راه های محافظت از ریه

راه های محافظت از ریه


شما سالیانه 6 میلیون بار نفس میکشید . نفس کشیدن برای زنده ماندن تمام سلول های بدن ضروری میباشد . بنابراین شما باید بیشتر حواستان به این عضو مهم از بدن باشد به موارد زیر برای بالا بردن سلامت ریه خود دقت کنید .

ترک کردن سیگار . این مورد بسیار تکراری میباشد اما اولین قدم برای سلامت ریه ترک سیگار است . سیگاری ها 20 برابر یک فرد معمولی احتمال مبتلا شدن به سرطان ریه را دارند .

دود دست دوم سیگار

حواستان به دود دست دوم سیگار باشد . دود دست دوم سیگار 20% احتمال بروز سرطان ریه را افزایش میدهد . بچه ها و نوزادان همچنین باید از دود دست سوم سیگار نیز بدور باشند .

دود دست سوم سیگار چیست ؟ به اثرات سمی و شیمیایی مانده روی وسایل خانه مثل لباس ، پرده مبل و غیره گفته میشود .

مراقبت از ریه در تهران

در روزهای آلوده از خانه بیرون نروید . این روزها را میتوانید از اخبار و یا سایت های مربوطه چک کنید و اگر کار غیر ضروری ندارید از خانه بیرون نروید .

  • حواستان به ازون نیز باشد . آلودگی هوا فقط در زمستان رخ نمیدهد ، بلکه در فصل تابستان و آخر بهار نیز رخ میدهد . در این فصول سیستم هوا طوری است که ازون در هوا محبوس شده و باعث آلودگی شهر خواهد شد ، بنابراین حواستان به این پدیده طبیعی باشد .

شومینه هوا را آلوده میکند

آلودگی های داخل خانه را حذف کنید . آلودگی هوا فقط مربوط به هوای بیرون نمیشود بلکه در خانه نیز عواملی مانند : شومینه ، بخاری چوبی ( چوب سوز ) ، شوره حیوانات ، کپک و غیره باعث آلودگی هوا خواهند شد . با تمیز کردن منظم و خرید یک تصفیه هوا میتوانید از آلودگی داخلی خانه جلوگیری کنید .

  • مواد پاک کننده شیمیایی بوده و اگر در فضای بسته مصرف شوند باعث آسیب به ریه ها میشوند . بنابراین در هنگام مصرف آنها پنجره را باز بگذارید .

ماسک ضد آلودگی هوا

استفاده از ماسک . اگر در جایی مانند معدن ، آزمایشگاه و شرکت صنعتی کار میکنید با خیلی از مواد سرطان زا در تماس هستید . در این مواقع حتما از ماسک های مخصوص برای جلوگیری از جذب این مواد استفاده نمایید .

  • آزبست ، آرسنیک ، نیکل و کرومیوم فقط یک لیست کوچک از مواد سرطان زا هستند .

حساسیت ریه

از تنفس کردن محرک ها جلوگیری کنید . در هنگام مواجه شدن با ریزگردها جلوی دهان و دماغ خود را بگیرید . پودر بچه در ریه گیر کرده و باعث آسیب به آن میشود . فایبرگلاس باعث برش های بسیار ریزی در ریه میشوند .

سبزیجات ضد سرطان ریه

خوردن سبزیجات و میوه های تازه : طبق مطالعات سبزیجاتی مانند : کلم بروکلی ، گل کلم ، کلم و کلم پیچ باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان ریه می شوند .

اسپری بینی سلامت ریه

تمیز نگه داشتن بینی : مریضی ، آلرژی و چیزهای دیگری که باعث کیپ شدن بینی شما میشوند ، باعث نفس کشیدن از دهان و ورود آلودگی به بدن میشوند . همیشه بینی خود را باز نگه دارید .

دیگر موارد برای بهبود عملکرد ریه :

عمیق نفس بکشید

ایروبیک

آب زیاد بنوشید

تنفس از بینی : موهای موجود در دماغ هوا را تصفیه میکنند و به ریه میرسانند .

خندیدن : باعث تحریک ماهیچه و بزرگ شدن حجم ریه میشود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.