درمان قطعی سینوزیت

اگر شما مبتلا به سینوزیت مزمن باشید ممکن است به سختی تنفس کنید ، صورت متورمی داشته باشید ، سردرد یا درد صورت نیز میتواند در شما بروز کند . تمامی این عوارض به دلیل پر شدن هوا در حفره های پشت گونه ، پیشانی و کناره های بینی و شروع به پر شدن آنها با خلط میشود . ماده مخاطی برای مرطوب نگه داشتن بینی و جلوگیری از ورود باکتری ها به داخل مجرای بینی ضروری میباشد اما احتقان باید درمان گردد . بسیاری از راهها برای درمان سینوزیت مزمن ( طولانی مدت و پی در پی ) موجود میباشند که میتوانید از آنها در خانه استفاده کنید .

درمان سینوزیت با بخور و آب

درمان خانگی سینوزیت

روزی 10 لیوان آب بنوشید . نوشیدن آب زیاد برای رقیق و روان کردن ترشحات بینی و تخلیه آنها ضروری میباشد . از مصرف زیاد کافئین که باعث کم آبی بدن میشود خودداری کنید . اگر خلطی به پشت گلو رفت نگران نباشید اسید معده تمامی چیزهایی که باعث عفونت میشوند را از بین میبرد .

درمان سینوزیت در خانه

سینوس های خود را بخور دهید . مقداری آب جوش داخل یک کاسه ( فقط پلاستیکی نباشد ) ریخته و با یک حوله بزرگ پنبه ای روی سر را بپوشانید . با بینی به مدت 5 شماره نفس بکشید و از دهان به مدت 2 شماره خالی کنید ، 10 دقیقه اینکار را انجام دهید . بعد از بخور دادن بینی خود را تخلیه کنید .

بخور برای سینوزیت

با عصاره های گیاهی درمانی بخور دهید . یک قطره عصاره یا نصف قاشق غذاخوری از گیاه خشک شده در لیست زیر را داخل کاسه بخور ریخته و صورت را بخور دهید . عصاره های گیاهی زیر دارای خواص ضد باکتری ، ضد عفونی کننده و ضد میکروبی هستند .

نعناع : حاوی منتول است که خواص ضد عفونی کننده و بالا برنده ایمنی بدن را دارد .

آویشن یا مرزنگوش : دارای خواص ضد باکتری و بالابرنده ایمنی بدن هستند .

اسطوخودوس : خواص ضد باکتری دارد همچنین به کاهش استرس و افسردگی کمک میکند .

سینوزیت درمان گیاهی

گیاهان دارویی را بپزید . اگر نمی خواهید از عصاره های گیاهی استفاده کنید میتوانید گیاهان را بپزید . 2 قاشق چایخوری مرزنگوش و 2 قاشق غذاخوری ریحان را داخل 1 لیتر آب جوش بریزید . در صورت داشتن فلفل کاین مقداری از آن را نیز داخل آب جوش بریزید . به مدت 10 دقیقه بخور دهید .

درمان قطعی و خانگی سینوزیت

حمام کنید . حمام با آب داغ و استفاده از 12 الی 15 قطره از عصاره گیاهانی مانند اسطوخودوس میتواند در درمان سینوزیت موثر باشد .

بخور سینوزیت

از دستگاه بخور در خانه استفاده کنید . برای جلوگیری از خشک شدن سینوس ها استفاده از مرطوب کننده هوا مخصوصا در فصول سرد سال پیشنهاد میشود . رطوبت را بیش از حد بالا نبرید و تا 50% رطوبت کافی میباشد .

درمان سینوزیت با شستشو و اسپری بینی

درمان سینوزیت با طب سنتی

عصاره گیاهی خود را انتخاب کنید . برای شستشو دادن بینی یا استفاده از اسپری بینی به عصاره گیاهی نیاز دارید که باعث کمک به درمان عفونت سینوس ها میشود . عصاره های گیاهی موثر :

اکالیپتوس

نعناع

اسطوخودوس

ریحان

مرزنگوش

رزماری

درخت چای

لیمو

بابونه

درمان سینوزیت

شستشو دهنده بینی را درست کنید . 1.5 لیوان آب خیلی گرم ، 6 قاشق غذاخوری نمک ( ترجیحا نمک فرآوری نشده یا نمک دریا ) ، 10 قطره عصاره گیاه را با یکدیگر مخلوط کنید و خوب هم بزنید سپس بگذارید تا خنک شود .

شستشوی سینوزیت

بینی خود را شستشو دهید . روی سینک سر خود را به کج کرده و از سوراخ بالایی بینی شستشو دهنده بینی را داخل بینی ریخته تا از سوراخ دیگر آن بیرون بیاید ، نصف مخلوط را مصرف کنید . اینکار را با یکبار دیگر با دیگر سوراخ بینی انجام دهید . بعد از شستشو بینی خود را تخلیه کنید .

درمان سینوس چرکی

از اسپری های نمکی بینی استفاد کنید . اگر نمی خواهید خودتان اسپری درست کنید از اسپری های نمکی بینی موجود در داروخانه ها استفاده کنید . البته خودتان نیز میتوانید از این اسپری ها درست کنید . 1 قاشق غذاخوری نمک را با 2 استکان آب مخلوط کنید . استفاده از شستشوی بینی به روش قبل بسیار موثرتر خواهد بود اما اینگونه اسپری ها قابل حمل هستند .

درمان قطعی سینوزیت

از دیفیوزر استفاده کنید . اینگونه دستگاهها عصاره های گیاهی را داخل هوا پخش میکنند . این روش برای منازلی که بیشتر از یک نفر از آنها به سینوزیت مبتلا است پیشنهاد میشود . کسانیکه به سینوزیت مبتلا هستند نزدیک تر به دستگاه بنشینند .

نصف استکان آب را با 5 قطره عصاره داخل آن بریزید .

درمان سینوزیت با ماساژ

ماساژ سینوزیت

پیشانی خود را ماساژ دهید . مقداری روغن بادام یا روغن بچه به انگشتان و بین آنها مالیده تا کمی گرم شود سپس 2 انگشت اشاره خود را روی وسط پیشانی قرار داده ( بین ابروها ) . با حرکات چرخشی و با فشار مداوم و مناسب 10 بار اینکار را تکرار کنید .

ماساژ دادن سینوس ها باعث کمک به تخلیه شدن سینوس ها میشود .

استفاده از روغن باعث کاهش اصطکاک و ماساژ بهتر می شود . همچنین باعث نرمی و ریلکسیشن نیز میشود .

درمان سینوزیت با ماساژ

بینی را ماساژ دهید . انگشت شست خود را روی دماغه بینی یعنی قسمت داخلی بینی در امتداد چشمان خود قرار دهید . به مدت 1 دقیقه مقداری فشار به آن وارد کنید و سپس با حرکات چرخشی به مدت 2 دقیقه باز هم فشار به آن وارد کنید . چشمان خود را در هنگام ماساژ بسته نگه دارید .

از انگشت اشاره نیز میتوانید استفاده کنید .

درمان سینوزیت با روغن سیاه دانه

استخوان گونه را ماساژ دهید تا درد و احتقان را کم کنید . مقداری روغن بادام یا روغن بچه بین انگشتانتان بزنید . انگشت شست ، اشاره یا انگشت وسط خود را روی هر دو گونه قرار داده و با فشار ثابت به مدت 1 دقیقه با حرکات چرخشی ماساژ دهید . در هنگام ماساژ چشمان خود را بسته نگه دارید .

درمان قطعی سینوزیت مزمن

سینوس بینی را ماساژ دهید . مقداری روغن بین انگشتان خود ریخته مقداری بمالید تا گرم شود . انگشت اشاره خود را روی بغل بینی خود گذاشته و با حرکات رو به پایین 10 بار ماساژ دهید ( یعنی انگشت را بالای بینی قرار داده و رو به پایین بکشید سپس دوباره انگشت را بالای بینی گذاشته و روبه پایین بکشید ) سپس با حرکات چرخشی و با فشار ملایم 10 بار دیگر نیز ماساژ دهید .

ماساژ رو به پایین بینی باعث کمک به تخلیه خلط میشود .

تشخیص سینوزیت مزمن و درمان داوریی

سینوزیت آلرژی

علت سینوزیت را پیدا کنید . سینوزیت مزمن به دلایلی مانند زیر بوجود می آید :

عفونت ( باکتریایی ، ویروسی یا قارچی )

ساختار غیر عادی ( پولیپ یا انحراف تیغه بینی )

آلرژی

زخم

سیگار

اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن

برای تشخیص نوع سینوزیت باید به رنگ خلط ها دقت کنید :

بدون رنگ : آلرژی و عفونت ویروسی

زرد مایل به سبز و تیره : عفونت باکتریایی و قارچی یا کپک

بدون رنگ یا زرد مایل به سبز : دیگر عوامل سینوزیت مزمن

گلودرد سینوزیت

علائم سینوزیت را بدانید . علائم سینوزیت در افراد مختلف فرق دارد اما عموما شامل موارد زیر میشود :

تورم سینوس ها ( از التهاب یا عفونت )

درد

احساس فشار در صورت

سردرد

از بین رفتن حس بویایی

سرفه

گرفتگی بینی

گلو درد

تب

مشکل در تنفس

دندان درد

خستگی

قرص سینوزیت

ضد احتقان مصرف کنید . طبق دستور عمل گفته شده طبق گفته شرکت سازنده آنها را مصرف کنید . بیشتر از 3 روز آنها را مصرف نکنید .

اسپری بینی ضد سینوزیت

اسپری بینی کورتیکواستروئید مصرف کنید . این نوع اسپری ها مثل : فلوتیکسون ، ممتازون و بودزوناید میتوانند التهاب بینی را درمان و از آن پیشگیری کنند . بعضی از آنها بدون نسخه در دسترس هستند که میتوانید از آنها استفاده کنید . این اسپری ها به چند روز تا چند هفته زمان نیاز دارند تا اثر خود را نشان دهند .

سینوزیت خطرناک

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد ؟ اگر روشهای مختلف درمان را امتحان کردید و تا 5 روز بعد نتیجه نگرفتید و شروع به تب کردن ، پف کردن پوست ، بیشتر شدن درد یا مشکل در تنفس شدید باید به دکتر مراجعه کنید .

پزشک برای شما داروی های ضد ویروسی ، آنتی بیوتیک یا ضد قارچی تجویز میکند .

جراحی سینوزیت

آیا جراحی نیاز است ؟ پزشک شما با توجه به وضعیت شما امکان دارد به شما جراحی را پیشنهاد کند . امکان دارد شما دارای پولیپ ، مشکلات ساختاری یا آسیب دیدگی باشید . جراحی میتواند باعث بهتر شدن وضعیت شما بشود .

نکات مهم

اگر سیگاری هستید حتما آن را ترک کنید .

از مکان ها و شرکت های معتبر عصاره های گیاهی را تهیه کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.