رویش مجدد مو

ریزش مو می‌تواند به دلیل ژنتیک ، مشکلات پزشکی یا آسیب به مو باشد . بعضی از گیاهان و داروهای گیاهی می‌توانند از طاسی جلوگیری و باعث رویش مجدد مو بشوند یا حداقل مو را قوی کنند . این گیاهان و مکمل‌ها را می‌توانید از عطاری‌ها ، داروخانه‌ها یا به‌صورت آنلاین تهیه بفرمایید . قبل از مصرف آن‌ها پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود حتماً مشورت بفرمایید .

استفاده از روش های خانگی

درمان ریزش مو

قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید . قبل از استفاده از هرگونه مکمل یا داروی گیاهی با پزشک خود مشورت کنید . زیرا ممکن است که به آن‌ها آلرژی داشته باشید .

رویش مجدد مو

پیاز روی سر بمالید . نشان داده‌شده است که پیاز خام یا آب پیاز درزمانی که به‌صورت مستقیم روی سر مالیده شود باعث رشد مو در افراد طاس می‌شود . به‌سادگی یک‌تکه پیاز را روی سرخود بمالید سپس دوش بگیرید تا بوی آن از بین برود .

رویش مجدد مو با چای سبز

چای سبز بنوشید . بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که چای سبز می‌تواند به رویش مو کمک کند . هرچند که شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد چای سبز روی طلسی تأثیر دارد .

برای بهترین نتیجه چای سبز را با آب جوش درست کنید .

درمان ریزش مو با فلفل

فلفل قرمز بخورید یا به پوست سر بمالید . کپسایسین موجود در فلفل تند خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد و می‌تواند گردش خون را افزایش دهد که برای داشتن پوست سری سالم ضروری است . در غذای خود از فلفل استفاده کنید و به پوست سرخود نیز بزنید .

رویش مجدد مو با گیاهان دارویی

سبزی بیشتر از همیشه مصرف کنید . بر طبق طب آیورودا که در هند یک طب سنتی است ؛ ریزش مو می‌تواند در نتیجه بیش‌ازاندازه بودن Pitta در بدن باشد که با خوردن سبزی می‌توان آن را بالانس کرد .

پشتوانه علمی کمی در رابطه با طب آیورودا وجود دارد .

استفاده از مکمل ها

قرص رشد مجدد مو

جینکوبیلوبا مصرف کنید . به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی و افزایش گردش خون توسط جینکوبیلوبا می‌توان به کمک آن ؛ رویش مو را بهبود بخشید . گردش خون درست برای داشتن پوست سر سالم و جلوگیری از ریزش مو ضروری است . شواهد کمی از ارتباط این گیاه با رویش مو  و جلوگیری از طاسی وجود دارد . این مکمل در تمامی داروخانه‌ها موجود است .

برای گرفتن بهترین نتیجه روزانه 40 تا 80 میلی‌گرم ، 3 بار در روز مصرف کنید .

قرص رویش مجدد مو با گزنه

گزنه مصرف کنید . این گیاه می‌تواند از هورمونی که باعث ریزش مو می‌شود جلوگیری کند . این گیاه به‌صورت عصاره و قرص موجود است . از عصاره این گیاه می‌توانید روی سرخود به‌صورت موضعی استفاده کنید . البته باید بدانید هیچ مطالعه کلینیکی روی تأثیر داشتن این گیاه روی ریزش مو انجام‌نشده است .

برای درمان ریزش مو پیشنهاد می‌شود که روزانه 500 میلی‌گرم گزنه مصرف کنید .

برای تأثیر بیشتر به‌صورت هم‌زمان ساپالمتو نیز مصرف کنید .

قرص رویش قطعی مو

ساپالمتو مصرف کنید . مانند گزنه ؛ ساپالمتو نیز می‌تواند از ریزش موی هورمونی جلوگیری کند . البته باید بدانید شواهد کلینیکی برای تأثیرگذار بودن این گیاه نیز وجود ندارد .

برای تأثیر بیشتر به همراه گزنه هم‌زمان مصرف شود .

روزانه 160 میلی‌گرم دو بار در روز یا طبق گفته کارخانه سازنده مصرف شود .

قرص رشد مجدد مو

جینسینگ مصرف کنید . جینسینگ عموماً برای بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی استفاده می‌شود . اعتقاد بر این است که این گیاه می‌تواند از طاسی جلوگیری کند که به همین دلیل در شامپوها و نرم‌کننده های مو استفاده می‌شود هرچند شواهد علمی برای این قضیه وجود ندارد .

قرص دم اسب

دم‌اسب مصرف کنید . اعتقاد بر این است که این گیاه باعث تقویت استخوان و درمان پوکی استخوان می‌شود . همچنین معتقد هستند که این گیاه می‌تواند باعث بهبود رشد مو و ناخن نیز بشود .

برای گرفتن بهترین نتیجه روزانه 1 کپسول مصرف شود یا طبق گفته کارخانه سازنده مصرف کنید .

مکمل درمان ریزش مو

عصاره دانه شنبلیله مصرف کنید . بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که عصاره شنبلیله می‌تواند باعث رویش مو و جلوگیری از طاسی بشود . این گیاه خواص ضدالتهابی دارد اما به‌هرحال شواهد علمی کمی برای تأثیرگذار بودن آن روی جلوگیری از طاسی وجود دارد .

استفاده از گیاهان دارویی ( موضعی )

در صورتیکه ماساژ سر را بلد نیستید آموزش کامل ماساژ اصولی سر را بخوانید .

رزماری و رویش مجدد مو

از روغن رزماری و مریم‌گلی استفاده کنید . این روغن‌ها در صورت مصرف روی پوست سر باعث بهبود رویش مو و درمان عفونت پوستی میشوند . این گیاهان همچنین باعث کاهش التهاب و تغذیه فولیکول مو خواهند شد . البته تأثیر آن در رویش مو به‌صورت کلینیکی اثبات نشده است . همچنین رزماری می‌تواند از سفیدی مو جلوگیری کند .

3 تا 4 قطره از هر 2 روغن را روی سر ریخته و به‌صورت روزانه ماساژ دهید .

ماساژ سر و رویش مو

روغن نعنا فلفلی روی سرخود بماید . این روغن باعث بهبود گردش خون تحریک فولیکول‌های مو می‌شود هرچند تأثیر آن روی کچلی به‌صورت علمی ثابت نشده است .

به صورت روزانه 3 تا 4 قطره از روغن را روی پوست سرزده و ماساژ دهید .

برای گرفتن بهترین نتیجه این روغن را با روغن مریم گلی ، رزماری و یک قاشق روغن‌زیتون مخلوط و باهم مصرف کنید .

آلوئه ورا برای ریزش مو

عصاره آلوئه ورا نیز مفید است . ژل آلوئه ورا می‌تواند باعث بهبود رویش مو بشود . همچنین آلوئه ورا می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و فولیکول‌های مو را تقویت کند . هرچند شواهد علمی کمی در تأثیر آلوئه ورا در بهبود رویش مو موجود دارد .

مقداری ژل آلوئه ورا را با مقداری روغن‌زیتون یا نارگیل مخلوط‌کنید و پوست سر را با آن ماساژ دهید .

روغن اسطوخودوس و درمان ریزش مو

روغن اسطوخودوس استفاده کنید . شواهد حاکی از آن است که اسطوخودوس می‌تواند به درمان ریزش مو کمک کند . این گیاه می‌تواند اضطراب و تنش را کاهش دهد که یکی از علل ریزش مو است .

روزانه 3 تا 4 قطره از این روغن را روی سر ریخته و ماساژ دهید .

برای گرفتن بهترین نتیجه با روغن‌زیتون یا نارگیل هم‌زمان مصرف شود .

درمان قطعی ریزش موی ارثی

از مستور خوابیده ( Elipta alba ) استفاده کنید . این مکمل که بانام false daisy عموماً شناخته می‌شود بر طبق طب آیورودا برای درمان ریزش مو مفید است . بر طبق تحقیقات علمی نشان داده شد که این گیاه در رویش مجدد مو و برگشت طاسی مؤثر است . این عصاره را با روغن‌زیتون یا نارگیل مخلوط و روی پوست سر ماساژ دهید .

درمان قطعی ریزش مو

روغن دانه ساج مصرف کنید . این مورد نیز درمانی از طب آیورودا است که نشان داده در درمان ریزش مو و کچلی مؤثر است . بر طبق مدارک علمی روغن این گیاه می‌تواند باعث بهبود رویش مو  و برگشت طاسی شود . این روغن به‌تنهایی یا با مخلوط کردن با روغن‌های دیگر قابل‌مصرف است .

بر طبق بروشور سازنده این روغن را استفاده کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.