آموزش رانندگی در برف

رانندگی در برف و یخ یکی از شرایط بسیار استرس زا و خطرناک میباشد که باعث 17% از تصادفات مرتبط به فصل میشود . اگر مجبور به رانندگی در برف و یخ هستید باید رانندگی در شرایط سخت و کنترل ماشین در صورت لیز خوردن را بلد باشید که در ادامه تمامی موارد را بررسی میکنیم .

نکات اولیه برای سفر در برف و یخبندان

سرعت درست در برف

شتاب گیری ، ترمز کردن و پیج زدن را آرام تر انجام دهید . در شرایط برفی و یخبندان ماشین عکس العمل دیرتری نسبت به حالت معمولی دارد بنابراین به آرامی اینکارها را انجام دهید تا کنترل ماشین را از دست ندهید . همیشه کمتر از 72 کیلومتر بر ساعت حرکت کنید .

رانندگی در برف

استفاده ار چراغ های خودرو . قبل از حرکت چراغ ها را تست کنید و در طول روزهای برفی نیز آنها روشن بگذارید زیرا برف دید را کم میکند .

چگونه در برف رانندگی کنیم

با شتاب ثابت در سربالایی ها حرکت کنید . در روی سربالایی هرگز به طور کامل متوفق نشوید زیرا امکان دارد دیگر نتوانید حرکت کنید و ماشین سر بخورد  . از شتاب گیری سریع در سر روی شیب خودداری نمایید .

سر خوردن ماشین

فاصله طولی 30 تا 50 متری را رعایت کنید . همیشه این فاصله را با ماشین جلویی حفظ کنید و حواستان به چراغ ترمز ماشین جلویی باشد .

کارهایی که در هنگام سر خوردن باید انجام دهید

جلوگیری از سر خوردن

پای خود را از روی تمام پدال ها بردارید . در موقعی که ماشین شروع به سر خوردن می کند پای خود را از تمامی پدال ها بردارید . اگر ترمز بگیرید امکان دارد شرایط را بدتر کنید .

سر خوردن ماشین در برف

اگر چرخ های عقب غیر قابل کنترل شدند کمی گاز بدهید . در صورتیکه چرخ های عقب غیرقابل کنترل شدند به دلیل کاهش کشش چرخ های جلو میباشد بنابراین مقدار کمی گاز بدهید تا آن را جبران کنید .

اصول رانندگی در برف

اگر چرخ های جلو از کنترل خارج شدند کمی ترمز بگیرید . اگر ماشین تغییر جهت میدهد که تحت کنترل شما نیست چرخ های جلو از کنترل خارج شده اند . اگر ماشین سیستم ضد قفل کردن چرخ دارد باید ترمز را کمی بگیرید و نگه دارید اما اگر ندارد فقط به پدال ترمز باید ضربه بزنید .

قفل کردن ماشن در برف

فرمان را به سمتی که لیز میخورید بچرخانید . اگر کنترل چرخ های جلو را از دست دادید به همان طرفی که ماشین میکشد یا لیز میخورد فرمان را بچرخانید . البته این مقدار چرخاندن فرمان باید بسیار کم باشد . اگر به سمت چپ میکشد باید به سمت چپ فرمان را مقداری بچرخانید و بر عکس .

سرعت مطمئنه در برف

بعد از بدست آوردن کنترل ماشین سرعت را کم کنید . در سرعت های پایین کنترل ماشین بسیار راحت تر خواهد بود و همچنین از لیز خوردن دوباره نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد .

آماده کردن ماشین برای زمستان و برف

رانندگی در یخبندان

لاستیک مناسب برای شرایط برفی انتخاب کنید . در صورتیکه زیاد در آب و هوای برفی رانندگی میکنید باید لاستیک مناسب برای خودرو تهیه کنید که دارای آج های عمیقی باشد . اگر از لاستیک های برفی استفاده میکنید حتما هر 4 لاستیک باید از یک نوع باشند .

آمادگی برای سفر زمستانی

آینه های بغل ، چراغ ها و شیشه های ماشین را کاملا تمیز کنید . تمام وسایل گفته شده را کاملا پاک کنید و اگر در برف پارک کرده بودید اگزوز را چک کنید تا برف داخل آن را مسدود نکرده باشد . حتما شیشه های ماشین را با محلول های ضد بخار نیز تمیز کنید تا با مشکلی مواجه نشوید .

چک کردن برف پاک کن

برف پاک کن و شیشه گرم کن ها را تست کنید . برف پاک کن را خوب تست کنید تا توانایی پاک کردن کامل برف و باران را داشته باشد . این مورد در برف بسیار ضروری میباشد و حتما باید بررسی گردد .

وسایل مورد نیاز سفر زمستانی

لوازم ضروری را بردارید . پتو ، بیل ( برای مواقع گیر کردن ماشین ) ، تلفن همراه و فرچه وسایل مهم و بسیار کاربردی در مواقع ضروری میباشند که میتوانند جان شما را نجات دهند . دیگر لوازم مهم عبارتند از : جعبه کمک های اولیه ، شن ( برای ذوب کردن برف ) ، غذای خشک ( با ماندگاری بالا ) ، منور و کابل باتری به باتری میباشد .

رانندگی در شرایط سخت

بهترین راه کنسل کردن سفر میباشد . اگر هوا بسیار بد بود بهترین راه کنسل کردن سفر میباشد زیرا هیچ چیز مهم تر از سلامتی نمیباشد و امکان دارد با یک اشتباه کوچک آن را از دست بدهید بنابراین ریسک نکنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.