خانه سلامت پوست ، مو و ناخن از بین بردن خال با ۱۷ روش موثر و خانگی ( با عکس )

از بین بردن خال با ۱۷ روش موثر و خانگی ( با عکس )

8
درمان خال

اکثر خال‌ها خطرناک نیستند اما آن‌ها می‌توانند ناخوشایند باشند و اعتمادبه‌نفس را کاهش دهند . خال‌ها سلول‌های رنگی در پوست هستند که به‌صورت تکی یا گروهی ظاهر می‌شوند . خال می‌تواند قهوه‌ای مایل به زرد ، قهوه‌ای تیره ، مشکی ، زرد یا حتی هم‌رنگ پوست باشد .

روش‌های زیادی برای از بین بردن خال وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید اما باید بدانید که این خال‌ها در صورت خوش‌خیم بودن هیچ ضرورتی برای از بین بردن آنها وجود ندارد .

برداشتن خال با جراحی

برداشتن خال

با متخصص پوست مشورت کنید . قبل از برداشتن خال باید توسط پزشک یا متخصص پوست معاینه شود . پزشکان قادر خواهند بود که به شما بگویند که خال خوش‌خیم است یا بدخیم ، همچنین روش‌های درمانی مناسبی نسبت به وضعیت شمارا به شما پیشنهاد می‌دهند .

عموماً خال‌ها خوش‌خیم هستند . به‌هرحال داشتن علائمی مانند خارش ، خونریزی ، تغییر در اندازه و رنگ می‌تواند نشانه بدخیم بودن آنها باشد . در صورت بدخیم بودن باید در اولین فرصت برداشته شود .

درصورتی‌که خال خوش‌خیم باشد خطرناک نیست و الزامی برای برداشتن آن وجود ندارد اما به‌هرحال بسیاری از افراد به دلایل زیبایی خال را برمی‌دارند .

برداشتن خال اشتباه است یا نه

گزینه‌های موجود را کاملاً بررسی کنید . راه‌های زیادی برای برداشتن خال وجود دارد که باید موارد زیر را در مورد آن‌ها بررسی کنید :

مقدار تأثیر : شما باید بدانید که روش درمانی که انتخاب می‌کنید چقدر تأثیر دارد ؟ آیا خال کاملاً برداشته می‌شود ؟ آیا ریسک رشد دوباره خال وجود دارد ؟

هزینه : روش‌های مختلف ؛ قیمت‌های مختلفی دارند که باید آن‌ها را بررسی کنید .

ریسک : ریسک‌های موجود در هر روش چه چیزهایی هستند ؟ خال می‌تواند عفونت کند ؟ آیا ریسک زخم شدن یا آسیب به عصب وجود دارد ؟ آیا نیاز به بیهوشی عمومی است ؟

شاید به نظر موارد گفته‌شده ساده باشند اما دانستن آن‌ها و عوارضی که ممکن است به همراه داشته باشند شاید به سود شما نباشد که خال را بردارید . با پزشک خود به‌صورت کامل در مورد مراحل درمان و خطرات آن بحث و گفتگو کنید .

روش های برداشتن خال

بررسی روش برداشتن خال با تراشیدن : این بهترین روش برای برداشتن خال‌های سطحی است . خال با چاقوی جراحی برداشته می‌شود . جراح در این روش خال را می‌برد بنابراین دیگر روی پوست ایجاد نمی‌شود .

در این روش بخیه زدن ضروری نیست و زخم با کرم یا لوسیون پوشانده می‌شود . آنتی‌بیوتیک موضعی نیز زده خواهد شد . زخم باندپیچی می‌شود و شما می‌توانید در عرض چند دقیقه مطب را ترک کنید .

از بین بردن خال توسط پزشک

بررسی روش برش خال و بخیه زدن : این نوع برداشتن خال برای خال‌های تیره یا مسطح مناسب است .

اول‌ازهمه خال و پوست اطراف را استریل و بی‌حس می‌کنند . جراح به‌وسیله تیغ جراحی خال را می‌برد . میزان عمق برش بستگی به‌اندازه و خوش‌خیم بودن یا نبودن آن دارد . درصورتی‌که بدخیم باشد معمولاً منطقه زیادی را برش می‌زنند تا مطمئن شوند کاملاً آن را خارج کرده‌اند .

زخم به‌وسیله بخیه بسته می‌شود و بسته به نوع بخیه یا جذب می‌شود یا اینکه باید کشیده شود .

هزینه برداشتن خال

بررسی برداشتن خال با انجماد یا جراحی : این روش فقط در بعضی از کلینیک‌ها انجام می‌شود . در نظر داشته باشید که در این روش به دلیل آسیب به بافت خال نمی‌توان روی آن تست سرطان انجام داد .

در این روش نیتروژن مایع به‌صورت مستقیم یا با گوش پاک‌کن یا به‌صورت اسپری روی خال‌زده می‌شود . نیتروژن مایع ممکن است نیاز به چند بار استفاده داشته باشد تا کاملاً از شر خال خلاص شوید . این روش باعث ایجاد تاول روی پوست می‌شود که بعد از التیام آن ، پوست به حالت طبیعی برمی‌گردد .

روش های از بین بردن خال

بررسی برداشتن خال با لخته سازی الکتریکی یا سوزاندن : در این روش به خال به‌وسیله الکتریسیته شوک وارد می‌شود و بافت خال بعد از چند جلسه نابود می‌شود . این روش نیازی به بخیه ندارد زیرا حرارت زخم را می‌سوزاند . این روش قابلیت فرستادن بافت خال برای آزمایش سرطان را ندارد .

۲ روش تخصصی دیگر نیز وجود دارد که فقط توسط بعضی از کلینیک‌های ارائه می‌شود :

پرتو جراحی : ارسال امواج رادیویی به‌جای الکتریکی

لیزر درمانی : با استفاده از لیزر خال را می‌سوزانند

هردوی این روش‌ها مانند روش سوزاندن بافت خال را از بین می‌برند .

برداشتن خال با جراحی

در مورد جراحی الکتریکی با پزشک خود مشورت کنید . جراحی الکتریکی ممکن است گزینه خوبی باشد که باید در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید . این روش می‌تواند خونریزی را کاهش دهد که باعث کاهش خطر عوارض برداشتن خال ، بهبود سریع زخم و کاهش بروز زخم می‌شود .

از بین بردن خال در خانه

درمان خانگی خال

آلوئه ورا روی خال بزنید . آلوئه ورا در درمان بسیاری از مشکلات پوستی مانند سوختگی ، پسوزیاریس ، سرمازدگی و تبخال استفاده میشود . استفاده روزانه از آلوئه ورا روی خال به از بین بردن آن کمک می‌کند .

مقداری زیادی آلوئه ورا را روی خال بزنید سپس با خال را با پنبه تمیز ببندید . بعد از ۳ ساعت شستشو دهید . به مدت ۳ هفته هرروز این کار را انجام دهید تا نتیجه را ببینید .

سرکه سیب را امتحان کنید . سرکه سیب یک درمان خانگی پرطرفدار و پرکاربرد است که در از بین بردن خال نیز کاربرد فراوان دارد . اسیدهای موجود در سرکه مانند اسید مالیک و اسید تارتاریک واقعاً می‌توانند خال را حل کنند و به‌صورت کامل از روی صورت آن‌ها را از بین ببرند . به‌صورت روزانه به‌وسیله گوش پاک‌کن مقدار کمی سرکه سیب روی پوست تمیز بزنید .

از بین بردن خال با سیر

سیر ممکن است مؤثر باشد . سیر نیز خواص درمانی زیادی دارد و در از بین بردن خال نیز مؤثر است . چند عدد سیر تازه را له کنید و مستقیماً روی خال بزنید و حواستان باشد که به پوست اطراف آن نخورد زیرا می‌تواند باعث سوزش بشود . روی آن را بسته و به مدت چند ساعت یا یک‌شب بگذارید بماند . گفته می‌شود این روش در ۵ روز جواب می‌دهد .

از بین بردن خال به صورت طبیعی

ید می‌تواند خال را از بین ببرد . ید برای کسانیکه پوست حساس دارند گزینه مناسبی است زیرا مانند سیر و سرکه سیب پوست را نمی‌سوزاند . به‌وسیله گوش پاک‌کن روزی ۳ بار ید را مستقیماً روی خال بزنید .این کار را هرروز انجام دهید تا بهبودی قابل‌مشاهده‌ای را در خال ببینید .

درمان خال با سرکه سیب

آب سیب ترش را تست کنید . این روش نیز مانند سرکه سیب به دلیل داشتن حالت اسیدی می‌تواند باعث حل کردن خال بشود که باید حداقل ۳ هفته استفاده شود تا اثر آن قابل‌مشاهده باشد . آب سیب ترش را روزی ۳ بارمستقیما روی خال بزنید .

درمان خانگی خال

مخلوط نمک دریا و آناناس را روی خال بزنید . آب آناناس را می‌توانید مستقیماً روی خال بزنید اما می‌توانید نصف پیمانه آناناس را له کنید و ¼ پیمانه نمک دریا به آن اضافه کنید سپس به‌عنوان لایه‌بردار روی خال بزنید . استفاده از این لایه‌بردار باعث کمک به برداشتن لایه بیرونی پوست شده که در درمان خال مؤثر است .

از بین بردن خال در خانه

از مخلوط جوش‌شیرین و روغن کرچک استفاده کنید . یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین و ۲ قاشق غذاخوری روغن کرچک را با یکدیگر مخلوط کرده و هم بزنید تا خمیری مانند شود . مقدار کمی از خمیر را مستقیماً روی خال بزنید و چند ساعت یا یک‌شب صبر کنید سپس بشورید .

عسل معجزه در از بین بردن خال

عسل در از بین بردن خال مؤثر است . استفاده از عسل ؛ درمان طبیعی و ایمنی است . مقدار کمی عسل را مستقیماً روی خال بزنید تا با خواص آنتی باکتریال و التیام بخش خود به درمان خال کمک کند .

همچنین می‌توانید یک قطره روغن دانه‌های کتان به آن اضافه کنید .

از بین بردن خال گوشتی

حقایق در مورد درمان‌های طبیعی را بدانید . تعداد زیادی درمان‌های خانگی وجود دارد که به‌عنوان درمان خال معرفی می‌شوند که علم کمی برای تأیید آن‌ها وجود دارد اما به‌هرحال بسیاری از افراد از آن‌ها استفاده کرده و نتیجه مطلوبی گرفته‌اند . فقط حواستان باشد که در درمان‌های خانگی که حاوی اسید هستند ممکن است پوست مقداری بسوزد .

نکات زیر را در نظر داشته باشید :

برای درمان ایمن و مؤثر از درمان‌های خانگی ۱ تا ۳ بار در روز بیشتر از آنها استفاده نکنید .

اگر پوست‌ حساسی دارید به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه مواد طبیعی را روی پوست نگه‌دارید .

مقدار کمی وازلین به پوست اطراف خال بزنید تا از تحریک بی‌مورد پوست جلوگیری شود .

طول درمان در افراد مختلف فرق می‌کند .

بدانید که درمان‌های خانگی و طبیعی به‌اندازه جراحی خال و کرم‌ها سریع و مؤثر نیستند اما اگر به دنبال راه ارزان ، طبیعی و خانگی هستید مناسب هستند .

کرم‌های ضد خال

کرم از بین برنده خال

کرم از بین برنده خال مصرف کنید . کرم‌های از بین برنده خال روشی مقرون‌به‌صرفه و نسبتاً مؤثر برای از بین بردن خال در منزل است . بیشتر کرم‌ها با روش کردن خال آن را غیر قابل‌مشاهده می‌کنند که در طی چند هفته نتیجه آن قابل‌مشاهده است .

کرم‌های قوی بدون نسخه روی لایه‌برداری و از بین بردن لایه پوست تمرکز میکنند تا خال را از بین ببرند .

حواستان باشد که کرم‌های از بین برنده خال ممکن است از خود زخم به‌جای بگذارند که می‌تواند از روش جراحی نیز بدتر باشد .

کرم‌های سفیدکننده را امتحان کنید . این کرم‌ها ظاهر خال را بهتر می‌کنند و رنگ آن را کم می‌کنند اما آن را از بین نمی‌برند . با استفاده از این کرم‌ها می‌توانید رنگ خال را کم کنید .

نکات مهم

اگر در خال تغییری مشاهده کردید حتماً به پزشک مراجعه کنید .

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید زیرا به جلوگیری از تشکیل خال‌های سرطانی کمک می‌کند .

بسیاری از افراد به دلیل زیبایی خال را برمی‌دارند اما نمی‌دانند که ممکن است با برداشتن خال با جراحی جای زخم آن باقی بماند . قبل از برداشتن خال با پزشک خود دراین‌باره صحبت کنید .

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

8 دیدگاه ها

 1. مهدی

  شهریور ۱۳, ۱۴۰۰ در ۳:۴۶ ب.ظ

  سلام من یه زائده گوشتی زیر چشمم دارم. چون جاش حساسه میترسم لیزر کنم. الان ۳ روزه ک سیر میذارم . حس میکنم یکم کوچیکتر شده و بعد برداشتن پانسمان شفاف میشه . میخواستم بدونم باید بترکونمش یا کم کم خودش از بین میره؟

 2. Negar

  دی ۲۷, ۱۳۹۹ در ۹:۰۵ ق.ظ

  به نظرم اول روی پوست دستتون امتحان کنین اگر حساسیت نکردین یا اون قسمت نسوخت استفاده کنین ولی بهترین راه لیزر هستش

 3. پریسا

  مرداد ۲۶, ۱۳۹۸ در ۶:۰۹ ب.ظ

  سلام من دو روزه درمان خالمو با سیر شروع کردم پوستم سوخته چیکار کنم تو رو خدا بگین

  • ___

   شهریور ۱۴, ۱۳۹۸ در ۹:۴۰ ب.ظ

   به نظر من که امتحان نکنید فقط برین دکتر بردارین

 4. سینا

  اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸ در ۶:۳۴ ب.ظ

  سلام موثر ترین روش کدام است

 5. negar

  فروردین ۹, ۱۳۹۸ در ۸:۴۵ ق.ظ

  سلام من یه خال دارم به اندازه عدس درشت بین سوراخ پشت و جلو چجوری میتونم بردارم ؟ تروخدا راهنماییم کنید اصلا میشه برداشت؟

 6. منصور

  فروردین ۲۴, ۱۳۹۷ در ۳:۲۷ ب.ظ

  باسلام برای از بین بردن خال میتوانید از قطره زگیل استفاده کنید من تجربه کردم جواب داد.

  • M

   مهر ۱۸, ۱۳۹۸ در ۱:۴۶ ق.ظ

   چقدر طول می کشه

بررسی کنید

درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…