درمان ویروس معده

ویروس معده ( ویروس گوارشی ) عموما خطر جدی ایجاد نمیکند اما تا چند روز شما را اذیت خواهد کرد . بدن شما میتواند به صورت خودکار ویروس را از بین ببرد اما شما میتوانید با کارهایی که انجام می دهید و مواد غذایی که مصرف می کنید موادی که بدن به آنها احتیاج دارد را به آن برسانید .

مراقبت های ضروری در درمان ویروس معده

درمان ویروس معده در خانه

بدن را پر آب نگه دارید . بزرگ ترین ریسک مرتبط به ویروس معده ، کم آبی بدن است . باید بدن خود را تا جای ممکن پر آب نگه دارید و مایعات فراوان بنوشید .

بزرگسالان هر 1 ساعت  250 میلی لیتر آب بنوشند . کودکان هر 30 الی 60 دقیقه 30 میلی لیتر آب بنوشند .

آب را آرام آرام بنوشید .

از مصرف مایعات حاوی قند خودداری کنید زیرا مصرف شکر بدون نمک باعث ایجاد بدتر شدن اسهال میشود بنابراین از نوشیدنی های کافئین دار ، الکلی و گازدار استفاده نکنید .

اگر آب زیادی بنوشید باید حواستان به تامین الکترولیت بدن نیز باشد که آنها را تامین کنید .

غذای ویروس معده

غذای ساده بخورید . سعی کنید به مدت 1 الی 2 روز از غذاهای ساده استفاده کنید . مواد غذایی مانند لیست زیر پیشنهاد میشود :

موز

برنج

نان تست

سیب زمینی پخته

کراکر ( نوعی  شیرینی )

ویروس معده

به رژیم غذایی معمولی برگردید . بعد از 1 الی 2 روز خوردن غذای ساده به رژیم غذایی و همیشگی خود برگردید زیرا غذاهای ساده نمیتوانند تمام مواد مغذی بدن را تامین کنند .

کربوهیدرات هایی با قند پایین مانند غلات و حبوبات بهترین انتخاب هستند .

پروتئین های کم چرب نیز مانند : تخم مرغ ، ماهی ، مرغ ، سبزیجات پخته مثل نخود سبز و هویج مناسب می باشند .

درمان خانگی ویروس معده

ماست بخورید . مواد غذایی تخمیر شده باعث بهبود سریعتر ناراحتی های گوارشی میشوند . باکتریهای داخل ماست از نوع باکتری های خوب هستند که میتوانند به بدن در مبارزه با ویروس کمک کنند .

حمام درمان ویروس معده

 

تمیز بمانید . ویروس های معده قوی هستند و بیرون از بدن هم تا مدتی زنده میمانند . بدتر از آن این است که تا زمانی که بهبودی کامل پیدا نکرده اید ویروس دیگری را نیز بگیرید . بنابراین باید برای جلوگیری وسایل و محیط اطراف خود را تمیز نگه دارید . حمام کردن و شستن مرتب دستها را نیز فراموش نکنید .

استراحت برای درمان مریضی

استراحت کنید . مثل دیگر بیماری ها استراحت کردن باعث بهبودی سریعتر ویروس معده نیز میشود . بدن به طور طبیعی به 6 تا 8 ساعت استراحت نیاز دارد که در زمان بیماری باید آن را بیشتر و حتی 2 برابر کرد . از استرس نیز دوری کنید .

ریلکسیشن

بگذارید ویروس دوره خود را طی کند . در نهایت تنها کار واقعی که میتوانید انجام دهید باید بگذارید تا بیماری دوره خود را تکمیل کند . هر بیماری نیاز به زمان خاصی برای درمان دارد البته با درمان های خانگی و دارویی میتوانید تا حدی عوارض و طول آن را کم کنبد اما زیاد نمیتوان آن را کم کرد .

درمان های خانگی ویروس معده

زنجبیل ضد ویروس معده

زنجبیل مصرف کرد . زنجبیل به عنوان درمان سنتی برای درمان حالت تهوع و مشکلات معده استفاده می شده است . از چای زنجبیل میتوانید برای اینکار استفاده کنید .

از زنجبیل تازه نیز میتوانید استفاده کنید ، چند تکه زنجبیل تازه را در 250 میلی لیتر آب جوش به مدت 5 تا 7 دقیقه قرار دهید و سپس بنوشید .

چای برای ویروس معده

از نعناع فلفلی کمک بگیرید . نعناع فلفلی خواص بی حس کنمندگی دارد و عموما برای حالت تهوع و اسپاسم معده مورد استفاده قرار میگیرد .

از چای ، جویدن نعناع تازه یا از مکمل آن میتوانید استفاده کنید . برای درست کردن چای نعناع مقداری نعناع تازه را در 250 میلی لیتر آب جوش به مدت 5 تا 7 دقیقه قرار داده سپس بنوشید .

قرص زغال فعال

زغال فعال را امتحان کنید . از داروخانه میتوانید قرص زغال فعال را تهیه کنید . این قرص ها به سم زدایی کمک میکنند . به دز مصرفی نوشته شده روی آن دقت کنید تا بیشتر از اندازه مصرف نکنید .

وان حمام

حمام خردل بگیرید . به عقیده طب سنتی خردل میتواند آلودگی را از بدن دفع کند و همچنین خونرسانی را نیز بهبود ببخشد .

اگر تب ندارید از آب گرم استفاده کنید و اگر تب دارید آب ولرم استفاده کنید .

2 قاشق غذاخوری پودر خردل و ¼ لیوان جوش شیرین را در وان پر از آب بریزید و به مدت 10 الی 20 دقیقه داخل وان بمانید .

کمپرس گرم برای ویروس معده

با کمپرس گرم به معده کمک کنید . اگر عضلات معده زیاد کار میکنند یا دچار کرامپ عضلانی شده اید بوسیله پدهای گرمایی یا هر وسیله دیگری میتوانید مقداری آن را آرام کنید . پد گرمایی یا وسایل مشابه را تا زمان سرد شدن روی معده خود قرار دهید .

فشار درمانی

از طب فشاری کمک بگیرید . طبق تئوری های گفته شده فشار آوردن روی نقاط خاصی از بدن ( دست و پا ) میتواند باعث کاهش درد در تمام بدن از جمله بهبود معده و روده بشود .

ماساژ پا : ماساژ آرام پا باعث کاهش حالت تهوع میشود .

ماساژ دست : اگر سردرد دارید از ماساژ دست کمک بگیرید . انگشت اشاره و شست یک دست خود را بین انگشت شست و اشاره دست دیگر قرار دهید و مقداری فشار بی آورید .

نکات دارویی برای درمان ویروس معده

قرص ویروس معده

آنتی بیوتیک مصرف نکنید . آنتی بیوتیک در مقابل باکتری ها موثر است اما در مقابل ویروس ها کار خاصی انجام نمی دهد . به دلایل مشابه استفاده از داروهای ضد قارچی نیز موثر نمیباشد .

حالت تهوع

داروهای ضد تهوع برای شما مناسب تر هستند . اگر بیش از 12 تا 24 ساعت تهوع ادامه داشته باشد ممکن است پزشک به شما ضد تهوع بدهد تا بتواند این مشکل را حل کنید .

توجه داشته باشید این داروها فقط علائم بیماری را کاهش میدهند و آن را درمان نمیکنند . با استفاده از این قرص ها آب و مواد مغذی بدن به دلیل از بین بردن استفراق از بین میرود .

قرص درمان ویروس معده

از مصرف ضد اسهال های نسخه آزاد خودداری نمایید . البته اگر پزشک تجویز کرده است مشکلی در مصرف آنها نیست . این دروها میتوانند خیلی موثر باشند اما مشکلاتی نیز دارند . در 24 ساعت اول بدن نیاز به خارج کردن ویروس دارد که متاسفانه اسهال و استفراغ قسمتی طبیعی در این قضیه هستند .

بعد از خارج شدن ویروس از سیستم بدن شما پزشک ممکن است ضد اسهال برای درمان باقی مانده عوارض بیماری تجویز کند .

نکات مهم

اگر بعد از 48 ساعت بهتر نشدید به پزشک مراجعه کنید .

اگر تب بالایی داشتید یا خون در مدفوع دیده شد سریعا به پزشک مراجعه کنید .

اگر کم آبی بدن زیاد شود پزشک شما مجبور به تزریق سرم خواهد شد .

برای جلوگیری از گرفتن ویروس معده یا انتقال آن به دیگران دستهای خود را مرتبا بشورید ، سطوح خانه را تمیز کنید مخصوصا حمام و دستشویی را .

2.5/5 - (2 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.