موریانه

از میان تعداد بی‌شماری از حشرات و آفات که مزاحم شما می‌شوند ، تنها تعدادی از آن‌ها از موریانه خطرناک‌تر هستند ، زیرا موریانه‌ها می‌توانند فونداسیون خانه را در عرض چند سال نابود کنند . با توجه به اینکه موریانه‌ها می‌توانند خانه شمارا خراب کنند ، باید سریعاً دست بکار شوید و خانه خود را از شر موریانه رها کنید !!

بعضی از افراد برای دفع موریانه به دعا روی می‌آورند ، اما در این مقاله فقط روش‌های علمی و اثبات شده را بررسی میکنیم .

بررسی موریانه‌ها

پیدا کردن موریانه

نشانه‌های هجوم موریانه به خانه ، چه چیزهایی هستند ؟

ممکن است شما به‌صورت مستقیم نتوانید هجوم موریانه‌ها به خانه خود را ببینید ، اما این به معنای نبودن آن‌ها در خانه شما نیست . خم شدن کف ( شکم دادن ) ، سوراخ در قسمت‌های چوبی خانه و توخالی شدن فونداسیون خانه ، نشانه‌های جدی از وجود موریانه‌ها در خانه شما است . همچنین ممکن است شما موریانه‌ها را به‌صورت مستقیم نیز مشاهده کنید .

به‌وسیله یک پیچ‌گوشتی و چراغ‌قوه اقدام به بررسی کف و فونداسیون‌ خانه کنید . پیچ‌گوشتی را در سازه‌های چوبی فروکنید و مقدار مقاومت آن را تست کنید . اگر به‌راحتی چوب در هم شکست ، ممکن است خانه شما دارای موریانه باشد .

در هنگامی‌که تست وجود موریانه را انجام می‌دهید ، به دنبال مدفوع موریانه نیز باشید . مدفوع موریانه به رنگ چوب بوده یا به رنگ قهوه‌ای تیره است . وجود این مدفوع‌ها در نزدیکی چوب‌هایی که پوک یا ضعیف شده‌اند نشان‌دهنده وجود موریانه است .

ممکن است شما لانه موریانه را پیدا کنید . ” موریانه‌های زیرزمینی ” یک سیستم از تونل و گل را ایجاد می‌کنند ، درحالی‌که موریانه‌های چوب خشک ، لانه خود را در داخل چوب می‌سازند .

انواع موریانه

با انواع موریانه آشنا شوید . 2 نوع کلی از موریانه‌ها وجود دارند که ممکن است به خانه شما هجوم بیاورند ، موریانه زیرزمینی و موریانه‌های چوب خشک . موریانه زیرزمینی می‌تواند در خاک و چوب‌های خانه شما یافت شود ، درحالی‌که موریانه چوب خشک فقط در چوب یافت می‌شود .

موریانه‌های چوب خشک عموماً در مناطق گرم و ساحلی زندگی یافت می‌شوند و موریانه‌های زیرزمینی می‌توانند در چوب ، فونداسیون چوبی و تپه‌های کمپوست در اطراف خانه پیدا می‌شوند ، ظاهر شوند .

موریانه‌های زیرزمینی معمولاً آسیب‌های بیشتری به خانه شما نسبت به موریانه‌های چوب خشک می‌زنند و نیازمند استفاده از روش‌هایی متفاوت برای ریشه کن کردن آنها دارید .

روش‌های ساده از بین بردن موریانه

تله گذاری برای موریانه

با کارتن تله درست کنید . چندتکه کارتن صاف پیدا کنید ، آن‌ها را خیس کنید و روی همدیگر بگذارید ، سپس در مکانی که موریانه هستند قرار دهید . به دلیل اینکه موریانه‌ها از کارتن تغذیه می‌کنند ، یکی از بهترین تله‌های نقطه‌ای ، کارتن است . درزمانی که کارتن به موریانه آلوده شد کارتن را به مکانی امن برده و آن را آتش بزنید ، در صورت لزوم این کار را چند بار تکرار کنید .

نکته : این تله نقطه‌ای نمی‌تواند کل مشکل موریانه را از بین ببرد . این راه‌حل یک‌راه سریع برای از بین بردن صدها موریانه در هر بار استفاده است . این روش را به همراه دیگر روش‌ها استفاده کنید تا اثربخشی آن‌ها را افزایش دهید .

از بین بردن موریانه

از کرم لوله‌ای استفاده کنید . کرم‌های لوله‌ای ، کرم‌های سودمندی هستند که به‌صورت طبیعی می‌توانند با موریانه‌ها بجنگند . این کرم‌ها به دنبال میزبان ( مانند لارو موریانه ) هستند تا به داخل آن‌ها نفوذ کنند که معمولاً در عرض 48 ساعت باعث مرگ آنها می‌شوند . آن‌ها از لاشه میزبان به‌عنوان مکانی برای تخم‌ریزی استفاده می‌کنند .

این کرم‌ها را می‌توانید به‌صورت آنلاین یا از مغازه‌های گل و گیاه تهیه کنید . حواستان باشد که دمای خاک باید بالای 16 درجه سانتی‌گراد باشد و باید این کرم‌ها را بلافاصله بعد از تهیه کردن استفاده کنید . درصورتی‌که نمی‌خواهید سریعاً آن‌ها را استفاده کنید ، در یخچال نگهداری کنید و در صبح ، آن‌ها را در خاک رها کنید ، زیرا آفتاب می‌تواند به این کرم‌ها آسیب برساند .

علت آمدن موریانه

چوب را در مقابل آفتاب قرار دهید . درصورتی‌که موریانه در لوازم خانه یا جایی که می‌شود آن را جدا کرد و به خارج از خانه برد ، هجوم آورده است ، می‌توانید آن وسیله را در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا از شر موریانه خلاص شوید .

موریانه‌ها در تاریکی رشد می‌کنند ، بنابراین گرما و نور خورشید می‌تواند آن‌ها را بکشد . یک روز آفتابی را انتخاب کنید و وسیله چوبی دارای موریانه را تا جایی که امکان دارد ، زیر نور آفتاب قرار دهید . 2 الی 3 روز آفتاب خوردن مناسب است .

نکته : ترکیب این روش با تله کارتن ( که قبل‌تر گفته شد ) می‌تواند تأثیر آن را بیشتر کند .

کشتن موریانه

موریانه‌ها را منجمد کنید . اگر در مکانی با بارندگی بالا زندگی می‌کنید و نمی‌توانید وسایل را در مقابل آفتاب قرار دهید ، می‌توانید از روش منجمدسازی موریانه‌ها استفاده کنید . به مدت 2 الی 3 روز وسایل دارای موریانه را در فریزری بزرگ قرار دهید .

درست است که استفاده از این روش برای وسایل بزرگ خانگی سخت است ، اما این روش می‌تواند کشتن موریانه‌ها را تضمین کند .

روش‌های حرفه‌ای از بین بردن موریانه

سم برای کشتن موریانه

از بوریک اسید استفاده کنید . بوریک اسید یکی از رایج‌ترین و مؤثرترین روش‌های از بین بردن موریانه است . در حقیقت ، ماده اصلی بسیاری از حشره‌کش‌ها همین ماده است . بوریک اسید باعث خاموش کردن سیستم عصبی موریانه‌ها شده و همچنین آب بدن آن‌ها را نیز از بین می‌برد .

بهترین راه کشتن موریانه‌ها با اسید بوریک ، استفاده از تله است .

طرز تهیه و استفاده از تله :

مقوایی برداشته و روی آن را با بوریک اسید کاملاً بپوشانید . تله را در حیاط نزدیک خانه یا در محوطه باز که موریانه دارد ، قرار دهید . اغلب اوقات تله را بررسی کنید و در صورت نیاز بازهم بوریک اسید روی آن بریزید . شما باید لاشه موریانه‌ها را در نزدیکی تله ببینید .

سم موریانه

از محصولات کنترل موریانه استفاده کنید . با تهیه و استفاده از این محصولات که برای از بین بردن موریانه طراحی و ساخته‌شده‌اند ، می‌توانید اولین قدم خود را برای از بین بردن موریانه بردارید .

هم می‌توانید از تله کنترل موریانه و هم از محصولات کشنده موریانه استفاده کنید . تله را در نزدیکی جایی که موریانه دارد گذاشته و اسپری کنترل موریانه را نیز در همان ناحیه بزنید .

دستگاه موریانه کش

از حرارت کمک بگیرید . با توجه به اینکه حرارت باعث کشتن موریانه می‌شود ، شما می‌توانید با استفاده از حرارت موریانه‌ها را بکشید . این کار باید توسط یک حرفه‌ای انجام شود و نیاز به تجهیزات خاصی دارد که برای عموم مردم در دسترس نیست .

با یک حرفه‌ای تماس بگیرید و بپرسید که آیا این روش برای خانه شما مناسب است یا خیر ؟

ریشه کن کردن موریانه

با یک حرفه‌ای تماس بگیرید . اگر هجوم موریانه‌ها به خانه شما گسترده است ، یا اینکه می‌خواهید کار را به دیگران بسپارید ، بهتر است با یک حرفه تماس حاصل فرمایید .

حواستان باشد که با افراد دارای صلاحیت این کار تماس بگیرید و تعهد 2 ساله از آنها بگیرید ، تا در صورت برگشت موریانه‌ها ، بدون هزینه آن‌ها برای شما بکشند .

کشتن موریانه

خودتان به‌صورت حرفه‌ای وارد عمل شوید !!

بهترین سم‌های ضد موریانه شامل ترمیدور (Termidor SC ) و Taurus SC می‌شود ، که باید به‌صورت مایع در محیط بیرونی خانه استفاده شود . این محصولات قیمت پایینی دارند و می‌توانید از آن برای خانه‌ای با متراژ معمولی استفاده کنید و به نتایج مطلوبی برسید .

جلوگیری از برگشت موریانه در آینده

جلوگیری از موریانه

خانه را خشک نگه‌دارید . موریانه‌ها به‌طور طبیعی به زیستگاه‌های خیس و مرطوب کشیده می‌شوند ، زیرا آن‌ها برای زنده ماندن نیاز به آب‌دارند . بنابراین در خشک نگه‌داشتن خانه مصمم باشید و تلاش زیادی انجام دهید تا از هجوم موریانه‌ها در امان بمانید .

همه نشتی‌ها و آب‌های ساکن را در داخل و خارج از خانه از بین برده و خشک‌کنید .

لوله‌های ناودانی مکانی ایده‌آل برای موریانه هستند ، بنابراین آشغال‌های آن‌ها را تمیز کنید تا از بازگشت موریانه‌ها جلوگیری شود .

سم قوی برای موریانه

از دافع آفات استفاده کنید . 0.1% ( تقریباً 1 قاشق غذاخوری در 4 لیتر ) پرمترین را به رنگ ، پولیش چوب ، چسب‌کاغذ دیوار یا رنگ خانه اضافه کنید تا به‌صورت دائم از شر موریانه خلاص شوید .

همچنین می‌توانید از پرمترین در سیمان کف یا چسب چوب استفاده کنید . پرمترین یک آفت‌کش ایمن است و برای انسان سمی نیست .

لانه موریانه

چوب را از خانه خود دور کنید . مسلماً موریانه‌ها به‌شدت از چوب تغذیه می‌کنند ، بنابراین داشتن مقدار زیادی چوب در اطراف خانه ( مثلاً هیزم یا شاخه‌های درختان ) می‌توانند محل خوبی برای موریانه‌ها باشند .

اگر مقدار زیادی چوب‌دارید ، درواقع کارت دعوت برای موریانه‌ها فرستاده‌اید . اگر چوب در محل زندگی شما زیاد است ، حتماً آن را خشک نگه‌دارید تا جذابیت آن برای موریانه‌ها را کاهش دهید .

اگر نیاز به استفاده از چوب‌دارید ، به‌وسیله پرمترین ( که در بخش قبلی گفته شد ) آن را ضد موریانه کنید .

مکتن ورود موریانه

ترک‌های خانه را پرکنید . درها و پنجره‌های خانه را درزبندی و مهروموم کنید ، همچنین ترک‌های خانه را نیز پرکنید تا از ورود موریانه‌ها در مرحله اول پیشگیری کنید .

سیم‌ها ولوله‌هایی که از خانه خارج یا به خانه وارد می‌شوند نیز مکانی مناسب برای ورود موریانه‌ها است .

استفاده از توری روی درها ، پنجره‌ها و بالکن نیز ممکن است ضروری باشد .

سم پاشی برای موریانه

به صورت منظم خانه را سم‌پاشی کنید . یکی از مؤثرترین روش‌هایی که می‌توان خانه را از آسیب‌های موریانه حفظ کرد ، استفاده از دافع و مانع در اطراف خارج از خانه است .

خوشبختانه نیاز به‌صرف هزینه‌های بالا ندارید و می‌توانید از محصولاتی مانند ترمیدور (Termidor SC ) و Taurus SC استفاده کنید . هر دو ماده گفته‌شده دارای غلظت مشابه از فیپرونیل بوده و می‌توان آن را به‌صورت مایع در اطراف خارج از خانه بکار برد . فیپرونیل خاصیت سمی بودن بسیار کمی دارد ، اما تأثیر بسیار زیادی در مبارزه با مورچه و موریانه دارد .

نکات مهم

1 – پرمترین برای گربه سمی است ، بنابراین اگر گربه دارید از این ماده استفاده نکنید .

2 – آسیب‌های موریانه می‌توانند باعث خراب شدن خانه شوند ، بنابراین مطمئن شوید که قابلیت از بین بردن موریانه را دارید یا اینکه از یک متخصص کمک بگیرید .

3 – پاشیدن آفت‌کش به‌صورت هفته‌ای ، در نزدیکی تمامی سوراخ‌های موریانه‌ با بوریک اسید می‌تواند به شما کمک کند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.