درمان لک پوست

لک‌های پوستی بانام‌های لک‌ کبدی ، لک آفتاب و لنتیگو نیز شناخته می‌شود . لک‌های پوستی نقاط صاف قهوه‌ای ، سیاه یا زردی هستند که در گردن ، دست‌ها و صورت به وجود می‌آیند . لک‌های پوستی عمدتاً به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب رخ می‌دهند و معمولاً در سن 40 سالگی شروع به‌ظاهر شدن می‌کنند . لک‌های پوستی به‌هیچ‌وجه خطرناک نیستند ، بنابراین هیچ دلیل پزشکی برای از بین بردن آن‌ها وجود ندارد .

بااین‌حال این لک‌ها می‌تواند باعث نشان دادن سن خانم‌ها و آقایان بشود که به دلایل زیباشناختی بسیاری از مردم می‌خواهند از شر آن‌ها خلاص شوند .

روش‌های زیادی مانند درمان‌های خانگی ، داروهای بدون نسخه ، داروهای تجویزی یا درمان‌های تخصصی وجود دارد که می‌تواند لک‌های پوستی را درمان کند که به همگی آن‌ها اشاره خواهیم کرد .

استفاده از دارو و کرم ها

کرم ضد لک پوست

هیدروکینون استفاده کنید . هیدروکینون یک کرم سفیدکننده بسیار مؤثر است و تأثیر فراوانی روی کاهش ظاهر لک‌های پوستی دارد . کرم هیدروکینون عوارض زیادی دارد بنابراین به‌عنوان اولین درمان از آن استفاده نکنید .

کرم هیدروکینون تا غلظت 2% بدون نسخه قابل‌دسترس است و غلظت‌های بالاتر نیاز به نسخه پزشک است .

لوسیون از بین برنده لک

از کرم Retin-A ( رتین-آ ) کمک بگیرید . Retin-A یک کرم ضد پیری عالی است که در محصولات مراقبتی پوست برای از بین بردن چین‌وچروک و خطوط پوست ، بهبود بافت پوست و حالت ارتجاعی ، درمان آسیب‌های آفتاب و تغییر رنگ که شامل لک‌های پوستی نیز می‌شود استفاده می‌شود .

Retin-A یک‌مشتق ویتامین A است که به‌صورت ژل و کرم عرضه‌شده و در غلظت‌های مختلف قابل‌دسترسی است . این کرم فقط باید توسط پزشک تجویز شود و به‌صورت نسخه آزاد قابل‌دسترسی نیست .

این کرم با لایه‌برداری ، برداشتن لایه بیرونی رنگ لک و آشکار کردن پوست تازه و جدید لک‌های پوستی را از بین می‌برد .

درمان قطعی لک صورت

از محصولات حاوی اسید گلیکولیک استفاده کنید . اسید گلیکولیک (glycolic acid ) نوعی آلفا هیدروکسی اسید است که عموماً در لایه‌برداری شیمیایی مورداستفاده قرار می‌گیرد . این اسید با لایه‌برداری پوست ، کاهش چین‌وچروک و لکه‌های پوستی به شما کمک می‌کند .

محصولات بدون نسخه حاوی این محصول به‌صورت کرم و لوسیون در دسترس است و معمولاً باید چند دقیقه روی پوست بماند سپس آبکشی شود .

اسید گلیکولیک می‌تواند مقداری خشن باشد که موجب قرمزی و اذیت کردن شود . شما باید همیشه بعد از استفاده از اسید گلیکولیک از مرطوب‌کننده استفاده کنید .

کرم ضد آفتاب و لک صورت

استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید . استفاده از کرم ضد آفتاب به کاهش لک‌های صورت کمک نمی‌کند اما از به وجود آمدن لک‌های صورت در آینده پیشگیری می‌کند . همچنین کرم ضد آفتاب از تیره‌تر شدن و معلوم شدن بیشتر لک‌ها جلوگیری می‌کند .

همیشه از کرم‌های ضد آفتاب پایه زینک اکساید (zinc oxide ) و حداقل فاکتور محافظتی ( SPF ) 15 استفاده کنید حتی اگر هوا آفتابی نبود .

درمان‌های خانگی

درمان لک با آبلیمو

آبلیمو را امتحان کنید . آبلیمو حاوی اسیدسیتریک است که به سفید کردن لک‌های پوستی ناشی از پیری کمک می‌کند . مقداری آبلیمو تازه را مستقیماً روی لک‌های پوستی ناشی از آفتاب بزنید و 30 دقیقه بگذارید بماند سپس آبکشی نمایید . روزی 2 بار به مدت 1 تا 2 ماه این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید .

آبلیمو پوست را نسبت به آفتاب حساس می‌کند بنابراین درصورتی‌که آبلیمو به پوست خود زده‌اید بیرون نروید .

اگر پوست خیلی حساسی دارید ممکن است آبلیمو پوست شمارا تحریک کند بنابراین با مقداری آب یا گلاب آن را قبل از مصرف رقیق کنید .

درمان قطعی لک پوست صورت

آب دوغ مصرف کنید . آب دوغ حاوی اسیدلاکتیک است که باعث سفید کردن پوست همانند اسیدسیتریک می‌شود . مقدار کمی آب دوغ را روی لک‌های پوستی خود بزنید و به مدت 15 تا 30 دقیقه بگذارید بماند سپس آبکشی نمایید . این کار را دو بار در روز انجام دهید .

اگر پوست خیلی چربی دارید بهتر است برای جلوگیری از چرب شدن پوست آب دوغ را با مقدار کمی آبلیمو مخلوط‌کنید سپس استفاده کنید .

برای بیشتر کردن خواص آن ؛ مقدار کمی آب گوجه‌فرنگی به آب دوغ اضافه کنید زیرا گوجه‌فرنگی داری خواص سفیدکننده پوست است و می‌تواند لک‌های پوستی را از بین ببرد .

ماست و عسل برای لک صورت

از ترکیب ماست و عسل کمک بگیرید . اعتقاد بر این است که ترکیب ماست و عسل در درمان لک‌های پوستی مؤثر است .

مقدار مساوی عسل و ماست را با یکدیگر مخلوط‌کنید و مستقیماً روی لک‌های پوست بزنید . به مدت 15 الی 20 دقیقه صبر کنید سپس آبکشی نمایید . روزی 2 بار این کار را انجام دهید .

درمان لک صورت با روغن زیتون

سرکه سیب ضد لک طبیعی است . سرکه سیب در بسیاری از درمان‌های خانگی کاربرد دارد که لک‌های پوست نیز یکی از آن‌ها است . مقدار کمی سرکه سیب را مستقیماً روی لک پوست زده و به مدت 30 دقیقه بگذارید بماند سپس آبکشی نمایید .

از این روش فقط روزی یک‌بار استفاده کنید زیرا سرکه سیب می‌تواند باعث خشکی پوست بشود . بعد از حدود 6 هفته می‌توانید بهبودی در ظاهر لک‌ها را مشاهده کنید .

برای بیشتر کردن خواص آن می‌توانید مقدار مساوی آب پیاز و سرکه سیب را مخلوط‌کنید و به لک‌های پوست بزنید .

درمان لک صورت با آلوئه ورا

از خواص آلوئه ورا بهره ببرید . آلوئه ورا در درمان بسیاری از مشکلات پوستی کاربرد دارد که یکی از آن‌ها لک‌های پوست است . به‌سادگی مقداری ژل آلوئه ورای تازه را روی لک‌ها بگذارید . نیاز به شستن آلوئه ورا نیست مگر اینکه احساس چسبندگی کنید .

سعی کنید از آلوئه ورای تازه استفاده کنید تا تأثیر بهتری داشته باشد .

درمان فوری لک صورت

روغن کرچک می‌تواند به شما کمک کند . ثابت‌شده است که روغن کرچک در درمان لک‌های پوستی مؤثر است . مقدار کمی روغن کرچک را روی لک‌های پوستی بزنید و 1 الی 2 دقیقه ماساژ دهید تا جذب شود .

این کار را 2 بار در روز ، صبح و شب انجام دهید تا نتیجه آن را 1 ماه بعد ببینید .

اگر پوست خشک دارید مقدار کمی روغن نارگیل ، زیتون یا بادام با روغن کرچک مخلوط‌کنید تا خواص مرطوب‌کنندگی به آن اضافه کرده باشید .

دارچین و درمان لک فهوه ای پوست

از چوب صندل استفاده کنید . اعتقاد بر این است که چوب صندل دارای خواص ضد پیری است و در کاهش ظاهر لک صورت نیز مؤثر است .

یک‌مشت پودر چوب صندل را با چند قطره گلاب ، گلیسیرین و آبلیمو مخلوط‌کنید . این خمیر را روی لک‌های پوستی قرار داده و بگذارید تا خشک شود که حدوداً 20 دقیقه طول می‌کشد . بعد از زمان گفته‌شده با آب سرد آبکشی نمایید .

همچنین می‌توانید یک قطره از عصاره روغن چوب صندل را مستقیماً روی لک‌های زده و ماساژ دهید .

درمان‌های تخصصی لک پوست

لیزر درمان یلک قهوه ای پوست

لیزر درمانی را شروع کنید . در طول درمان ، لیزر با شدت زیاد تابانده میشود که به پوست نفوذ کرده و باعث جوان‌سازی آن می‌شود . شدت نور باعث پخش شدن رنگدانه های پوست و از بین بردن لک خواهد شد . درمان با لیزر دردناک نیست اما ممکن است برای راحتی از کرم‌های موضعی بی‌حس‌کننده استفاده بشود .

تعداد جلسات موردنیاز به‌اندازه و تعداد لک‌ها بستگی دارد اما عموماً 2 تا 3 جلسه موردنیاز است . هر جلسه 30 تا 45 دقیقه به طول می‌انجامد .

درمان بدون دوران نقاهت است اما قرمزی ، خارش و حساسیت به نور آفتاب ممکن است رخ دهد .

لیزر درمانی بسیار مؤثر است اما مشکل آن هزینه بالای آن است که با توجه به نوع لیزر قیمت آن متفاوت خواهد بود .

درمان تخصصی و دائمی لک صورت

میکرودرماابرژن می‌تواند لک‌های پوستی را از بین ببرد . میکرودرماابرژن یک درمان غیرتهاجمی است که برای درمان لک‌های پوستی مورداستفاده قرار می‌گیرد . به‌وسیله فشار هوا و کریستال‌هایی مانند زینک ؛ پوست بیرونی را لایه‌برداری می‌کنند و لک‌های قهوه‌ای و دیگر لک‌های پوستی را از بین می‌برند .

جلسات بین 30 دقیقه تا 1 ساعت به طول می‌انجامد و 2 تا 3 جلسه موردنیاز است . این روش دوران نقاهت و عوارض ندارد .

لک های قهوه ای پوست

لایه‌برداری شیمیایی را فراموش نکنید . لایه‌برداری شیمیایی لایه مرده پوست را حل می‌کند بنابراین پوست جدید و درخشان به سطح پوست می‌رسد . در طول لایه‌برداری شیمیایی پوست با لایه ژل‌مانند اسیدی پوشانده می‌شود سپس پوست را خنثی کرده تا عملیات شیمیایی پایان بپذیرد .

عوارض این روش شامل قرمزی و حساس شده پوست است که نیاز به دوران نقاهت دارد .

عموماً 2 جلسه درمانی موردنیاز است که 3 تا 4 هفته بین آن‌ها فاصله زمانی باید در نظر گرفته شود .

نکات مهم

استفاده از کلاه آفتاب‌گیر نیز برای محافظت بیشتر از پوست در مقابل لک‌های پوستی پیشنهاد می‌شود .

اگر تغییری در سایز و رنگ لک مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه کنید ممکن است به مشکلی مانند سرطان پوست دچار شده باشید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.