درمان جوش صورت

جوش صورت تقریبا تمامی افراد را در مراحلی از زندگی درگیر خود میکند . خوشبختانه درمان های بسیار زیادی برای جوش وجود دارد مانند : درمان های خانگی و طبیعی ، درمان رژیمی ، درمان با کرم ، پماد و انواع درمان های کلینیکی که تمامی موارد گفته شده را به صورت کامل بررسی میکنیم . همیشه درمان هایی با پایه علمی و ثابت شده را امتحان کنید تا کمترین آسیب و بیشترین بازدهی را داشته باشد .

درمان جوش صورت به 4 قسمت : مراقبت از پوست ، رژیم غذایی مناسب ، درمان های گیاهی و درمان های دارویی تقسیم میشود .

مراقبت از پوست و رژیم غذایی مناسب برای جوش صورت :

علت جوش صورت

روزی 2 بار صورت خود را بشورید . برای جلوگیری از جوش زدن خیلی مهم است که پوست صورت خود را تمیز نگه دارید . شستن صورت باعث از بین بردن کثیفی ، آلودگی و چربی اضافه پوست میشود . بهترین حالت شستشوی صورت روزی 3 بار صبح ، ظهر و شب میباشد . از صابون ملایم و آب گرم برای شستن صورت استفاده کنید . شستشو زیاد صورت باعث خشکی پوست میشود .

کرم ضد جوش صورت

از مرطوب کننده های ضد جوش و بدون روغن استفاده کنید . اینگونه کرم ها ضد جوش بوده و بدون چربی یا پایه آب هستند که باید روی آنها ” non-comedogenic ” نوشته شده باشد . کرم مناسب پوست صورت خود ( خشک ، چرب یا معمولی ) را انتخاب کنید .

قبل از کرم زدن دست خود را بشورید . در غیر اینصورت باکتری و میکروب ها را از دست خود به صورت انتقال میدهید .

اگر پوست خیلی چربی دارید از مرطوب کننده های پایه ژل ( ژله ای ) استفاده کنید .
دست زدن به جوش

به صورت خود دست نزنید و از ترکاندن جوش اجتناب کنید . دست ها به دلیل تماس زیاد با اشیاء مختلف اصولا حاوی باکتری و کثیفی هستند و به همین دلیل نباید با صورت تماس پیدا کنند .

ترکاندن جوش در اول باعث رضایت شما می شود اما در ادامه باعث طولانی شدن درمان ، زخم یا عفونت خواهد شد . جای جوش یا آکنه به سادگی از بین نخواهد رفت بنابراین جوش ها را نترکانید .

ماسک ضد جوش صورت

هفته ای یکبار از ماسک صورت و لایه بردار پوست استفاده کنید . لایه برداری پوست خواص زیادی مانند : تمیز کردن آلودگی ، برداشتن لایه مرده پوست ، باز کردن منافذ پوست و تمیز کردن پوست را دارد اما نباید از آن زیاد استفاده کرد زیرا باعث تحریک پوست و خشکی آن نیز خواهد شد بنابراین بیشتر هفته ای یکبار از این محصولات استفاده نکنید .

جوش مواد آرایشی

زیاد از محصولات مراقبتی و آرایشی پوست و مو اساتفاده نکنید . استفاده بیش از حد از کرم ها ، لوسیون ها ، ژل ها و دیگر مواد آرایشی باعث بستن منافذ پوست میشوند که برای پوست شما خوب نیست . بیشتر مقداری که روی جعبه کرم ها نوشته شده مصرف نکنید .

تا میتوانید از مواد آرایش کمتر استفاده کنید و هر شب از پاک کننده آرایش استفاده کنید .

روکش بالشت خود را هفته ای یکبار بشورید تا باکتری و چربی های اضافی آن از بین برود .

عطر و مواد نگهداری مو نیز میتواند باعث گرفتن منافذ پوست بشود .

پن ضد جوش

از پوست خود در مقابل آفتاب محافظت کنید . اشعه UV آفتاب باعث التهاب و قرمزتر شدن جوش ها میشود . از کرم های ضد آفتاب دارای فاکتور حفاظتی ( SPF ) و بدون چربی با لیبل ” non-comedogenic ” استفاده کنید .

مواد غذایی مضر برای جوش صورت

مواد غذایی مضر برای پوست را مصرف نکنید و از غذای سالم و مفید برای پوست استفاده کنید . ثابت شده است که شکلات و دیگر تنقلات باعث ایجاد جوش نمی شوند اما مصرف نکردن از اینگونه مواد غذایی و چرب اثرات مثبتی روی پوست دارد . جوش به دلیل مسدود شدن منافذ پوست توسط چربی بوجود می آید بنابراین اولین قدم برای درمان آن کاهش مصرف چربی به صورت خوراکی می باشد .

مواد غذایی زیر را کمتر مصرف کنید :

چیپس

شکلات

پیتزا

غذاهای سرخ شده

و دیگر مواد غذایی مشابه

مواد غذایی زیر را بیشتر مصرف کنید :

میوه جات

سبزیجات

مواد معدنی

ویتامین A ( کلم بروکلی ، هویج و اسفناج )

ویتامین C و E ( پرتغال ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی شیرین ، آووکادو )

مواد غذایی مفید برای جوش

آب زیاد بنوشید . نوشیدن آب فواید زیادی برای پوست و سلامتی کلی بدن دارد . نوشیدن آب زیاد باعث سم زدایی بدن و همچنین باعث  جلوگیری از مشکلات پوستی میشود . روزانه 5 تا 8 لیوان آب بنوشید .

الکل مصرف نکنید . الکل باعث بر هم زدن تعادل هورمون هایی مانند تستوسترون و استروژن می شود که نقش اساسی در سلامت پوست دارند .

درمان های دارویی و پزشکی جوش صورت :

پماد ضد جوش

از محصولات ضد جوش استفاده کنید . اگر دچار جوش های مزمن هستید و نمی توانید با شستن صورت و مراقبت های عادی از شر آنها خلاص شوید . از مواد زیر استفاده کنید البته تاثیر آنها نیاز به 6 تا 8 هفته زمان دارد .

بنزوئیل پروکساید : بنزوئیل پروکساید باکتری های روی سطح پوست از بین میبرد و همچنین باعث کاهش تولید چربی در منافذ پوست میشود . به لایه برداری پوست نیز کمک فراوانی میکند . امکان دارد باعث خشکی پوست و تحریک آن بشود بنابراین از ضعیف ترین نوع آن استفاده کنید .

اسید سالیسیلیک : اسید سالیسیلیک یکی از بین برنده جوش دیگر است که با از بین بردن باکتری ها این کار را انجام میدهد . اسید سالیسیک همچنین باعث از بین بردن جوش های سر سفید و سر سیاه نیز میشود همچنین باعث چلوگیری از گرفتگی منافذ پوست و از بین بردن لایه مرده پوست میشود .

سولفور : سولفور خواص آنتی باکتریال دارد که جوش های سر سفید و سیاه را از بین میبرد و از آنها جلوگیری نیز میکند .

رتینوئید اسید : از محصولات حاوی رتینوئید اسید استفاده کنید . رتینوئید اسید باعث لایه برداری و باز کردن منافذ پوست میشود .

آزلائیک اسید : آزلائیک اسید باعث کاهش جلوگیری از جوش زدن با کاهش چربی ، کاهش التهاب و باکتری میشود . تاثیر آن برای افراد با پوست تیره بسیار عالی میباشد .

آنتی بیوتیک برای جوش صورت

به دکتر برای تجویز آنتی بیوتیک و داروهای قوی تر مراجعه کنید . در صورتی که تمام راه های گفته شده ( حتی روش های بعدی و گیاهی ) تاثیری بر جوش نداشت باید به دکتر مراجعه کنید تا با تجویز قرص به همراه کرم و پمادهای قوی تر به درمان جوش های شما بپردازد .

کرم ضد جوش صورت

برای جوش های مقاوم به درمان ایزوتریتینوین پیشنهاد میشود که باید حتما زیر نظر پزشک مصرف شود . این ماده عوارض زیادی دارد و حتما باید توسط پزشک تجویز و در طول درمان به پزشک مراجعه شود . به هیچ وجه خود سرانه آن را مصرف نکنید . ایزوترتینوئین وابسته به ویتامین A است که طول درمان آن 20 هفته میباشد . در طول بارداری نباید مصرف شود .

آنتی بیوتیک قوی ضد جوش

اگر خانم هستید از قرص های ضد حاملی زیر نظر پزشک مصرف کنید . بسیاری از جوش ها حاصل عدم تعادل هورمونی هستند . بهترین راه مقابله با اینگونه جوش ها مصرف قرص های ضد بارداری زیر نظر متخصص میباشد . این قرص ها عوارض زیادی دارند حواستان به آنها باشد .

لیزر درمانی جوش صورت

درمان های تخصصی را پیش بگیرید . بسیاری از درمان های کلینیکی وجود دارد که تاثیرات خوبی روی جوش صورت میگذارند و ترکیب آنها با موارد دیگر گفته شده تاثیرات کاملا واضحی را برای شما به ارمغان می آورد .

لیزر درمانی : لیزر درمانی با نفوذ به لایه های عمیق پوست و آسیب به غدد چربی باعث کاهش چربی پوست میشود .

نور درمانی : این روش روی جوش های ناشی از باکتری های روی پوست تمرکز دارد ، باعث کاهش التهاب و بهتر شدن بافت پوست میشود .

لایه برداری شیمیایی : این روش با برداشتن لایه مرده پوست باعث بهتر شدن آکنه میشود . این روش برای از بین بردن جای آکنه و جوش نیز بسیار مناسب میباشد .

میکرودرم ابریژن : این نوع درمان با لایه برداری با سایش لایه خارجی پوست انجام میشود که باعث آشکار شدن لایه جدید و تازه پوست میشود . این روش باعث قرمزی پوست میشود که تا چند روز بعد از بین میرود .

درمان های گیاهی و خانگی جوش صورت :

گیاهان ضد جوش

روغن درخت چای استفاده کنید . یکی از بهترین درمان ها برای جوش و آکنه روغن درخت چای می باشد که خواص ضد باکتری ، ضد ویروسی و ضد قارچی دارد . 1 تا 2 قطره از روغن درخت چای را روی یک گوش پاک کن ریخته سپس مستقیما روی جوش بزنید . روزی 2 بار کافی میباشد .

عسل برای جوش

روی جوش عسل بزنید . عسل خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کنندگی دارد که برای مبارزه با جوش عالی میباشد . عسل مانوکا بهترین نوع عسل برای اینکار میباشد اما عسل های خام دیگر نیز اثرات خوبی دارند .

مقداری عسل روی جوش زده یا به صورت ماسک صورت مصرف کنید .

مواد غذایی ضد جوش

عصاره اسطوخودوس را امتحان کنید . اسطوخودوس دارای خواص زیادی مانند : آنتی باکتری ، آرام بخش ، تسکین دهنده و دارای موادی است که در درمان جوش موثر هستند . بوسیله یک گوش پاک کن روی جوش زده شود . حواستان باشد به پوست اطراف جوش نزنید .

آلوئه ورا ضد جوش

آلوئه ورا را تست کنید . یک تکه بزرگ آوئه ورا را برداشته و روی جوش ها بمالید سپس ماساژ دهید . به مدت 30 دقیقه بگذارید روی پوست بماند سپس با آب گرم آبکشی نمایید .

کاهش قرمزی جوش

یخ را امتحان کنید . یخ باعث کاهش تورم و قرمزی جوش میشود . مقداری یخ را داخل پارچه بپیچید و به مدت 1 تا 2 دقیقه روی جوش فشار دهید . برای تاثیر بیشتر میتوانید از یخ درست شده با چای استفاده کنید و خواص آنتی باکتریال نیز به آن اضافه کنید . آنتی اکسیدان موجود در چای سبز همچنین باعث کاهش التهاب نیز میشود .

خمیر دندان جوش

از خمیر دندان روی جوش استفاده کنید . خمیر دندان های حاوی جوش شیرین و آب اکسیژنه باعث خشک شدن جوش ها و کمک به از بین رفتن سریعتر آنها میشود . از خمیر دندان های سفید ( غیر ژله ای ) و بدون فلوراید فقط روی جوش استفاده کنید زیرا بعضی از ترکیبات خمیر دندان مانند ” سدیم لورت سولفات ” باعث تحریک شدن پوست میشوند .

آسپرین ضد جوش

آسپرین خرد شده روی جوش قرار دهید . اسم فنی آسپرین استیل سالیسیلیک اسید میباشد که ارتباط زیادی با اسید سالیسیلیک دارد که به عنوان درمان آکنه شناخته شده میباشد . آسپرین ضد التهاب است که میتواند اندازه و قرمزی جوش را کاهش دهید ( در صورت مصرف موضعی ) . قرص آسپرین را پودر کرده و 1 تا 2 قطره آب روی آن بریزید و روی جوش ها بزنید . البته میتوانید با خرد کردن مقدار بیشتری آسپرین ماسک درست کرده و به مدت 10 الی 15 دقیقه روی صورت خود قرار دهید .

گوجه فرنگی ضد جوش

از خواص گوچه فرنگی بهره ببرید . گوجه حاوی ویتامین  A و C است که از بین برنده جوش هستند . همچنین آب گوجه فرنگی یک قابض عروق طبیعی میباشد که باعث کوچک شدن جوش میشود . گوجه فرنگی را برش زده و مستقیما روی جوش ها بمالید . روزی 2 بار کافی میباشد .

ضد جوش خانگی

آب لیموی تازه از بین برنده جوش است . آب لیمو حاوی مقادیر زیادی ویتامین C و اسید سیتریک است که میتوانند جوش را خشک کنند ، لایه برداری کنند و قرمزی آن را کاهش دهند . شب ها قبل از خواب یک لیموی تازه را آبگیری کرده و روی جوش ها بزنید .

در روز از آبلیمو استفاده نکنید زیرا پوست را در مقابل آفتاب حساس میکند .

آبلیمو را فقط روی جوش ها بزنید و به پوست اطراف آن نزنید زیرا امکان دارد به پوست آسیب برساند .

نکات مهم

تمامی روش ها به مقداری زمان نیاز دارند تا تاثیرات آنها قابل مشاهده باشد .

کرم پرو اکتیو ” PROACTIV ” واقعا تاثیرات بسیار عالی روی جوش دارد و دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا ( FDA ) نیز میباشد اما قیمت آن گران است .

برای کاهش خارش و قرمزی جوش از بخور استفاده کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.