خانه سلامت پوست ، مو و ناخن ۱۸ روش خانگی برای رویش مجدد مو ( با عکس )

۱۸ روش خانگی برای رویش مجدد مو ( با عکس )

1
رویش مجدد مو

ریزش مو می‌تواند به دلیل ژنتیک ، مشکلات پزشکی یا آسیب به مو باشد . بعضی از گیاهان و داروهای گیاهی می‌توانند از طاسی جلوگیری و باعث رویش مجدد مو بشوند یا حداقل مو را قوی کنند . این گیاهان و مکمل‌ها را می‌توانید از عطاری‌ها ، داروخانه‌ها یا به‌صورت آنلاین تهیه بفرمایید . قبل از مصرف آن‌ها پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود حتماً مشورت بفرمایید .

استفاده از روش های خانگی

درمان ریزش مو

قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید . قبل از استفاده از هرگونه مکمل یا داروی گیاهی با پزشک خود مشورت کنید . زیرا ممکن است که به آن‌ها آلرژی داشته باشید .

رویش مجدد مو

پیاز روی سر بمالید . نشان داده‌شده است که پیاز خام یا آب پیاز درزمانی که به‌صورت مستقیم روی سر مالیده شود باعث رشد مو در افراد طاس می‌شود . به‌سادگی یک‌تکه پیاز را روی سرخود بمالید سپس دوش بگیرید تا بوی آن از بین برود .

رویش مجدد مو با چای سبز

چای سبز بنوشید . بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که چای سبز می‌تواند به رویش مو کمک کند . هرچند که شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد چای سبز روی طلسی تأثیر دارد .

برای بهترین نتیجه چای سبز را با آب جوش درست کنید .

درمان ریزش مو با فلفل

فلفل قرمز بخورید یا به پوست سر بمالید . کپسایسین موجود در فلفل تند خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد و می‌تواند گردش خون را افزایش دهد که برای داشتن پوست سری سالم ضروری است . در غذای خود از فلفل استفاده کنید و به پوست سرخود نیز بزنید .

رویش مجدد مو با گیاهان دارویی

سبزی بیشتر از همیشه مصرف کنید . بر طبق طب آیورودا که در هند یک طب سنتی است ؛ ریزش مو می‌تواند در نتیجه بیش‌ازاندازه بودن Pitta در بدن باشد که با خوردن سبزی می‌توان آن را بالانس کرد .

پشتوانه علمی کمی در رابطه با طب آیورودا وجود دارد .

استفاده از مکمل ها

قرص رشد مجدد مو

جینکوبیلوبا مصرف کنید . به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی و افزایش گردش خون توسط جینکوبیلوبا می‌توان به کمک آن ؛ رویش مو را بهبود بخشید . گردش خون درست برای داشتن پوست سر سالم و جلوگیری از ریزش مو ضروری است . شواهد کمی از ارتباط این گیاه با رویش مو  و جلوگیری از طاسی وجود دارد . این مکمل در تمامی داروخانه‌ها موجود است .

برای گرفتن بهترین نتیجه روزانه ۴۰ تا ۸۰ میلی‌گرم ، ۳ بار در روز مصرف کنید .

قرص رویش مجدد مو با گزنه

گزنه مصرف کنید . این گیاه می‌تواند از هورمونی که باعث ریزش مو می‌شود جلوگیری کند . این گیاه به‌صورت عصاره و قرص موجود است . از عصاره این گیاه می‌توانید روی سرخود به‌صورت موضعی استفاده کنید . البته باید بدانید هیچ مطالعه کلینیکی روی تأثیر داشتن این گیاه روی ریزش مو انجام‌نشده است .

برای درمان ریزش مو پیشنهاد می‌شود که روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم گزنه مصرف کنید .

برای تأثیر بیشتر به‌صورت هم‌زمان ساپالمتو نیز مصرف کنید .

قرص رویش قطعی مو

ساپالمتو مصرف کنید . مانند گزنه ؛ ساپالمتو نیز می‌تواند از ریزش موی هورمونی جلوگیری کند . البته باید بدانید شواهد کلینیکی برای تأثیرگذار بودن این گیاه نیز وجود ندارد .

برای تأثیر بیشتر به همراه گزنه هم‌زمان مصرف شود .

روزانه ۱۶۰ میلی‌گرم دو بار در روز یا طبق گفته کارخانه سازنده مصرف شود .

قرص رشد مجدد مو

جینسینگ مصرف کنید . جینسینگ عموماً برای بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی استفاده می‌شود . اعتقاد بر این است که این گیاه می‌تواند از طاسی جلوگیری کند که به همین دلیل در شامپوها و نرم‌کننده های مو استفاده می‌شود هرچند شواهد علمی برای این قضیه وجود ندارد .

قرص دم اسب

دم‌اسب مصرف کنید . اعتقاد بر این است که این گیاه باعث تقویت استخوان و درمان پوکی استخوان می‌شود . همچنین معتقد هستند که این گیاه می‌تواند باعث بهبود رشد مو و ناخن نیز بشود .

برای گرفتن بهترین نتیجه روزانه ۱ کپسول مصرف شود یا طبق گفته کارخانه سازنده مصرف کنید .

مکمل درمان ریزش مو

عصاره دانه شنبلیله مصرف کنید . بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که عصاره شنبلیله می‌تواند باعث رویش مو و جلوگیری از طاسی بشود . این گیاه خواص ضدالتهابی دارد اما به‌هرحال شواهد علمی کمی برای تأثیرگذار بودن آن روی جلوگیری از طاسی وجود دارد .

استفاده از گیاهان دارویی ( موضعی )

در صورتیکه ماساژ سر را بلد نیستید آموزش کامل ماساژ اصولی سر را بخوانید .

رزماری و رویش مجدد مو

از روغن رزماری و مریم‌گلی استفاده کنید . این روغن‌ها در صورت مصرف روی پوست سر باعث بهبود رویش مو و درمان عفونت پوستی میشوند . این گیاهان همچنین باعث کاهش التهاب و تغذیه فولیکول مو خواهند شد . البته تأثیر آن در رویش مو به‌صورت کلینیکی اثبات نشده است . همچنین رزماری می‌تواند از سفیدی مو جلوگیری کند .

۳ تا ۴ قطره از هر ۲ روغن را روی سر ریخته و به‌صورت روزانه ماساژ دهید .

ماساژ سر و رویش مو

روغن نعنا فلفلی روی سرخود بماید . این روغن باعث بهبود گردش خون تحریک فولیکول‌های مو می‌شود هرچند تأثیر آن روی کچلی به‌صورت علمی ثابت نشده است .

به صورت روزانه ۳ تا ۴ قطره از روغن را روی پوست سرزده و ماساژ دهید .

برای گرفتن بهترین نتیجه این روغن را با روغن مریم گلی ، رزماری و یک قاشق روغن‌زیتون مخلوط و باهم مصرف کنید .

آلوئه ورا برای ریزش مو

عصاره آلوئه ورا نیز مفید است . ژل آلوئه ورا می‌تواند باعث بهبود رویش مو بشود . همچنین آلوئه ورا می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و فولیکول‌های مو را تقویت کند . هرچند شواهد علمی کمی در تأثیر آلوئه ورا در بهبود رویش مو موجود دارد .

مقداری ژل آلوئه ورا را با مقداری روغن‌زیتون یا نارگیل مخلوط‌کنید و پوست سر را با آن ماساژ دهید .

روغن اسطوخودوس و درمان ریزش مو

روغن اسطوخودوس استفاده کنید . شواهد حاکی از آن است که اسطوخودوس می‌تواند به درمان ریزش مو کمک کند . این گیاه می‌تواند اضطراب و تنش را کاهش دهد که یکی از علل ریزش مو است .

روزانه ۳ تا ۴ قطره از این روغن را روی سر ریخته و ماساژ دهید .

برای گرفتن بهترین نتیجه با روغن‌زیتون یا نارگیل هم‌زمان مصرف شود .

درمان قطعی ریزش موی ارثی

از مستور خوابیده ( Elipta alba ) استفاده کنید . این مکمل که بانام false daisy عموماً شناخته می‌شود بر طبق طب آیورودا برای درمان ریزش مو مفید است . بر طبق تحقیقات علمی نشان داده شد که این گیاه در رویش مجدد مو و برگشت طاسی مؤثر است . این عصاره را با روغن‌زیتون یا نارگیل مخلوط و روی پوست سر ماساژ دهید .

درمان قطعی ریزش مو

روغن دانه ساج مصرف کنید . این مورد نیز درمانی از طب آیورودا است که نشان داده در درمان ریزش مو و کچلی مؤثر است . بر طبق مدارک علمی روغن این گیاه می‌تواند باعث بهبود رویش مو  و برگشت طاسی شود . این روغن به‌تنهایی یا با مخلوط کردن با روغن‌های دیگر قابل‌مصرف است .

بر طبق بروشور سازنده این روغن را استفاده کنید .

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

یک دیدگاه

  1. ثمن

    بهمن ۲, ۱۳۹۸ در ۶:۰۳ ب.ظ

    بیشتر موردایی که نوشته شده جواب دادن و راجبشون شنیدم ولی اینجا نوشته از نظر علمی اثبات نشده!مثلا شنبلیله رو همه میدونن برا ریزش مو چقدر مفیده ولی میگین علم اثبات نکرده

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…