کورک

درمان سریع کورک را یاد بگیرید !!!

کورک‌ها عفونت‌هایی هستند که خود را با برآمدگی‌های پوستی پرشده از چرک نشان می‌دهند . کورک معمولاً فولیکول مو و بافت‌های اطراف پوست تأثیر می‌گذارد . کورک خیلی رایج است ، اما اگر به‌درستی و فوری درمان نشود بسیار جدی می‌شود .

برای درمان کورک می‌توانید از درمان‌های خانگی و گیاهی استفاده کنید تا درد را کاهش داده و هرگونه باکتری را از بین ببرید . اگر بیماری‌هایی مانند دیابت ، مشکلات ایمنی یا مشکلات پوستی دیگری دارید ، درمان‌های خانگی را رها کرده و به پزشک مراجعه کنید .

درمان‌های طبیعی کورک

کورک چیست

با کورک بیشتر آشنا شوید . کورک به چند دلیل ایجاد می‌شود ، اما معمولاً به دلیل عفونت باکتری ” استافیلوکوکوس اورئوس ” روی پوست ایجاد می‌شود . تشخیص درست کورک کمک زیادی به انتخاب درست روش درمان آن می‌کند .

کورک ممکن است خود را به‌صورت ناحیه‌ای ملتهب به‌اندازه نخود نمایان کند و با چرک پرشده و بزرگ‌تر شود . ممکن است نوک آن به‌صورت نوک‌تیز یا مانند جوش باشد .

علت کورک

کورک را نترکانید . ممکن است شما بخواهید کورک را بترکانید یا با سوزن آن را تخلیه کنید اما نباید این کار را انجام دهید . دست زدن به کورک می‌تواند باعث انتشار یافتن باکتری و عفونت بیشتر شود .

دست زدن یا ترکاندن کورک ممکن است باعث تحریک بیشتر پوست و تورم شود .

درمان خانگی کورک

از کمپرس گرم روی کورک استفاده کنید . کمپرس گرم یا داغ روی کورک و پوست اطراف بگذارید . این کار باعث کمک به ترکیدن و تخلیه شدن سریع‌تر کورک می‌شود و ممکن است درد را نیز کاهش دهد .

مقداری آب را گرم‌کنید تا جایی که پوست را نسوزاند سپس یک‌تکه پارچه یا لیف را در آن خیس کنید . پارچه را روی محل آلوده‌شده بگذارید . این کار را چند بار در روز تکرار کنید .

به‌صورت ملایم با حرکات چرخشی ، پارچه را روی پوست بکشید . دیدن مقدار کمی خون یا چرک در این هنگام طبیعی است .

درمان سریع کورک

حمام با آب ولرم بگیرید . اگر احساس می‌کنید که کورک نزدیک ترکیدن است دوش بگیرید در غیر این صورت به مدت کوتاهی می‌توانید از وان حمام استفاده کنید .

بین 10 تا 15 دقیقه داخل وان حمام بمانید و در صورت نیاز تکرار کنید .

استفاده از جوش‌شیرین و جو دوسر در داخل وان می‌تواند باعث آرام کردن پوست و درمان کورک شود .

درمان خانگی کورک در حمام

محل آلوده‌شده را تمیز نگه‌دارید . باکتری‌ها می‌توانند باعث التهاب و آلودگی بیشتر کورک شوند . هر چیزی که با کورک در تماس است را تمیز نگه‌دارید . به کسی اجازه دست زدن به کورک را ندهید زیرا ممکن است دارای باکتری‌های مقاوم باشند که می‌توانند عفونت را بدتر کنند .

محل موردنظر را با صابون ملایم آنتی باکتریال شستشو دهید . بعد از گذاشتن کمپرس گرم و شروع به تخلیه شدن کورک ، محل را با صابون آنتی باکتریال تمیز کنید . سپ محل را به‌وسیله حوله با ضربه زدن ملایم روی محل خشک‌کنید .

بعد از دست زدن به کورک دست خود را خوب بشورید .

تمامی وسایلی که با کورک در تماس هستند مانند لباس ، دستمال ، حوله و حتی لیفی که با آن کمپرس گرم انجام داده‌اید را بشورید .

درمان دارویی کورک

از نقره کلوئیدی (colloidal silver ) کمک بگیرید . نقره کلوئیدی یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است . از این ماده می‌توان به‌صورت خوراکی و موضعی استفاده کرد .

طرز استفاده :

1 قاشق غذاخوری نقره کلوئیدی را در یک لیوان آن ریخته ، هم بزنید و روزی 3 بار استفاده کنید تا به درمان کورک کمک کند .

همچنین می‌توانید نقره کلوئیدی را روی کورک زده و پانسمان کنید . این درمان بدون درد بوده و برای پوست‌های حساس نیز مناسب است .

از داروخانه‌ها می‌توانید نقره کلوئیدی را تهیه بفرمائید .

درمان گیاهی کورک

روغن درخت چای روی کورک بزنید . مقدار کمی روغن درخت چای به کورک و پوست اطراف آن بزنید . روغن درخت چای آنتی‌بیوتیک ، ضدعفونی‌کننده و ضد قارچ است که برای قرن‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفته است ، هرچند مقدار کمی از شواهد علمی مؤثر بودن آن را ثابت کرده‌اند .

حساسیت به روغن درخت چای شایع است ، بنابراین بهتر است قبل از استفاده از آن روی ناحیه کوچکی از پوست سالم استفاده کنید و اثر آن را ببینید .

روغن درخت چای و آب را به‌طور مساوی با یکدیگر مخلوط‌کنید . روزی 2 بار روی محل کورک استفاده کنید .

درمان کورک در طب سنتی

زردچوبه را به‌صورت خوراکی یا موضعی استفاده کنید . زردچوبه ادویه‌ای است که دارای خواص ضدعفونی‌کننده و آنتی‌بیوتیکی است . شما می‌توانید به‌صورت خوراکی و موضعی از زردچوبه استفاده کنید که ممکن است به حل کردن و درمان کورک در طول 3 روز کمک کند .

1 قاشق غذاخوری زردچوبه را با یک لیوان آب گرم مخلوط‌کنید و روزی 3 بار مصرف کنید .

همچنین می‌توانید کپسول زردچوبه را تهیه کنید ، حداقل دوز موردنیاز روزانه 450 میلی‌گرم است .

مقدار کمی آب به زردچوبه اضافی کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد ، خمیر را مستقیماً روی کورک بگذارید . روی آن را به‌وسیله گاز استریل بپوشانید تا به التیام کورک کمک کرده و از لک شدن لباس جلوگیری کند .

درمان قطعی کورک

شاید روغن کرچک درمان کورک شما باشد . یک گوله پنبه را به روغن کرچک آغشته کنید و مستقیماً روی کورک قرار دهید . روی پنبه را با گاز استریل یا چسب زخم بپوشانید . این کار باعث کمک به خالی شدن کورک و درمان آن می‌شود .

روغن کرچک ارزان بوده و به‌راحتی قابل تهیه و استفاده است .

جلوگیری از ایجاد کورک

لباس‌های گشاد و نرم بپوشید . لباس‌های تنگ می‌توانند باعث تحریک کردن پوست و بدتر شدن کورک شوند . لباس های نرم ، گشاد و سبک بپوشید تا به پوست اجازه نفس کشیدن داده و از تحریک شدن کورک جلوگیری نمایید .

لباس‌هایی با بافت نرم مانند پنبه و پشم گوسفند مرینوس ( یک نوع نژاد گوسفند ) می‌توانند از تحریک شدن پوست جلوگیری و از عرق کردن اضافی که باعث تحریک کردن کورک می‌شود ، جلوگیری کنند .

درمان کورک با نمک

محلول آب‌نمک را امتحان کنید . آب‌نمک می‌تواند به بیرون کشیدن چرک و خشک‌کردن کورک کمک کند . بعد از ترکیدن کورک ، سریعاً پارچه‌ای را در محلول نمکی خیس کرده و روی کورک نگه‌دارید .

فقط بعد از ترکیدن کورک از آب‌نمک استفاده کنید .

برای تهیه محلول نمکی ؛ 1 قاشق غذاخوری نمک را در یک پیمانه آب حل کنید .

بهتر است محلول نمکی را از داروخانه تهیه کنید زیرا ممکن است نمک زیادی بریزید و باعث خشک شدن بیش‌ازحد بشوید .

محصولات بدون نسخه

قرص برای کورک

مسکن مصرف کنید . کورک می‌تواند درد متوسط تا شدیدی را ایجاد کند . برای کاهش درد می‌توانید از ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کنید . استفاده از ایبوپروفن ممکن است به کاهش برخی از تورم‌های مرتبط نیز کمک کند .

کرم ضد کورک

از تمیزکننده‌های دارای مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید . کورک و محیط اطراف آن را به‌وسیله تمیزکننده‌های طبی و کشنده میکروب‌ها تمیز کنید . این کار نه‌تنها ممکن است به تجزیه و تخلیه کورک کمک کند بلکه شاید از گسترش یافتن عفونت نیز جلوگیری کند .

این تمیزکننده‌ها را می‌توانید از داروخانه تهیه بفرمایید .

پماد برای درمان کورک

کرم آنتی‌بیوتیک یا ضدعفونی‌کننده روی کورک بزنید . پماد یا کرم آنتی باکتریال را روزی 2 بار روی کورک و پوست درگیر شده زده و با باند آن را بپوشانید . این کار می‌تواند به کشتن هرگونه باکتری در کورک و منطقه تحت تأثیر آن کمک کند .

از پماد آنتی‌بیوتیک نئومایسین ، polymyxin B و bacitracin می‌توانید استفاده کنید . پماد را مطابق دستورالعمل گفته‌شده روی جعبه دارو مصرف کنید .

بسیاری از افراد به پمادهای آنتی بیوتکی آلرژی دارند مخصوصاً پماد bacitracin ، بنابراین قبل از استفاده این پمادها روی قسمت کوچکی از پوست سالم تست حساسیت انجام دهید .

پماد آنتی‌بیوتیک را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه بفرمایید .

دارو درمانی کورک

از بنزوئیل پروکساید استفاده کنید . کرم‌های بدون نسخه بنزوئیل پروکساید معمولاً در درمان آکنه مورداستفاده قرار می‌گیرند ، اما ممکن است در خشک‌کردن کورک نیز مؤثر باشند .

مقداری کمی کرم را روزی 2بار روی کورک بزنید .

این کرم را بدون نیاز به نسخه می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه بفرمایید .

درمان کورک در خانه

کورک را پانسمان کنید . زمانی که کورک شروع به تخلیه شدن کرد ، به‌وسیله باند یا گاز استریل کورک را شل ببندید . این کار باعث کمک کردن به خشک نگه‌داشتن ، تمیز ماندن و جلوگیری از گسترش عفونت می‌شود .

هرزمانی که باند یا گاز استریل مرطوب شد ، آن را عوض کنید .

گاز یا باند را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه بفرمایید .

درمان کورک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

اگر درمان‌های خانگی کورک مؤثر نبود یا کورک دوباره برگشت ، به پزشک مراجعه کنید . این کار به اطمینان حاصل کردن از نداشتن عفونت جدی و کورک بیشتر کمک می‌کند .

اگر کورک بعد از 2 هفته از بین نرفت به پزشک مراجعه کنید .

اگر کورک در ناحیه ستون فقرات یا وسط صورت بود سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

اگر در هنگام داشتن کورک تب کردید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نشانه عفونت زیاد یا منتشر شدن عفونت باشد .

پزشک ممکن است با سوزن اقدام به تخلیه کورکی که به خودی خود تخلیه نمی‌شود یا خطرناک است ، کند .

بدانید که MRSA ( نوعی عفونت مقاوم ) یک وضعیت خطرناک و تهدیدکننده زندگی است ، بنابراین اگر عفونت بهتر نشد یا باکسی که دارای MRSA است تماس داشته‌اید به پزشک مراجعه کنید .

نکات مهم

اگر کورک را بدون درمان رها کنید ، ممکن است نیاز به برداشتن کورک به‌صورت جراحی باشد . در این روش جراح کورک را برش داده و آن را تخلیه می‌کند . ممکن است برای شما قرص نیز تجویز شود تا از برنگشتن کورک اطمینان حاصل شود .

درصورتی‌که درمان‌های خانگی را دنبال می‌کنید ، خوب کورک را بررسی کنید و در صورت بهتر نشدن آن در مدت چند روز ، روش دیگری را تست کنید یا به پزشک مراجعه کنید .

اگر رگ‌های قرمز خونی اطراف کورک نمایان شدند ، نشانه پخش شدن عفونت است . در صورت مشاهده این وضعیت به پزشک مراجعه کنید . دیگر نشانه‌های خطرناک شامل : درد ، تب و پوست بیش‌ازحد گرم یا داغ است .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.