهش خشکی و خارش را به همراه دارد .

بهتر است از کرم و پماد به‌جای لوسیون استفاده کنید . لوسیون دارای مقداری زیادی آب است درحالی‌که کرم‌ها و پمادها چربی بیشتری دارند و در بازسازی پوست و نگه‌داری رطوبت عملکرد بهتری دارند .

بعد از حمام از مرطوب‌کننده استفاده کنید تا رطوبت بیشتری در پوست بماند .

از صابون بدون عطر و مرطوب‌کننده پوست استفاده کنید .

با حرکات ضربه‌ای آرام پوست را خشک‌کنید و از کشیدن و مالیدن حوله روی پوست خودداری کنید .

از مرطوب‌کننده های نگه‌دارنده رطوبت مانند : روغن نارگیل و وازلین استفاده کنید زیرا به نگه‌داشتن آب در پوست و جلوگیری از خشکی آن کمک می‌کنند .

مواد موثر در درماتیت

از وسایلی که باعث تحریک درماتیت می‌شوند استفاده نکنید . زمانی که فهمیدید که چه چیزی باعث ایجاد تحریک کردن پوست می‌شود ، سریعاً مصرف آن را قطع کنید .

از مواد شیمیایی ، لوازم‌آرایشی و محصولات شخصی که باعث بدتر شدن درماتیت می‌شوند استفاده نکنید . حواستان باشد که اگر شما به ترکیبات یک محصول حساسیت داشته باشید اگر همان ترکیب در محصول دیگر باشد ؛ بازهم دچار مشکل خواهید شد .

از صابون مخصوص پوست حساس یا  صابون ضدحساسیت استفاده کنید .

اگر مجبور به استفاده از محصولی هستید که باعث درماتیت می‌شود ( مثلا ظرفشویی ) از دستکش استفاده کنید .

دوش گرفتن و درماتیت

عادات دوش گرفتن خود را عوض کنید . دوش گرفتن یا حمام کردن را با آب گرم انجام دهید نه آب داغ !! و زمان حمام را به 10 دقیقه کاهش دهید . آب داغ باعث خشکی پوست می‌شود و نباید استفاده شود .

مدت ماندن در وان حمام نیز باید روی 10 دقیقه تنظیم شود همچنین مقداری روغن داخل آب ریخته شود . بعد از حمام سریعاً پوست را مرطوب کنید .

درمان درماتیت در طب سنتی

حواستان به تأثیر آب‌وهوا روی درماتیت باشد . تعریق و گرمای بیش‌ازحد می‌تواند شانس برانگیختن یا بدتر شدن درماتیت را بالا ببرد . از طرفی دیگر بسیاری از درماتیت ها در تابستان خوب هستند اما در زمستان به دلیل سرمای هوا و خشکی پوست بدتر می‌شوند . حواستان به تأثیر آب‌وهوا روی درماتیت باشد و در زمان نیاز در خانه بمانید یا از مرطوب‌کننده بیشتری استفاده کنید .

رطوبت مناسب برای اگزما

از بخور استفاده کنید . درصورتی‌که در منطقه خشک زندگی می‌کنید یا در فصل زمستان که هوا خشک است از دستگاه بخور استفاده کنید . خشک بودن هوا نیز مانند هوای گرم و مرطوب می‌تواند باعث تشدید کردن درماتیت بشود .

برای اتاق‌خواب خود یک دستگاه بخور تهیه کنید تا در شب رطوبت مورد نیاز را تأمین کند .

حواستان باشد که باید دستگاه بخور را به‌طور منظم تمیز کنید تا از رشد میکروب‌های مضر در آب جلوگیری شود .

مشکل اعصاب و درماتیت

استرس را در زندگی خود کاهش دهید . استرس می‌تواند باعث بر افروختن درماتیت شود بنابراین فشار استرس خود را کاهش دهید . کارهایی را در روز مشخص کرده و انجام دهید تا اضطراب و استرس کاهش پیدا کند .

برای کاهش استرس می‌توانید از تنفس عمیق ، مدیتیشن و یوگا کمک بگیرید .

همچنین ورزش منظم می‌تواند به مبارزه با استرس کمک کند .

نکات مهم

چند روش را امتحان کنید تا بتوانید روشی که بیشتری تأثیر را دارد پیدا کنید .

برای یادگیری درمان طبیعی اگزما یا همان درماتیت می‌توانید مقاله درمان طبیعی اگزما را مطالعه کنید .

بدانید که درماتیت چیزی نیست که یک‌شبه درمان شود . درماتیت باگذشت زمان بهتر می‌شود .

طولانی‌مدت در مقابل نور آفتاب قرار نگیرید .

هشدارها

درصورتی‌که نیازی به استروئید ندارید ( موضعی یا خوراکی ) از آن‌ها استفاده نکنید زیرا استفاده از استروئید قوی عوارض زیادی مانند نازک شدن پوست را دارد .

روی درماتیت را آرایش نکنید و اگر مجبور به این کار شدید از لوازم‌آرایش غیر معطر و طبیعی استفاده کنید .

اگر پماد موضعی باعث سوزش یا گزش پوست شد مصرف آن را قطع کرده و به متخصص پوست مراجعه کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.