درمان کک و مک

کک و مک چیست ؟

کک و مک نقاط قهوه‌ای ، تخت و گردی هستند که معمولاً در افرادی که پوست روشن دارند رخ می‌دهد . کک و مک ها بی‌ضرر هستند و به دلیل  ژنتیک و کاهش ملانین پوست می‌باشند . برخی از کک و مک ها مانند کک و مک آفتاب‌سوختگی نامنظم بوده و نقاط تیره‌ای را معمولاً در پشت و شانه به وجود می‌آورد که به دلیل تابش بیش‌ازحد آفتاب است .

علت بوجود آمدن کک و مک چیست ؟

کک و مک به 2 دلیل ارثی ( ژنتیکی ) و تابش خورشید بوجود می آیند .

شما می‌توانید هر دو نوع کک و مک را از بین ببرید اما بهترین راه پیشگیری و درمان استفاده از کرم ضد آفتاب و قرار نگرفتن در مقابل تابش خورشید است .

همچنین باید بدانید که هیچ راه دائمی برای از بین بردن کک و مک وجود ندارد و اگر در مقابل تابش آفتاب قرار بگیرید آن‌ها بازهم ظاهر می‌شوند .

درمان خانگی کک و مک

درمان خانگی کک و مک

آبلیمو استفاده کنید . آبلیمو به‌عنوان یک سفیدکننده خوب برای کک و مک عمل می‌کند همان‌طوری که باعث سفید کردن رنگ مو نیز می‌شود . آبلیمو باعث از بین رفتن کامل کک و مک نمی‌شود اما باگذشت زمان می‌تواند باعث سفید کردن پوست بشود .

مقداری آب لیموی تازه را به‌وسیله یک گوله پنبه روی کک و مک بزنید . هرچند روز یک‌بار به مدت چند ماه این کار را انجام دهید . باید بدانید که این‌یک‌راه‌حل موقت است و برای روشن نگه‌داشتن کک و مک باید از آبلیمو به‌طور مرتب استفاده کنید .

در هنگام استفاده از این روش نباید بدون محافظ در معرض نور آفتاب قرار بگیرید زیرا کک و مک بر خواهد گشت بنابراین از لباس‌های پوشیده و کرم ضد آفتاب استفاده نمایید .

درمان سریع کک و مک

از شیرترش ، خامه‌ترش یا آب دوغ استفاده کنید . تمامی این محصولات لبنی حاوی اسیدلاکتیک هستند که می‌تواند به سفید کردن پوست کمک کند و درنهایت کک و مک را محو می‌کند . از شیرترش می‌توانید به عنوان تمیزکننده پوست صورت استفاده کنید و سپس آبکشی نمایید . از خامه‌ترش یا آب دوغ نیز باید به‌عنوان ماسک استفاده کرد و بعد از 15 دقیقه صورت را با آب شست .

در شروع درمان صورت با خامه‌ترش در اول کار روزی یک‌بارمصرف کنید تا کک و مک ها محو شوند سپس هفته‌ای 1 الی 2 بار از خامه‌ترش استفاده کنید .

آب دوغ فقط شامل اسیدلاکتیک نبوده و دارای خواص لایه‌برداری نیز میباشد و لایه‌های پوست را که دارای آسیب‌های خورشیدی هستند را برمی‌دارد . بهتر است که یک دستمال درون آب دوغ بگذارید تا خیس بخورد و سپس آن را روی صورت خود قرار دهید . هر 5 دقیقه دوباره دستمال را درون آب دوغ خیس کنید و روی صورت بگذارد .

کرم از بین برنده کک و مک

کرم سفیدکننده تهیه کنید . این کرم‌ها باعث کاهش ملانین پوست می‌شوند که نتیجه آن کمرنگ‌تر شدن کک و مک است . به دنبال کرم سفیدکننده حاوی اسید کوجیک (kojic acid ) و آربوتوس یا همان بج ( arbutus ) باشید . به دنبال کرمی با ترکیبات گیاهی بیشتر باشید و محصولی را انتخاب کنید که پوستتان را تحریک نکند .

درمان خانگی کک و مک

پوست را با میوه لایه‌برداری کنید . با استفاده از ماسک میوه می‌توان لایه بیرونی پوست را که تحت تأثیر نور خورشید آسیب‌دیده است را برداشت . شما با بسیاری از میوه‌ها می‌توانید ماسک میوه درست کنید که آموزش آن را در مقاله درست کردن لایه بردار با میوه میتوانید مطالعه بفرمایید .

طرز تهیه و استفاده یک نوع ماسک : 2 عدد توت‌فرنگی ، یک‌تکه پاپایا و چندتکه خیار و آناناس را با یکدیگر مخلوط‌کنید تا حالت ماسک چسبنده‌ای را بگیرد که مانند چسب روی پوست خشک می‌شود . بعد از زدن ماسک ، صبر کنید تا ماسک خشک شود سپس آن را بکنید تا لایه بیرونی پوست نیز برداشته شود .

کرم محو کننده کک و مک

از کرم برنزه کننده استفاده کنید . یک‌راه از بین بردن کک و مک استفاده از کرم برنزه کننده است . با استفاده از این کرم‌های می‌توانید بدون اشعه‌های مضر آفتاب و دستگاه سولاریوم ، بدون آسیب به پوست رنگ پوست را برنزه کنید . با این کار کک و مک کمتر نمایان شده و محو می‌شود .

درمان‌های حرفه‌ای کک و مک

از بین بردن کک و مک

به درمانگاه لیزر مراجعه کنید . درست است که این روش مقداری گران است اما نتایج آن رضایت‌بخش بوده و باعث از بین رفتن یا محو کردن کک و مک از روی صورت می‌شود . لیزر مخصوصاً رنگدانه های ملانین که باعث کک و مک می‌شوند را از بین می‌برد . بعد از درمان ممکن است کبودی و کبره بستن روی پوست رخ دهد اما بعد از 1 الی 2 هفته پوست خود را بازسازی می‌کند .

لیزر درمانی کک و مک به‌صورت کاملاً دائمی نبوده اما بهتر از کرم‌ها و دیگر درمان‌ها کک و مک را از بین می‌برد . حتماً قبل از شروع به درمان با متخصص پوست مشورت بفرمایید .

لایه براری کک و مک

لایه‌برداری شیمایی نیز گزینه خوبی است . لایه‌برداری شیمیایی کار خود را در مورد محو کردن کک ومک به نحو احسن انجام می‌دهد . عموماً این روش با یک‌بار انجام به نتیجه نمی‌رسد و نیاز به زمان دارد . بعد از درمان لایه بیرونی پوست کنده‌شده و لایه جدید پوست رشد می‌کند که دارای آسیب‌های خورشید کمی است ( علت کک و مک ) یا پوستی کاملاً سالم است .

لایه‌برداری می‌تواند بسیار خشن باشد و ممکن است نتوانید تا مدتی در مکان‌های عمومی ظاهر شوید که با ترمیم شدن پوست این مشکل برطرف می‌شود . هرچند بعد از رشد پوست جدید کک و مک شما با مقدار کمی تابش آفتاب روی پوست برمی‌گردد .

از بین بردن کک و مک با لیزر

درمان به روش IPL را امتحان کنید . روش IPL که نام کامل آن ( Intense Pulse Light Therapy ) است درمان نوپا و جدید است اما ثابت کرده است می‌تواند به از بین بردن یا محو کردن کک‌ و مک روی صورت کمک کند . پالس‌های نور به پوست نفوذ کرده و ایجاد حرارت می‌کند که بدن این بافت‌ها را به‌طور طبیعی حذف کرده و باعث بهبود رنگ پوست و ظاهر آن می‌شود .

این درمان معمولاً 1 تا 2 جلسه طول می‌کشد و ممکن است مقداری قرمزی تا چند ساعت بعد از درمان روی پوست باقی بماند .

یکی از نکات مثبت این درمان این است که 15 تا 30 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد .

مخفی کردن کک و مک با آرایش

لوسیون ضد کک و مک

صورت خود را مرطوب کنید . قبل از آرایش کردن صورت مهم است که صورت خود را مرطوب کنید . لوسیونی انتخاب کنید که مناسب نوع پوست شما بوده و به بازگرداندن چربی طبیعی پوست کمک کند و از خشک شدن آن جلوگیری کند .

شما ممکن است که مرطوب‌کننده ضدپیری ( ضدچروک ) و یا مرطوب کننده دارای اصلاح کننده رنگ پوست استفاده کنید تا کک و مک را محوکنید .

پنهان کردن کک و مک

در مکان‌های پر کک و مک از کانسیلر استفاده کنید . از کانسیلری استفاده کنید که مقداری تیره تر از رنگ پوستتان است . زیر چشمان ، پیشانی ، چانه ، گونه و مخصوصاً مکان‌هایی که دارای کک و مک هستند از کانسیلر استفاده کنید .

از فشار زیاد استفاده نکنید زیرا با مالش بیش‌ازحد نمی‌توانید کک و مک را پوشش دهید . شما می‌خواهید که تا جای امکان پوست طبیعی به نظر بیاید . کانسیلرهای اصلاح‌کننده ممکن است کمک بیشتری نسبت به کانسیلرهای معمولی بکنند زیرا طراحی‌شده‌اند که رنگ پوست را اصلاح کند .

مخفی کردن کک و مک

آرایش خود را با پودر تنظیم کنید . قدم نهایی در از بین بردن کک و مک زدن پودر به‌صورت است . پودری را انتخاب کنید که رنگ پوستتان باشد . به‌وسیله یک برس آرایش کلفت به‌آرامی پودر را به‌صورت و گردن بزنید .

آرایش کردن با کک و مک

مانند همیشه آرایش کنید . بعد از زدن کانسیلر روی کک و مک مانند همیشه صورت و چشمان خود را آرایش کنید . کک و مک ممکن است هنوز هم‌مقداری معلوم باشند اما با پودر و کانسیلر شما می‌توانید تا حدودی آن‌ها را محوکنید .

مراقبت از پوست دارای کک و مک

جلوگیری از کک و مک

از آفتاب دوری‌کنید . به دلیل اینکه عموماً کک و مک درزمانی رخ می‌دهد که در مقابل تابش آفتاب قرار دارید ، بهترین راه برای جلوگیری از گرفتن کک و مک قرار نگرفتن زیاد در مقابل آفتاب است . در هنگام بیرون رفتن از کلاه و لباس‌های پوشیده استفاده کنید تا مناطقی از پوست که مستعد کک و مک هستند را پوشش دهید .

اشعه‌های آفتاب بین ساعت‌های 10 صبح تا 2 بعدازظهر بیشترین قدرت رادارند .

جلوگیری از بوجود آمدن کک و مک

کرم ضدآفتاب بزنید . مهم نیست چه نوع پوستی داشته باشید شما باید همیشه از کرم ضد آفتاب در هنگامی‌که در بیرون از خانه هستید استفاده کنید . کرم ضد آفتابی انتخاب کنید که حداقل فاکتور محافظتی آن ( SPF ) 30 بوده و ضد آب نیز باشد . همچنین کرم ضد آفتاب باید در مقابل UVA و UVB پوست شمارا محافظت کند .

مردم عموماً در روزهای ابری از کرم ضدآفتاب استفاده نمی‌کنند اما در روزهای ابری نیز 80% اشعه آفتاب به پوست نفوذ کنند . حواستان به شن ، برف و آب باشد زیرا به‌راحتی اشعه‌های آفتاب را منعکس می‌کنند و ریسک آسیب به پوست را افزایش می‌دهند .

هر 2 ساعت کرم را تجدید کنید یا مطابق دستور العمل شرکت سازنده استفاده کنید . قبل از شنا مطمئن شوید زمان کافی برای خشک شدن کرم روی پوست را به آن بدهید .

راههای درمان کک و مک

در هنگام درمان حواستان را جمع کنید . بسیاری از درمان‌ها و درمان‌های طبیعی مانند آبلیمو می‌توانند پوست را مستعد آسیب‌های نور خورشید بکنند که تغییر رنگ پوست و کک و مک عوارض آن است . اگر از درمان‌های کلینیکی زیر نظر پزشک استفاده می‌کنید از پزشک بخواهید که برای شماتوضیح دهد مراقبت‌های بعد از درمان کک و مک چه چیزهایی هستند .

اگر امکان دارد بعد از درمان سریعاً در مقابل نور خورشید قرار نگیرید تا پوست خود را ترمیم کند .

درمان فوری کک و مک

کک و مک خود را دوست داشته باشید . اگر کک و مک شما به دلیل ژنتیک یا پوست روشن باشد نه به دلیل آسیب‌های آفتاب ، شما باید یاد بگیرید که آن‌ها را دوست داشته باشید و آن‌ها را بپذیرید . از پوست طبیعی خود خجالت نکشید و به دنبال پنهان کردن آن‌ها نباشید . هرچقدر به آن‌ها کمتر اهمیت بدهید بیشتر از دید شما حذف می‌شوند .

کک و مک ها به‌مرورزمان تمایل به محو شدن دارند که با افزایش سن اتفاق می‌افتد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.