خانه خانه موریانه را ریشه کن کنید !!! ( با عکس )

موریانه را ریشه کن کنید !!! ( با عکس )

موریانه

از میان تعداد بی‌شماری از حشرات و آفات که مزاحم شما می‌شوند ، تنها تعدادی از آن‌ها از موریانه خطرناک‌تر هستند ، زیرا موریانه‌ها می‌توانند فونداسیون خانه را در عرض چند سال نابود کنند . با توجه به اینکه موریانه‌ها می‌توانند خانه شمارا خراب کنند ، باید سریعاً دست بکار شوید و خانه خود را از شر موریانه رها کنید !!

بعضی از افراد برای دفع موریانه به دعا روی می‌آورند ، اما در این مقاله فقط روش‌های علمی و اثبات شده را بررسی میکنیم .

بررسی موریانه‌ها

پیدا کردن موریانه

نشانه‌های هجوم موریانه به خانه ، چه چیزهایی هستند ؟

ممکن است شما به‌صورت مستقیم نتوانید هجوم موریانه‌ها به خانه خود را ببینید ، اما این به معنای نبودن آن‌ها در خانه شما نیست . خم شدن کف ( شکم دادن ) ، سوراخ در قسمت‌های چوبی خانه و توخالی شدن فونداسیون خانه ، نشانه‌های جدی از وجود موریانه‌ها در خانه شما است . همچنین ممکن است شما موریانه‌ها را به‌صورت مستقیم نیز مشاهده کنید .

به‌وسیله یک پیچ‌گوشتی و چراغ‌قوه اقدام به بررسی کف و فونداسیون‌ خانه کنید . پیچ‌گوشتی را در سازه‌های چوبی فروکنید و مقدار مقاومت آن را تست کنید . اگر به‌راحتی چوب در هم شکست ، ممکن است خانه شما دارای موریانه باشد .

در هنگامی‌که تست وجود موریانه را انجام می‌دهید ، به دنبال مدفوع موریانه نیز باشید . مدفوع موریانه به رنگ چوب بوده یا به رنگ قهوه‌ای تیره است . وجود این مدفوع‌ها در نزدیکی چوب‌هایی که پوک یا ضعیف شده‌اند نشان‌دهنده وجود موریانه است .

ممکن است شما لانه موریانه را پیدا کنید . ” موریانه‌های زیرزمینی ” یک سیستم از تونل و گل را ایجاد می‌کنند ، درحالی‌که موریانه‌های چوب خشک ، لانه خود را در داخل چوب می‌سازند .

انواع موریانه

با انواع موریانه آشنا شوید . ۲ نوع کلی از موریانه‌ها وجود دارند که ممکن است به خانه شما هجوم بیاورند ، موریانه زیرزمینی و موریانه‌های چوب خشک . موریانه زیرزمینی می‌تواند در خاک و چوب‌های خانه شما یافت شود ، درحالی‌که موریانه چوب خشک فقط در چوب یافت می‌شود .

موریانه‌های چوب خشک عموماً در مناطق گرم و ساحلی زندگی یافت می‌شوند و موریانه‌های زیرزمینی می‌توانند در چوب ، فونداسیون چوبی و تپه‌های کمپوست در اطراف خانه پیدا می‌شوند ، ظاهر شوند .

موریانه‌های زیرزمینی معمولاً آسیب‌های بیشتری به خانه شما نسبت به موریانه‌های چوب خشک می‌زنند و نیازمند استفاده از روش‌هایی متفاوت برای ریشه کن کردن آنها دارید .

روش‌های ساده از بین بردن موریانه

تله گذاری برای موریانه

با کارتن تله درست کنید . چندتکه کارتن صاف پیدا کنید ، آن‌ها را خیس کنید و روی همدیگر بگذارید ، سپس در مکانی که موریانه هستند قرار دهید . به دلیل اینکه موریانه‌ها از کارتن تغذیه می‌کنند ، یکی از بهترین تله‌های نقطه‌ای ، کارتن است . درزمانی که کارتن به موریانه آلوده شد کارتن را به مکانی امن برده و آن را آتش بزنید ، در صورت لزوم این کار را چند بار تکرار کنید .

نکته : این تله نقطه‌ای نمی‌تواند کل مشکل موریانه را از بین ببرد . این راه‌حل یک‌راه سریع برای از بین بردن صدها موریانه در هر بار استفاده است . این روش را به همراه دیگر روش‌ها استفاده کنید تا اثربخشی آن‌ها را افزایش دهید .

از بین بردن موریانه

از کرم لوله‌ای استفاده کنید . کرم‌های لوله‌ای ، کرم‌های سودمندی هستند که به‌صورت طبیعی می‌توانند با موریانه‌ها بجنگند . این کرم‌ها به دنبال میزبان ( مانند لارو موریانه ) هستند تا به داخل آن‌ها نفوذ کنند که معمولاً در عرض ۴۸ ساعت باعث مرگ آنها می‌شوند . آن‌ها از لاشه میزبان به‌عنوان مکانی برای تخم‌ریزی استفاده می‌کنند .

این کرم‌ها را می‌توانید به‌صورت آنلاین یا از مغازه‌های گل و گیاه تهیه کنید . حواستان باشد که دمای خاک باید بالای ۱۶ درجه سانتی‌گراد باشد و باید این کرم‌ها را بلافاصله بعد از تهیه کردن استفاده کنید . درصورتی‌که نمی‌خواهید سریعاً آن‌ها را استفاده کنید ، در یخچال نگهداری کنید و در صبح ، آن‌ها را در خاک رها کنید ، زیرا آفتاب می‌تواند به این کرم‌ها آسیب برساند .

علت آمدن موریانه

چوب را در مقابل آفتاب قرار دهید . درصورتی‌که موریانه در لوازم خانه یا جایی که می‌شود آن را جدا کرد و به خارج از خانه برد ، هجوم آورده است ، می‌توانید آن وسیله را در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا از شر موریانه خلاص شوید .

موریانه‌ها در تاریکی رشد می‌کنند ، بنابراین گرما و نور خورشید می‌تواند آن‌ها را بکشد . یک روز آفتابی را انتخاب کنید و وسیله چوبی دارای موریانه را تا جایی که امکان دارد ، زیر نور آفتاب قرار دهید . ۲ الی ۳ روز آفتاب خوردن مناسب است .

نکته : ترکیب این روش با تله کارتن ( که قبل‌تر گفته شد ) می‌تواند تأثیر آن را بیشتر کند .

کشتن موریانه

موریانه‌ها را منجمد کنید . اگر در مکانی با بارندگی بالا زندگی می‌کنید و نمی‌توانید وسایل را در مقابل آفتاب قرار دهید ، می‌توانید از روش منجمدسازی موریانه‌ها استفاده کنید . به مدت ۲ الی ۳ روز وسایل دارای موریانه را در فریزری بزرگ قرار دهید .

درست است که استفاده از این روش برای وسایل بزرگ خانگی سخت است ، اما این روش می‌تواند کشتن موریانه‌ها را تضمین کند .

روش‌های حرفه‌ای از بین بردن موریانه

سم برای کشتن موریانه

از بوریک اسید استفاده کنید . بوریک اسید یکی از رایج‌ترین و مؤثرترین روش‌های از بین بردن موریانه است . در حقیقت ، ماده اصلی بسیاری از حشره‌کش‌ها همین ماده است . بوریک اسید باعث خاموش کردن سیستم عصبی موریانه‌ها شده و همچنین آب بدن آن‌ها را نیز از بین می‌برد .

بهترین راه کشتن موریانه‌ها با اسید بوریک ، استفاده از تله است .

طرز تهیه و استفاده از تله :

مقوایی برداشته و روی آن را با بوریک اسید کاملاً بپوشانید . تله را در حیاط نزدیک خانه یا در محوطه باز که موریانه دارد ، قرار دهید . اغلب اوقات تله را بررسی کنید و در صورت نیاز بازهم بوریک اسید روی آن بریزید . شما باید لاشه موریانه‌ها را در نزدیکی تله ببینید .

سم موریانه

از محصولات کنترل موریانه استفاده کنید . با تهیه و استفاده از این محصولات که برای از بین بردن موریانه طراحی و ساخته‌شده‌اند ، می‌توانید اولین قدم خود را برای از بین بردن موریانه بردارید .

هم می‌توانید از تله کنترل موریانه و هم از محصولات کشنده موریانه استفاده کنید . تله را در نزدیکی جایی که موریانه دارد گذاشته و اسپری کنترل موریانه را نیز در همان ناحیه بزنید .

دستگاه موریانه کش

از حرارت کمک بگیرید . با توجه به اینکه حرارت باعث کشتن موریانه می‌شود ، شما می‌توانید با استفاده از حرارت موریانه‌ها را بکشید . این کار باید توسط یک حرفه‌ای انجام شود و نیاز به تجهیزات خاصی دارد که برای عموم مردم در دسترس نیست .

با یک حرفه‌ای تماس بگیرید و بپرسید که آیا این روش برای خانه شما مناسب است یا خیر ؟

ریشه کن کردن موریانه

با یک حرفه‌ای تماس بگیرید . اگر هجوم موریانه‌ها به خانه شما گسترده است ، یا اینکه می‌خواهید کار را به دیگران بسپارید ، بهتر است با یک حرفه تماس حاصل فرمایید .

حواستان باشد که با افراد دارای صلاحیت این کار تماس بگیرید و تعهد ۲ ساله از آنها بگیرید ، تا در صورت برگشت موریانه‌ها ، بدون هزینه آن‌ها برای شما بکشند .

کشتن موریانه

خودتان به‌صورت حرفه‌ای وارد عمل شوید !!

بهترین سم‌های ضد موریانه شامل ترمیدور (Termidor SC ) و Taurus SC می‌شود ، که باید به‌صورت مایع در محیط بیرونی خانه استفاده شود . این محصولات قیمت پایینی دارند و می‌توانید از آن برای خانه‌ای با متراژ معمولی استفاده کنید و به نتایج مطلوبی برسید .

جلوگیری از برگشت موریانه در آینده

جلوگیری از موریانه

خانه را خشک نگه‌دارید . موریانه‌ها به‌طور طبیعی به زیستگاه‌های خیس و مرطوب کشیده می‌شوند ، زیرا آن‌ها برای زنده ماندن نیاز به آب‌دارند . بنابراین در خشک نگه‌داشتن خانه مصمم باشید و تلاش زیادی انجام دهید تا از هجوم موریانه‌ها در امان بمانید .

همه نشتی‌ها و آب‌های ساکن را در داخل و خارج از خانه از بین برده و خشک‌کنید .

لوله‌های ناودانی مکانی ایده‌آل برای موریانه هستند ، بنابراین آشغال‌های آن‌ها را تمیز کنید تا از بازگشت موریانه‌ها جلوگیری شود .

سم قوی برای موریانه

از دافع آفات استفاده کنید . ۰٫۱% ( تقریباً ۱ قاشق غذاخوری در ۴ لیتر ) پرمترین را به رنگ ، پولیش چوب ، چسب‌کاغذ دیوار یا رنگ خانه اضافه کنید تا به‌صورت دائم از شر موریانه خلاص شوید .

همچنین می‌توانید از پرمترین در سیمان کف یا چسب چوب استفاده کنید . پرمترین یک آفت‌کش ایمن است و برای انسان سمی نیست .

لانه موریانه

چوب را از خانه خود دور کنید . مسلماً موریانه‌ها به‌شدت از چوب تغذیه می‌کنند ، بنابراین داشتن مقدار زیادی چوب در اطراف خانه ( مثلاً هیزم یا شاخه‌های درختان ) می‌توانند محل خوبی برای موریانه‌ها باشند .

اگر مقدار زیادی چوب‌دارید ، درواقع کارت دعوت برای موریانه‌ها فرستاده‌اید . اگر چوب در محل زندگی شما زیاد است ، حتماً آن را خشک نگه‌دارید تا جذابیت آن برای موریانه‌ها را کاهش دهید .

اگر نیاز به استفاده از چوب‌دارید ، به‌وسیله پرمترین ( که در بخش قبلی گفته شد ) آن را ضد موریانه کنید .

مکتن ورود موریانه

ترک‌های خانه را پرکنید . درها و پنجره‌های خانه را درزبندی و مهروموم کنید ، همچنین ترک‌های خانه را نیز پرکنید تا از ورود موریانه‌ها در مرحله اول پیشگیری کنید .

سیم‌ها ولوله‌هایی که از خانه خارج یا به خانه وارد می‌شوند نیز مکانی مناسب برای ورود موریانه‌ها است .

استفاده از توری روی درها ، پنجره‌ها و بالکن نیز ممکن است ضروری باشد .

سم پاشی برای موریانه

به صورت منظم خانه را سم‌پاشی کنید . یکی از مؤثرترین روش‌هایی که می‌توان خانه را از آسیب‌های موریانه حفظ کرد ، استفاده از دافع و مانع در اطراف خارج از خانه است .

خوشبختانه نیاز به‌صرف هزینه‌های بالا ندارید و می‌توانید از محصولاتی مانند ترمیدور (Termidor SC ) و Taurus SC استفاده کنید . هر دو ماده گفته‌شده دارای غلظت مشابه از فیپرونیل بوده و می‌توان آن را به‌صورت مایع در اطراف خارج از خانه بکار برد . فیپرونیل خاصیت سمی بودن بسیار کمی دارد ، اما تأثیر بسیار زیادی در مبارزه با مورچه و موریانه دارد .

نکات مهم

۱ – پرمترین برای گربه سمی است ، بنابراین اگر گربه دارید از این ماده استفاده نکنید .

۲ – آسیب‌های موریانه می‌توانند باعث خراب شدن خانه شوند ، بنابراین مطمئن شوید که قابلیت از بین بردن موریانه را دارید یا اینکه از یک متخصص کمک بگیرید .

۳ – پاشیدن آفت‌کش به‌صورت هفته‌ای ، در نزدیکی تمامی سوراخ‌های موریانه‌ با بوریک اسید می‌تواند به شما کمک کند .

مطالب بیشتر از این نویسنده مهرداد

2 دیدگاه ها

 1. باران

  فروردین ۲۸, ۱۴۰۰ در ۸:۲۰ ق.ظ

  سلام
  خونه ی ما قدیمیه و در تمام دیوار ها از کاه گل استفاده شده
  و موریانه ها ب داخل اون نفوذ کردن

  و از دیوار ب داخل خونه موریانه چندین سوراخ کردن ما در سال دوبار خونه تکونی میکنیم و کل کمد ها و فرش رو جا ب جا میکنیم و میبینیم باز هم سوراخ هایی رو ایجاد کردن و ب صورت خاک و گل خونه در اطراف و زیرفرش دارن
  با اینکه بعد هربارخونه تکونی سمپاشی میکنیم یا نفت میریزیم جای سوراخ ها بازم ازبین نمیره
  راه کاری دارین تا کلا ریشه کن بشن؟؟؟؟

 2. قنبری

  فروردین ۵, ۱۳۹۹ در ۱۰:۰۶ ب.ظ

  سلام

  آيا مي شود به ملکه موریانه دسترسی پیدا کرد و یا با از بین بردن ملکه کل موریانه ها از بین می روند؟؟

بررسی کنید

تمیز کردن انواع دیوارها + لکه گیری ( با عکس )

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلی…