بیماری اگزما پوستی

التهاب بر روی پوست از علائم بیماری اگزما پوستی


بیماری اگزما پوستی چیست؟ اگزما در واقع یک بیماری پوستی به حساب می آید که موجب آن پوست دچار خارش و خشکی می شود. اگرچه این یک بیماری در بسیاری از افراد شایع است اما خوشبختانه   مسری نیست.  البته در صورت تماس با یک محرک یا یک آلرژن، علائم اگزما می تواند تشدید شود.اگزما وضعیتی است که موجب خشکی، خارش و برآمدگی پوست شما می شود. در واقع اگزما پوستی موجب التهاب بر روی پوست نیز می شود که به دلیل خارش و خشکی بیش از حد پوست به وجود می آید. ما در ادامه مجله ی درمان سریع گال به بررسی این بیماری پوستی خواهیم پرداخت. بنابراین ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

علائم بیماری اگزما

بیماری اگزما پوستی یکی از بیماری های است که به موجب آن پوست درگیر این بیماری می شود.اولین علائمی که بیماران متوجه آن خواهند شد شامل خارش، خشکی پوست و بثورات پوستی است.

بیماری در ابتدا با این علائمی بر روی پوست خود مواجه می شود  و به علت درد ناشی از خشکی و خارش پوست به متخصص پوست مراجعه می کند و دکتر از روی علائم به وجود آمده بر روی پوست بیمار، بیماری اگزما پوستی را تشخیص می دهد و اقدامات لازم را انجام می دهد.

از برخی از علائم بیماری اگزما پوستی می توان به مواردی همچون پوست خشک،خارش پوست،بثورات پوستی، برجستگی روی پوست ، پوسته پوسته شدن، تورم و ایجاد لکه ها بر روی پوست اشاره کرد.

اما اگزما بر روی پوست به چه شکل دیده می شود؟ ظاهر اگزما در هر فردی می تواند متفاوت باشد. اگر رنگ پوست تیره دارید، بثورات اگزما می تواند بنفش، قهوه ای یا خاکستری باشد. البته اگر رنگ پوست شما روشن باشد نیز ، بثورات اگزما می تواند صورتی، قرمز یا بنفش باشد.

بیشتر بخوانید:‌ آیا بیماری گال در کودکان، شایع است؟

علائم اگزما در کجای بدن خود را نشان می دهد؟

علائم اگزما می تواند در هر نقطه از پوست شما ظاهرسازی کند. شایع ترین ترین قسمت هایی از بدن که علائم اگزما در آن ایجاد می شود می توان دست ها، گردن، آرنج، زانو ، پا،داخل و اطراف گوش، لب و گونه ها را نام برد. شاید با این سوال مواجه شوید که آیا اگزما پوستی درد دارد؟ اگزما به طور معمول درد ندارد اما همین خارش و خشکی پوست و در نهایت خراشیدن پس از آن موجب زخمی شدن پوست می شود.

علائم اگزما در کجای بدن خود را نشان می دهد؟
ظاهر شدن علائم اگزما در هر نقطه از پوست

چه مواردی بیماری اگزما پوستی را تشدید می کند؟

افرادی که به بیماری اگزما مبتلا هستند اگر در معرض این موارد قرار بگیرند بیماری آن ها به طور یقین تشدید خواهد شد. از مهمترین مواردی که علائم این بیماری را تشدید می کند می توان دود و آلاینده ها، لوازم آرایشی، استرس، پارچه خاص، هوای خشک که رطوبت کمتری دارد.

چگونه از بیماری اگزما پوستی پیشگیری کنم؟

اقداماتی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا درگیر این بیماری نشوید ازجمله این اقدامات عبارت اند از:

  • پوست خود را به طور منظم یا زمانی که پوست شما خشک می شود مرطوب کنید. پس از حمام یا دوش گرفتن از مرطوب کننده خوب استفاده کنید.
  • حمام کردن با دوش آب گرم را فراموش کنید.
  • در روز حداقل هشت لیوان آب بنوشید به این دلیل که آب به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند.
  • سعی کنید لباس های شما پنبه و مواد طبیعی باشد. لباس پشمی یا الیاف مصنوعی نپوشید.
  • استرس و محرک های عاطفی خود را مدیریت کنید. سعی کنید زندگی بدون استرسی داشته باشید. بنابراین اگر دچار استرس و اضطراب هستید بهتر است به روانپزشک مراجعه و در صورت لزوم دارو مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: علائم و نشانه‌های بیماری قارچ پوستی چیست؟

درمان بیماری اگزما پوستی

برای بهبودی سریع بیماری اگزما پوستی بهتر است هر چه سریع تر با دیدن علائم این بیماری به پزشک مراجعه کنید. پزشک با دیدن علائم این بیماری برای شما داروهای موضعی یا خوراکی تجویز می کند تا علائم هر چه سریعتر بهبود بیابند.

درمان بیماری اگزما پوستی
بهبودی سریع بیماری اگزما

سخن پایانی

همان طور که از نام بیماری اگزما پوستی مشخص است این بیماری پوست بیمار را درگیر کرده و موجب خارش و خشکی بر روی پوست می شود. اگزما وضعیتی است که موجب خشکی، خارش و برآمدگی پوست شما می شود.

در واقع اگزما موجب التهاب بر روی پوست نیز می شود که به دلیل خارش و خشکی بیش از حد پوست به وجود می آید. . شایع ترین ترین قسمت هایی از بدن که علائم اگزما در آن ایجاد می شود می توان دست ها، گردن، آرنج، زانو ، پا،داخل و اطراف گوش، لب و گونه ها را نام  برد.

در صورت مشاهده علائم این بیماری بر روی پوست خود بهتراست فورا و در کمترین زمان به متخصص پوست مراجعه کنید.

سوالات متداول بیماری اگزما پوستی

  1. بیماری اگزما چیست؟

بیماری اگزما پوست، یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که باعث التهاب، قرمزی و تحریک پوست می شودالبته این بیماری در هر سنی شایع تر است .

  1. آیا اگزما می تواند باعث ریزش مو شود؟

در صورت عدم درمان، اگزما پوست می تواند منجر به ریزش مو شود. در اثر خارش پوست سر به طور مداوم احتمال ریزش موها نیز وجود دارد.

  1. آیا می توان موها را در صورت مبتلا بودن به بیماری اگزما رنگ کرد؟

رنگ ها در واقع دارای ترکیبات شیمیایی هستند که اگر چه با داشتن بیماری اگزما نیز می توان از رنگ استفاده کرد اما به علت ترکیبات شیمایی به کار رفته در آن  ممکن است وضعیت این بیماری تشدید یافته و موجب خارش، سوزش و پوسته پوسته شدن پوست موی سر شود.

  1. آیا موها بعد از اگزما دوباره رشد می کنند؟

بله، رشد موها از طریق مصرف داروهای ضد التهابی و ضد قارچی مجددا رشد می کند. البته درمان مناسب برای هر بیمار به ترجیحات شیوه زندگی بیمار، علائم خاص و شدت بیماری بستگی دارد.

  1. در اثر بیماری اگزما پوست زخم می شود؟

بله اگزما یک بیماری پوستی است که موجب آن پوست دچار خارش و سوزش می شود. با این حال در اثر اگزما ، پوست شما بر اثر خارش زیاد زخمی می شود. البته اگر پوست حساس تری دارید باز هم جای زخم بیشتر در پوست خود را نشان می دهد که در واقع این امر ظاهر ناخوشایندی را به پوست شما می دهد. البته برای جلوگیری از ایجاد زخم بهتر است اگزما بر روی پوست را خراش ندهید و داروهای موضعی بر روی اگزما پوست قرار دهید تا پوست بهبود یابد.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.