خانه شخصی مراقبت های شخصی چگونه موبایل را ضدعفونی کنیم ؟ ( با عکس )

چگونه موبایل را ضدعفونی کنیم ؟ ( با عکس )

1
ضدعفونی کردن موبایل

موبایل تمایل زیادی برای جذب میکروب ، ویروس ، باکتری و کثیفی دارد و می‌تواند شما یا دیگران را مریض کند . بنابراین شما باید موبایل خود را تمیز کنید و به‌صورت منظم ضدعفونی کرده تا از ایجاد بیماری و انتقال ویروس و میکروب جلوگیری کنید .

برای تمیز کردن ساده ، می‌توانید با آب و صابون این کار را انجام دهید ، اما برای ضدعفونی کردن نیاز به الکل یا پدهای ضدعفونی‌کننده دارید که در ادامه تمامی موارد را توضیح خواهیم داد .

ضدعفونی کردن ساده

تمیز کردن موبایل

موبایل را خاموش کرده و از شارژر را نیز جدا کنید . حتماً گوشی خود را خاموش‌کنید تا در حین تمیز کردن آسیبی به آن وارد نشود . کشیدن شارژر را نیز فراموش نکنید ، زیرا خطرناک است .

تمیز کردن کامل موبایل

قال گوشی را جدا کنید . بیشتر باکتری‌ها در پست قاب گوشی جمع می‌شوند ، بنابراین حتماً قبل از شروع به تمیز کردن ، قاب گوشی را جدا کنید . اگر قاب شما چندتکه است ، تکه‌های آن را نیز از یکدیگر جدا کنید و هرکدام را جدا تمیز کنید .

در هنگام تمیز کردن گوشی و قاب گوشی را بافاصله از یکدیگر قرار دهید تا دوباره آلوده نشوند و حواستان به گوشی باشد ، زیرا بدون قاب به‌سادگی صدمه می‌بیند .

تمیز کننده موبایل

چند قطره مایع ظرفشویی در یک‌کاسه آب بریزید . کاسه کوچکی را آب گرم پرکرده و ۱ الی ۲ قطره مایع ظرفشویی داخل بریزید و مقداری هم بزنید تا کاملاً حل شود .

بهتر است از مایع آنتی باکتریال استفاده کنید ، زیرا بیشتر می‌تواند میکروب‌ها را بکشد . همچنین می‌توانید از مایع دستشویی نیز استفاده نماید .

تمیز کردن سریع گوشی

دستمال مایکروفایبر را به محلول آغشته نموده و آب اضافی آن را بچلانید . دستمال را کاملاً در محلول فروبرده و بگذارید تا خوب اشباع شود ، سپس آب اضافی آن را بچلانید .

از دستمال‌کاغذی ، دستمال توالت یا پدهای زبر ( دستمال زبر ) استفاده نکنید ، زیرا می‌تواند باعث آسیب رساندن به صفحه موبایل شما شود .

ضدعفونی موبایل

با ملایمت دستمال را روی صفحه بکشید تا میکروب‌های آن از بین بروند . از صفحه موبایل شروع کنید و با حرکات چرخشی تمامی موبایل را تمیز کنید . اطراف میکروفن و دکمه‌ها را به‌دقت پاک‌کنید ، زیرا ممکن است آب داخل آب بماند و به گوشی شما آسیب وارد شود .

بعد از تمیز کردن صفحه ، گوشی را برگردانید و پشت آن را نیز تمیز کنید . اگر گوشی شما ضد آب است از تمیز کردن و خیس شدن قسمت‌های مختلف گوشی نگرانی‌ای نداشته باشید و خوب آن‌ها را تمیز کنید .

ضدعفونی گوشی

با حوله هرگونه رطوبت باقی‌مانده را خشک‌کنید . گوشی را روی دستمال خشک مایکرو فایبر دیگری بگذارید و سطح آن را خشک‌کنید . حتماً مطمئن شوید که هیچ‌گونه آبی روی گوشی باقی نماند ، زیرا می‌تواند باعث ایجاد آسیب به گوشیِ شما شود .

ضدعفونی تلفن همراه

قاب موبایل را در محلول تمیزکننده بشورید . دستمال مایکروفایبر را داخل محلول تمیزکننده کرده و آب آن را کامل بگیرید . خارج و داخل قاب گوشی را تمیز کنید تا هرگونه کثیفی یا خاک داخل و خارج آن را تمیز کرده باشید . روی گوشه‌ها تمرکز کنید ، زیرا باکتری‌ها در این مکان‌ها به‌سادگی جمع می‌شوند و می‌توانید با تمیز کردن گوشه‌های داخلی قاب گوشی ، گوشی را ضدعفونی کنید .

با توجه به نوع قاب گوشی می‌توانید آن را داخل محلول تمیزکننده بگذارید یا نگذارید . حواستان باشد که بیشتر قاب‌ها با این کار آسیب می‌بینند . همچنین می‌توانید از مسواک نیز برای تمیز کردن قاب کمک بگیرید .

اگر قاب گوشی چرمی دارید ، بعد از تمیز کردن از مرطوب‌کننده چرم روی آن استفاده کنید تا نرم باقی بماند .

ضدعفونی کردن با الکل

خاموش کردن موبایل

موبایل را خاموش کرده و از شارژر نیز جدا کنید . حتماً گوشی خود را خاموش‌کنید تا در حین تمیز کردن آسیبی به آن وارد نشود . کشیدن شارژر را نیز فراموش نکنید ، زیرا خطرناک است .

جا زدن قال موبایل

قاب گوشی را جدا کنید . بیشتر باکتری‌ها در پست قاب گوشی جمع می‌شوند ، بنابراین حتماً قبل از شروع به تمیز کردن ، قاب گوشی را جدا کنید . اگر قاب شما چندتکه است ، تکه‌های آن را نیز از یکدیگر جدا کنید و هرکدام را جدا تمیز کنید .

در هنگام تمیز کردن گوشی و قاب گوشی را بافاصله از یکدیگر قرار دهید تا دوباره آلوده نشوند و حواستان به گوشی باشد ، زیرا بدون قاب به‌سادگی صدمه می‌بیند .

ضد عفونی موبایل از کرونا

میزان مساوی الکل و آب گرم را با یکدیگر مخلوط‌کنید . از الکل سفید ( اتانول ) با خلوص حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد استفاده کنید ، زیرا با این کار به‌صورت مؤثر بیشتر میکروب‌ها را می‌کشید .

الکل و آب گرم را داخل کاسه‌ای ریخته و به‌خوبی هم بزنید تا کاملاً مخلوط شوند .

هشدار : باگذشت زمان ، الکل می‌تواند لایه محافظ روی صفحه گوشیِ شمارا از بین ببرد ( هر چند بیشتر افراد از گلس استفاده میکنند و مشکلی ایجاد نخواهد شد ) . این لایه از ماندن اثرانگشت و آسیب دیدن موبایل با آب جلوگیری می‌کند ، بنابراین از این روش کم استفاده کنید .

محلول ضدعفونی موبایل

دستمال مایکروفایبر را در محلول نمناک کنید . از دستمال مایکروفایبر بدون پرز استفاده کنید تا باعث خط انداختن روی صفحه گوشی شما نشود . دستمال را کاملاً در محلول فروبرده و بگذارید تا خوب اشباع شود ، سپس آب اضافی آن را بچلانید .

از دستمال‌کاغذی ، دستمال توالت یا پدهای زبر ( دستمال زبر ) استفاده نکنید ، زیرا می‌تواند باعث آسیب رساندن به صفحه موبایل شما شود .

از بین بردن میکروب موبایل

سطح گوشی را از بالا به پایین تمیز کنید . با حرکات دایره‌ای شکل و فشار دادن ملایم این کار را انجام دهید . به‌آرامی سراغ جای سوکت ها ، دکمه‌ها و اسپیکر بروید ، حواستان باشد که محلول الکل وارد گوشی شما نشود و آن را خراب نکند . گوشی خود را برگردانید و پشت آن را نیز همین‌گونه تمیز کنید .

حواستان باشد که قبل از شروع کردن به تمیز کردن گوشی ، دستهای خود را بشورید . زیرا نمی‌خواهید تا دوباره آن را آلوده کنید .

از بین بردن کرونای موبایل

از پدهای تمیزکننده برای زمانی که بیرون از خانه هستید استفاده کنید . به دنبال پدهایی باشید که مخصوص تمیز کردن وسایل الکترونیکی هستند تا کمترین آسیب را به گوشی خود برسانید . تمامی قسمت‌های گوشی را دستمال بکشید تا کاملاً تمیز شود .

روی درزهای تنگ یا شکاف‌های کوچک تمرکز کنید ، زیرا مکان‌هایی هستند که باکتری‌ها تمایل دارند در آن‌ها جمع شوند . دستمال را داخل قسمت‌های داخلی گوشی فرو نکنید ، زیرا ممکن است به آنها آسیب وارد کنید .

پدهای تمیزکننده قطعات الکتریکی عموماً ۹۹% باکتری‌ها و ویروس‌های روی موبایل را از بین می‌برند .

حرفه‌ای‌ها چه میگویند : از پدهای الکلی می‌توانید روی موبایل و قاب آن استفاده کنید ، اما از مواد دیگری مانند مشروبات الکلی ، سرکه یا آمونیاک استفاده نکنید ، زیرا مؤثر بودن آن‌ها را سازمان جهانی بهداشت تأیید نکرده است . همچنین لامپ‌های UV نمی‌توانند سطوح را ضدعفونی کنند .

تمیز کردن گوشی

موبایل خود را با دستمال مایکروفایبر دیگری خشک‌کنید . دستمال مایکروفایبر را پهن کنید و گوشی را در وسط آن قرار دهید . با فشار ملایم ، هرگونه رطوبت باقی‌مانده را خشک‌کنید . مطمئن شوید که موبایل را کاملاً خشک‌کنید تا آسیبی به آن وارد نشود .

اگر از پدهای تمیزکننده استفاده می‌کنید ، نیازی به خشک‌کردن ندارید .

ضد عفونی سریع

با محلول الکلی قاب موبایل را ضدعفونی کنید . دستمال مایکروفایبر را داخل محلول تمیزکننده کرده و آب آن را کامل بگیرید . خارج و داخل قاب گوشی را تمیز کنید تا هرگونه کثیفی یا خاک داخل و خارج آن را تمیز کرده باشید . روی گوشه‌ها تمرکز کنید ، زیرا باکتری‌ها در این مکان‌ها به‌سادگی جمع می‌شوند و می‌توانید با تمیز کردن گوشه‌های داخلی قاب گوشی ، گوشی را ضدعفونی کنید .

الکل را روی قاب چرم استفاده نکنید ، زیرا باعث خشک شدن آن می‌شود .

اگر تمیز کردن قاب سخت بود و خیلی کثیف بود ، از مسواک با دندانه‌های سفت نیز می‌توانید استفاده کنید .

جلوگیری از میکروب گرفتن دست و گوشی

ضدعفونی کردن دستها

دستان خود را مرتباً بشورید ، زیرا باکتری‌ها نمی‌توانند به موبایل شما منتقل شوند . همیشه با آب گرم و صابون دستان خود را بشورید تا به کشتن باکتری‌های بیشتر کمک کرده باشید . بگذارید حداقل ۲۰ ثانیه کف صابون روی دستانتان بماند . حتماً مطمئن شوید که پشت دستان ، بین انگشتان و زیر ناخن‌ها را نیز تمیز کنید . در پایان صابون را با آب گرم آبکشی نمایید .

همیشه قبل از غذا خوردن ، درمان زخم یا کمک به فرد بیمار دست خود را بشورید . بعد از دستشویی و تخلیه بینی نیز دستان خود را بشورید .

هشدار : از عطسه و سرفه کردن در دستان خود ( گرفتن دستان جلوی دهان ) خودداری کنید ، زیرا بیشتر باعث پخش شدن میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌شوید .

ژل ضدعفونی کننده دست

از ضدعفونی کنند دستان استفاده کنید . اگر نمی‌توانید دستان خود را بشورید ، به دنبال ضدعفونی‌کننده‌ای باشید که حاوی حداقل ۶۰% الکل داشته باشد ، زیرا این مقدار الکل برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها مؤثر است .

به‌اندازه یک سکه ضدعفونی‌کننده روی کف دست ریخته و دستان خود را به یکدیگر بمالید ، حتماً مطمئن شوید که بین انگشتان و زیر ناخن‌ها را نیز به آن آغشته می‌کنید . به مالیدن ضدعفونی‌کننده تا زمانی که کاملاً جذب پوست شود ادامه دهید .

ممکن است ضدعفونی کردن دست تمامی میکروب‌های روی دست را نکشد . در صورت امکان دستان خود را بشورید تا اینکه از ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنید ، زیرا تمیز کردن و ضدعفونی را بهتر انجام می‌دهد .

علت کثیف شدن موبایل

از هدفون یا هندزفری استفاده کنید تا موبایل را از صورت خود دورنگه‌دارید . با این کار دیگر موبایل شما با صورتتان تماس نداشته و انتقال ویروس ، میکروب و باکتری کمتر انجام می‌شود .

اگر هندزفری ندارید ، موبایل را مقداری دور از صورت نگه‌دارید یا اسپیکر موبایل را روشن کنید و با آن صحبت کنید .

جلوگیری از کثیفی موبایل

در صورت امکان موبایل را با خود داخل دستشویی نبرید . در صورت امکان آموبایل را در مکان دیگری بگذارید و اگر چاره‌ای نبود تا زمانی که دستان خود را نشسته‌اید و خشک نکرده‌اید به آن دست نزنید .

نکات

۱ – سعی کنید حداقل هفته‌ای یک‌بار موبایل خود را ضدعفونی کنید تا شانس گسترش میکروب را کاهش دهید .

۲ – بعد از استفاده از تلفن همراه ، صورت خود را لمس نکنید . با این کار شما کمتر تمایل به گسترش باکتری و مریض شدن خواهید داشت .

۳ – از سرکه به‌عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده نکنید ، زیرا تأثیر آن در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌ها پایین است ( ۸۰ تا ۹۰ درصد ) و تمامی آن‌ها را از بین نمی‌برد .

بارگذاری بیشتر در مراقبت های شخصی

یک دیدگاه

  1. نرگس

    تیر ۲۰, ۱۴۰۱ در ۱:۳۱ ب.ظ

    من انقدر موبایلمو یه مدت الکل کشیدم که دوربین پشتیش داغون شد از من به شما توصیه ««هرگز الکل نکشید»»

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

روش صحیح بغل کردن و حمل کردن نوزاد !! ( با عکس )

بلند کردن و حمل کودک نیاز به حداکثر مراقبت دارد، این موضوع حتی در مورد کسانی که به‌راحتی ا…