سفد کردن پوست آفتاب سوخته

آفتاب سوختگی چیست ؟ نوعی التهاب پوستی میباشد که در اثر تماس زیاد با نور آفتاب ، هر گونه نور فرابنفش یا دستگاه سولاریوم ( برنزه کننده ) بوجود می آید . آفتاب سوختگی هنگامی که نور فرابنفش بیش از حد توانایی رنگدانه های محافظت کننده پوست است رخ میدهد . علت تب کردن هنگام آفتاب سوختگی آزاد شدن سموم در بدن میباشد . آفتاب سوختگی شدید به اندازه سوختگی حرارتی خطرناک میباشد . از روش های زیر میتوانید برای درمان آفتاب سوختگی استفاده نمایید .

پماد آلفا برای آفتاب سوختگی

به محض فهمیدن آفتاب سوختگی از آفتاب دوری کنید . سعی کنید بیشتر وقت خود را داخل خانه بمانید زیرا مواجه دوباره با آفتاب ، سوختگی شدیدتری را به همراه دارد . اشعه UV آفتاب که باعث آفتاب سوختگی میشود حتی در سایه نیز با انعکاس نور باعث ایجاد آفتاب سوختگی و طول درمان بیشتر خواهد شد .

درمان آفتاب سوختگی در خانه

با آب سرد حمام کنید یا دوش آب سرد بگیرید . دوش آب سرد باعث خنک شدن پوست میشود که از شدت سوختگی میکاهد . از صابون استفاده نکنید زیرا باعث خشکی پوست و حساسیت آن میشود . محل سوختگی را با  حوله خشک نکنید و بگذارید با هوا خشک شود .

درمان آفتاب سوختگی قدیمی

از ژل آلوورا یا مرطوب کننده قوی استفاده نمایید . مرطوب کننده یا ژل آلوورا را حداقل روزی 2 بار روی سوختگی بمالید . از کرم های حاوی الکل و روغن استفاده نکنید . کرم های حاوی ویتامین E و C باعث کاهش آسیب ( سوختگی ) به پوست میشوند .

پماد بتامتازون برای آفتاب سوختگی

از کمپرس سرد استفاده کنید . چند قطعه یخ را داخل یک پارچه گذاشته و به مدت 15 الی 20 دقیقه روی سوختگی بگذارید . اینکار را روزی چند بار تکرار نمایید . حواستان باشد که یخ را مستقیما روی سوختگی قرار ندهید زیرا باعث بدتر شدن سوختگی میشود .

قرص آفتاب سوختگی

از ایبوپروفن استفاده نمایید . ایبوپروفن باعث کاهش درد ، قرمزی و ورم خواهد شد . همچنین این قرص میتواند از آسیب های بلند مدت به پوست جلوگیری نماید . تا 48 ساعت بعد از سوختگی از این قرص استفاده نمایید .

درمان آفتاب سوختگی با چای

چای کیسه ای را امتحان کنید . چند عدد چای کیسه ای را در آب جوش قرار دهید سپس بگذارید تا سرد شود . چای را روی یک حوله ریخته و روی آفتاب سوختگی بگذارید . تحقیقات نشان داده اند “تانن” موجود در چای باعث کاهش التهاب و بهتر شدن آفتاب سوختگی خواهد شد . در ضمن میتوانید چای معمولی را نیز دم کرده و مثل همین روش استفاده کنید .

سفید کردن پوست آفتاب سوخته

ماست نیز درمان آفتاب سوختگی میباشد . 1 کاسه ماست را با 4 لیوان آب مخلوط کنید . یک عدد پارچه را درون آن خیسانده و به مدت 15 الی 20 دروی آفتاب سوختگی قرار دهید . هر 2 الی 4 ساعت اینکار را تکرار نمایید . ماست حاوی پروبیوتیک و آنزیم هایی میباشد که به درمان آفتاب سوختگی کمک می کنند .

ویتامین برای درمان آفتاب سوختگی

مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین C استفاده کنید . اگر آفتاب سوختگی تازه میباشد ( هنوز قرمز است و پوست اندازی نکرده ) از میوه های سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین C مثل گوجه و آلبالو استفاده نمایید . استفاده از این میوه ها همچنین باعث کاهش کم آبی بدن نیز میشوند .

روغن تخم مرغ درمان آفتاب سوختگی

روغن تخم مرغ برای آفتاب سوختگی مفید است . مقداری از روغن تخم مرغ را روی پوست آفتاب سوخته روزی 2 بار مالیده و بعد از یک ساعت شستشو دهید . روغن تخم مرغ حاوی امگا 3 ، لوتئین ، پادتن و زآگزانتین میباشد که تمامی این مواد به نوعی به درمان آفتاب سوختگی کمک میکنند .

روغن زیتون برای آفتاب سوختگی

از خواص سرکه سیب بهره ببرید . یک بطری اسپری را با سرکه سیب پر کنید و روی محل آفتاب سوختگی اسپری کنید یا پنبه را به سرکه آغشته کنید و روی محل سوختگی بگذارید . سرکه خواص ضد التهابی خوبی دارد و میتواند دوره درمان را کاهش دهد . پوست بعضی از افراد واکنش خوبی نسبت به سرکه ندارد لذا قبل از استفاده آن روی آفتاب سوختگی روی دست خود آن را امتحان کنید .

درمان تغییر رنگ پوست بر اثر آفتاب

سیب زمینی نیز برای آفتاب سوختگی مفید میباشد . یک عدد سیب زمینی را شسته و با لایه های نازک ( مانند شکل ) ببرید سپس روی سوختگی قرار دهید تا بهتر شود . بسیار از افراد پس از تست این روش از تاثیرات خوب آن راضی بوده اند .

پماد آفتاب سوختگی

خیار درمان آفتاب سوختگی است . خیار را حلقه حلقه کنید و روی محل آفتاب سوختگی قرار دهید ، یا آن را له کنید و ماسک آن را استفاده کنید . همچنین مقداری خیار نیز برای تامین آب بدن نیز میل کنید .

دیگر نکات بسیار مهم برای درمان آفتاب سوختگی : 

روزی 8 تا 10 لیوان آب بنوشید .

خانه و بدن خود را خنک نگه دارید .

اگر وان حمام دارید 1 تا 2 قاشق جوش شیرین داخل آن ریخته و با آب سرد حمام کنید .

در هنگام آفتاب سوختگی از لباس های پنبه ای و گشاد استفاده نمایید .

کرم “گل همیشه بهار” تاثیر خوبی روی آفتاب سوختگی دارد .

کرم “عنبر سائل” تاثیر خوبی روی آفتاب سوختگی دارد .

از جو دوسر برای آفتاب سوختگی میتوانید استفاده کنید .

3/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.