خانه گال گال | علت ، درمان ، علائم و پیشگیری ( با عکس )

گال | علت ، درمان ، علائم و پیشگیری ( با عکس )

گال

نکات اولیه که باید در مورد گال بدانید

۱ – گال یک بیماری پوستی خارش دار و بسیار مسری است که در اثر هجوم کنه خارش  Sarcoptes scabiei ایجاد می شود.

۲ – راه انتقال گال تماس مستقیم پوست با پوست است.

۳ – خارش شدید و بی امان علامت اصلی گال است.

۴ – تماس جنسی رایج ترین شکل انتقال این بیماری است .

۵ – درمان شامل داروهای  خوراکی یا موضعی است . ( عموما موضعی هستند )

۶ – داروهای بدون نسخه یا داروهای خانگی در از بین بردن گال موثر نیستند.

۷ – علائم و نشانه های گال شامل بثورات پوستی متشکل از برجستگی ها و تاول های کوچک قرمز رنگ است که نواحی خاصی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم دیگر می تواند شامل دانه های قرمز ریز روی پوست و خارش بی وقفه باشد. خارش پوست منجر به خاراندن مکرر می شود که ممکن است پوست را مستعد عفونت های ثانویه کند.

گال

“گال نروژی” چیست؟

گال نروژی یا گال پوسته دار متفاوت است. به نظر می رسد مشکلی در پاسخ ایمنی به کنه ها وجود دارد که امکان آلودگی یک فرد به صدها یا هزاران گال را فراهم می کند( که نتیجه آن گال نروژی است ).  گال پوسته‌دار تقریباً همیشه افرادی را مبتلا می‌کند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و بیشتر در افراد مسن، افرادی که از نظر ذهنی یا جسمی ناتوان هستند و در بیماران مبتلا به ایدز، لنفوم یا سایر شرایطی که ایمنی بدن  را کاهش می‌دهند، مشاهده می‌شود.

 

گال چیست؟ چه چیزی باعث گرفتن گال می شود؟

گال یک بیماری پوستی خارش دار و بسیار مسری است که در اثر هجوم کنه خارش دار به نام  Sarcoptes scabiei ایجاد می شود. کنه ها انگل های کوچک هشت پا هستند (بر خلاف حشرات که شش پا دارند). آنها کوچک هستند، فقط ۱/۳ میلی متر طول دارند و در پوست فرو می روند و خارش شدید ایجاد می‌کنند ، که البته در شب بدتر می شود. کنه هایی که انسان را آلوده می کنند ماده هستند و طول آنها ۰٫۳-۰٫۴ میلی متر است. نرها تقریباً نصف این اندازه هستند. کنه های گال را می توان با ذره بین یا میکروسکوپ دید. کنه های گال می خزند اما قادر به پرواز یا پریدن نیستند. آنها در دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد بی حرکت هستند، اگرچه ممکن است برای مدت طولانی در این دماها زنده بمانند.

آلودگی به گال در سراسر جهان رخ می دهد و بسیار شایع است. گال می تواند هر فردی را در هر سنی (از جمله نوزاد یا کودک) یا نژادی درگیر کند. تخمین زده شده است که حدود ۳۰۰ میلیون مورد ابتلا به گال در سال در سراسر جهان رخ می دهد. گال روی انسان برای بیش از ۲۵۰۰ سال گزارش شده است. گزارش شده است که گال در مکان های شلوغ مانند : خانه های سالمندان ، بیمارستان ها، مراکز مراقبت طولانی مدت و سایر موسسات به صورت گسترده رخ می دهد. در ایالات متحده، گال اغلب بر جمعیت بی خانمان تأثیر می گذارد. همچنین به صورت دوره‌ای در سایر جمعیت‌های همه گروه‌های اجتماعی-اقتصادی نیز رخ می‌دهد.

بثورات و ضایعات پوستی گال

علائم و نشانه های گال چیست؟ بثورات پوستی گال چه شکلی است؟

۱ – گال یک بثورات پوستیمتشکل از برجستگی ها و تاول های قرمز کوچک ایجاد می کند و نواحی خاصی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

۲ – گال ممکن است گال ها بین انگشتان، مچ دست و پشت آرنج، زانوها، اطراف کمر و ناف، چین‌های زیر بغل، نواحی اطراف نوک سینه‌ها و پهلوها و پشت پاها ، ناحیه تناسلی را درگیر کند.

۳ – برجستگی ها (از نظر پزشکی پاپول نامیده می شوند ) ممکن است حاوی پوسته های خونی باشند. دانستن این نکته مفید است که هر برآمدگی یک شکل نیست.

۴ – در بیشتر موارد گال که افراد بالغ سالم را تحت تاثیر قرار می دهد، حتی اگر صدها برجستگی و جوش روی پوست وجود داشته باشد، بیش از ۱۰-۱۵ کنه زنده وجود ندارد.

۵ – بثورات گال اغلب بر روی سر، صورت، گردن، کف دست و کف پا در نوزادان و کودکان بسیار خردسال ظاهر می شود اما معمولاً در بزرگسالان و کودکان بزرگتر دیده نمی شود.

۶ – در توصیف گال همیشه به «نفخ» یا «تونل» اشاره شده است. اینها برآمدگی های نخ مانند کوچکی هستند که از ۲ میلی متر تا ۱۵ میلی متر طول دارند که به صورت خطوط نازک خاکستری، قهوه ای یا قرمز در مناطق آسیب دیده ظاهر می شوند. دیدن لانه ها بسیار دشوار است.

باید بدانید که تونل ها اغلب با لانه‌ها اشتباه گرفته می‌شود، خراش‌های خطی یا جوش‌هایی که بزرگ و چشمگیر هستند و در افرادی با هر گونه خارش پوستی ظاهر می‌شوند در واقع لانه ها هستند. خاراندن در واقع لانه ها را از بین می برد. خاراندن ممکن است پوست را باز کند و منجر به تشکیل دلمه پوستی شود.

تماس پوست به پوست می تواند منجر به انتقال گال شود

آیا گال مسری است؟ چگونه به گال مبتلا می شوید؟

گال بسیار مسری است و تماس مستقیم پوست با پوست راه انتقال است. کنه های گال نسبت به محیط خود بسیار حساس هستند. آنها در اکثر شرایط فقط می توانند ۲۴-۳۶ ساعت دور از بدن میزبان زندگی کنند.

۱ – انتقال کنه ها شامل تماس نزدیک فرد به فرد با انواع تماس پوست به پوست است، بنابراین عوامل خطر شامل تماس نزدیک با فرد آلوده است. گرفتن گال با دست دادن ، آویزان کردن کت خود در کنار کسی که آن را دارد، یا حتی استفاده از رختخوابی که شب قبل در آن کنه وجود داشته ، دشوار است، اگر نگوییم غیرممکن است .

۲ – اما تماس فیزیکی جنسی می تواند باعث انتقال بیماری شود

۳ – با این حال، سایر اشکال تماس فیزیکی، مانند مادری که نوزاد را در آغوش می گیرد، برای انتشار کنه ها کافی است. با گذشت زمان، دوستان نزدیک و اقوام نیز می توانند به این روش آلوده شوند.

سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند به گال مبتلا شوند، اما توسط نوع دیگری از کنه آلوده می‌شوند که قادر به انتشار گال به انسان نیست.

آیا می توانید گال را از سگ یا گربه بگیرید؟

حیوانات خانگی با انواع مختلفی از کنه ها آلوده می شوند، اما حیوانات منبع انتشار گال انسان نیستند. گال روی سگ ها جرب نامیده می شود و گاهی اوقات به آن جرب سارکوپتیک نیز گفته می شود. هنگامی که کنه های سگ یا گربه روی پوست انسان فرود می آیند، رشد نمی کنند و فقط یک خارش خفیف ایجاد می کنند که خود به خود از بین می رود. این بر خلاف گال انسان است که بدتر و بدتر می شود مگر اینکه این بیماری درمان شود.

گال پوستی

گال چگونه گسترش می یابد؟

گال می تواند هر انسانی را که در تماس با کنه ها باشد، از جمله افرادی که از سلامت و بهداشت خوبی برخوردار هستند، آلوده کند. تنها عامل خطر شناخته شده تماس مستقیم پوست با فردی است که آلوده شده است. در صورت تماس نزدیک با فرد آلوده، رعایت بهداشت و اقدامات بهداشتی خوب نمی تواند از انتقال جلوگیری کند. تماسی که فرد در محیط های اجتماعی یا مدرسه تجربه می کند احتمالاً برای انتقال کنه ها کافی نیست. تماس جنسی یا تماس نزدیک دیگری (مانند در آغوش گرفتن) برای گسترش بیماری لازم است. این وضعیت به صورت خوشه‌ای ظاهر می‌شود، بنابراین ممکن است شیوع در یک جامعه خاص رخ دهد.

افراد مسن و ضعیف در خانه‌های سالمندان و مراکز مراقبت‌های بهداشتی نهادی مشابه ممکن است بدون نشان دادن خارش قابل‌توجه یا علائم قابل مشاهده، دارای گال باشند. در چنین مواردی، اپیدمی های گسترده ای در بین بیماران و کارکنان مراقبت های بهداشتی وجود دارد. چنین مواردی غم انگیز هستند اما، خوشبختانه، غیر معمول!!!

خارش شایع ترین علامت گال است. خارش در شب بدتر می شود و باعث مشکلات خواب می شود

گال چه احساسی دارد؟

توجه به این نکته ضروری است که علائم ممکن است تا دو ماه پس از آلوده شدن به کنه گال ظاهر نشود. حتی با وجود عدم بروز علائم، فرد مبتلا همچنان می تواند گال را در این مدت گسترش دهد. هنگامی که علائم ایجاد می شود، خارش شایع ترین علامت گال است. گال درد ایجاد نمی کند . خارش گال موذیانه و بی امان است و اغلب در طی چند هفته بدتر می شود. خارش معمولاً در شب بدتر می شود. در هفته های اول، خارش کم است. سپس به تدریج شدیدتر می شود تا اینکه بعد از یک یا دو ماه خواب به دلیل خارش شدید پوست تقریبا غیرممکن می شود.

چیزی که خارش گال را متمایز می کند ، بی امان بودن آن است. سایر بیماری های پوستی خارش دار – اگزما ، کهیر و غیره – تمایل به ایجاد علائمی دارند که زود از بین می روند. این نوع خارش ها ممکن است افراد را برای مدتی از خوابیدن در شب دور نگه دارند، اما به ندرت مانع خواب می شوند یا در نیمه شب فرد مبتلا را بیدار می کنند.

یک پزشک از طریق میکروسکوپ به دنبال کنه هایی است که از آزمایش خراش دادن پوست برای گال پیدا شده است.

چه آزمایشاتی گال را تشخیص می دهد؟

گال با وجود ایجاد بثورات معمولی و خارش بی امان و بدتر شدن به ویژه در شب خود را نشان میدهد. البته تشخیص قطعی پزشکی زمانی انجام می‌شود که شواهدی از کنه‌ها که از آزمایش خراش دادن پوست پیدا می‌شود ، اثبات شود. با تراشیدن پوست با تیغه چاقوی جراحی بر روی ناحیه ای از لانه و بررسی میکروسکوپی آن، می توان کنه ها، تخم مرغ ها یا گال‌ها را شناسایی کرد. با این حال، این فرآیند می تواند سخت باشد، زیرا تشخیص لانه ها دشوار است.

گاهی اوقات علائم خراش با لانه اشتباه گرفته می شود و حتی بررسی ۱۵ لانه یا بیشتر ممکن است تنها یک یا دو کنه یا تخم را نشان دهد. اگر یافته‌های فیزیکی مشخص وجود داشته باشد، گال اغلب می‌تواند بدون انجام خراش‌های پوستی برای شناسایی کنه‌ها درمان شود. آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمر ( PCR ) برای شناسایی مواد ژنتیکی کنه‌های گال در مواقعی که تشخیص گال دشوار است، استفاده میشود، اگرچه معمولاً از این آزمایش استفاده نمی‌شود. کنه‌ها را می‌توان در نمونه‌برداری‌های پوستی شناسایی کرد.

کرم برای گال

کدام پزشکان گال را درمان می کنند؟

گال توسط متخصصان مختلف درمان می شود ، از جمله پزشکان اطفال، متخصصان داخلی و پزشکان خانواده درمان می شود. البته بسیاری از بیماران با توجه به داشتن علائم پوستی به دنبال درمان با یک متخصص پوست یا متخصص پوست کودکان هستند.

برای درمان گال از کرم ها و پمادهای ضد کنه استفاده می شود.

گال روی پا

درمان های دارویی و درمان های خانگی برای عفونت گال چیست؟

درمان گال با تجویز داروهای از بین برنده گال تجویزی بسیار آسان است. هیچ داروی بدون نسخه تایید شده ای وجود ندارد که اثربخشی آن در از بین بردن گال ثابت شده باشد و درمان های خانگی نیز موثر نیستند. از آنجایی که گال یک عفونت انگلی است، آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان عفونت های باکتریایی موثر نیستند. مراحل زیر باید در درمان پزشکی گال گنجانده شود:

۱ – از یک حشره کش مانند پرمترین ( Elimite ) استفاده کنید. این کرم ها از گردن به پایین استفاده می شود، یک شب باقی می ماند و سپس شسته می شود. این برنامه معمولا در هفت روز تکرار می شود. پرمترین برای استفاده در افراد ۲ ماهه و بالاتر تایید شده است و به عنوان ایمن ترین و موثرترین درمان برای گال در نظر گرفته می شود.

۲ – یک درمان جایگزین شامل لوسیون ۱٪ یا ۳۰ گرم کرم لیندان است که از گردن به پایین استفاده می شود و پس از تقریباً هشت ساعت شسته می شود. از آنجایی که لیندان زمانی که از طریق پوست جذب می شود می تواند باعث تشنج شود. باید حتما زیر نظر متخصص مصرف شود . به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی، لیندان نباید در دوران بارداری استفاده شود یا در زنان شیرده، افراد مسن، افراد مبتلا به زخم های پوستی در محل مصرف، کودکان کمتر از ۲ سال یا افرادی که وزن کمی دارند استفاده شود . لیندان در درمان خط اول گال نیست و تنها در صورتی توصیه می‌شود که بیماران دیگر درمان‌ها را تحمل نکنند یا درمان‌های دیگر مؤثر نبوده باشند. مقاومت به این دارو نیز مکررا گزارش شده است.

داروها گال را درمان می کنند

چه داروهای بدون نسخه و نیازمند نسخه ، عفونت گال را درمان و از بین می برند؟

۱ – ایورمکتین ، یک داروی خوراکی ضد انگلی است که همچنین نشان داده شده است که یک گال کش موثر است، اگرچه برای این استفاده مورد تایید FDA نیست .  CDC  توصیه می کند که این دارو را با دوز ۲۰۰ میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت تک دوز مصرف کنید و سپس دو هفته بعد مجدداً ۱ دوز مصرف کنید. اگرچه مصرف خوراکی دارو راحت‌تر از استفاده از کرم است، اما ایورمکتین خوراکی خطر عوارض جانبی بیشتری نسبت به پرمترین دارد و نشان داده نشده است که در از بین بردن گال نسبت به پرمترین برتری دارد. معمولاً فقط زمانی استفاده می شود که داروهای موضعی شکست خورده باشند یا زمانی که بیمار نتواند آنها را تحمل کند.

۲ – لوسیون کروتامیتون ۱۰% و کرم %۱۰ Eurax ،یکی دیگر از داروهایی است که برای درمان گال در بزرگسالان تایید شده است، اما برای استفاده در کودکان تایید نشده است. با این حال، شکست های درمانی با استفاده از کروتامیتون ثبت شده است.

۳ – وازلین گوگرد دار که به عنوان کرم یا پماد استفاده می شود یکی از اولین درمان های شناخته شده برای گال است. این مورد توسط FDA برای این استفاده تایید نشده است، و گوگرد فقط باید زمانی استفاده شود که پرمترین، لیندان یا ایورمکتین قابل تحمل نباشد. با این حال، گوگرد برای استفاده در دوران بارداری و در نوزادان بی خطر است.

شستن ملحفه و رختخواب در آب داغ یک درمان خانگی برای جلوگیری از گسترش گال است

چه درمان های خانگی ای ما را از شر گال خلاص میکنند ؟

۱ – آنتی هیستامین ها، مانند دیفن هیدرامین ، می توانند برای کمک به تسکین خارش مفید باشند. گاهی اوقات، یک دوره کوتاه استروئیدهای موضعی یا خوراکی برای کمک به کنترل خارش تجویز می شود.

۲ – ملحفه و رختخواب را در آب داغ بشویید. از آنجایی که کنه ها دور از بدن زنده نمی مانند ، نیازی به خشکشویی کل کمد لباس، اسپری مبلمان و فرش و غیره نیست.

همانطور که خارش گال مدتی طول می کشد تا به اوج برسد، پس از درمان نیز چند روز طول می کشد تا از بین برود. البته پس از یک یا دو هفته، تسکین چشمگیر است. اگر این اتفاق نیفتد، باید به تشخیص گال شک کرد.

تصویر بزرگ شده از استافیلوکوکوس اورئوس که می تواند از عوارض گال باشد

عوارض گال چیست؟

خارش شدید گال منجر به خاراندن طولانی مدت و اغلب شدید پوست می شود. هنگامی که پوست به دلیل خراشیدگی شکسته یا زخمی می شود، عفونت های باکتریایی ثانویه پوست می توانند از باکتری هایی که به طور معمول روی پوست وجود دارند، مانند استافیلوکوکوس اورئوس یا استرپتوکوک بتا همولیتیک ایجاد شوند.

ضایعات گال نروژی پوسته دار روی بیمار قابل مشاهده است

گال نروژی یا پوسته دار چیست؟

گال نروژی، یا گال پوسته دار، شکل شدید گال است که برای اولین بار در نروژ پدیدار شد. گال پوسته‌دار تقریباً همیشه افرادی را مبتلا می‌کند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و بیشتر در افراد مسن، افرادی که از نظر ذهنی یا جسمی ناتوان هستند و در بیماران مبتلا به ایدز ، لنفوم یا سایر شرایط سلامتی که اثربخشی پاسخ ایمنی را کاهش می‌دهند، مشاهده می‌شود. به دلیل عملکرد ضعیف سیستم ایمنی، یک فرد ممکن است به صدها هزار کنه آلوده شود. ضایعات این شکل متمایز از گال گسترده است و ممکن است در تمام بدن پخش شود. آرنج، زانو، کف دست، پوست سرو کف پا معمولاً محل اصلی درگیری است و نواحی پوسته پوسته در نهایت ظاهری شبیه زگیل به خود می گیرند. ناخن های دست ممکن است ضخیم شده و تغییر رنگ دهند. جالب اینجاست که خارش ممکن است در این شکل از گال کم باشد یا وجود نداشته باشد.

یک خطر خاص گال پوسته‌دار این است که این ضایعات اغلب مستعد ایجاد عفونت‌های ثانویه هستند، مانند باکتری‌های استافیلوکوک یا استرپتوکوک ، از جمله زرد زخم ، عفونت پوستی رایج در کودکان.

تصویر میکروسکوپی از کنه گال.

آیا می توان از ابتلا به گال جلوگیری کرد؟

اجتناب از تماس شخصی نزدیک با افراد آلوده می تواند از گال جلوگیری کند. تماس‌های جنسی و تماس های اعضای خانواده با یکدیگر باعث ابتلا میشود. برای جلوگیری از عود بیماری در دیگر افراد خانواده درمان تمامی افراد خانواده توصیه میشود.

آیا امکان درمان گال وجود دارد؟

گال با داروهای گال کش قابل درمان است. شکست های درمانی رایج نیستند اما ممکن است و افراد مبتلا به گال نروژی ممکن است به ترکیبی از روش های مختلف درمانی نیاز داشته باشند.

 

حتما ویدیوی زیر را تماشا بفرمایید

درمان قطعی گال

خب حالا باید برسیم به اینکه ، آیا بیماری گال درمان قطعی و فوری دارد یا خیر ؟

چند وقتی هست که محصولی با تاثیر فوق العاده و گیاهی توسط متخصصان این حوزه تولید شده که فقط در ۳ الی ۵ روز میتونه به طور کلی گال رو از بین ببره و ریشه کن کنه . بسیار از دوستان با درمان های معمول ارائه شده در سایت ها و مراکز درمانی به نتیجه مطلوبی نرسیدن ، اما این محصول با تضمین واقعی و تاثیر فوق العاده میتونه شما رو برای همیشه از شر گال خلاص کنه !!!!

راههای ارتباطی جهت مشاوره رایگان و خرید ( پاسخگویی ۲۴ ساعته ) :

تماس : ۰۹۳۳۲۲۲۷۳۹۷

واتس اپ : ۰۹۳۳۲۲۲۷۳۹۷

تلگرام : ۰۹۳۳۲۲۲۷۳۹۷

اینستاگرام :

https://www.instagram.com/doctorsalam_org/

https://www.instagram.com/scabies_treatment/

حتما از مشاوره رایگان ۲۴ ساعتشون استفاده کنید ، چون در اینکار متخصص هستند و به کشورهای خارجی هم ارسال دارند 🙂

نظر یکی از مشتریان عزیز ( حتما گوش بدید )


منابع :

۱ – www.medicinenet.com

۲ – en.wikipedia.org

مطالب بیشتر از این نویسنده مهرداد
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

بیماری گال چیست؛ علائم، علت ایجاد و راه‌های درمان آن

گال نوعی بیماری شدیدا مسری و همراه با خارش بدن است. این بیماری پوستی به‌خاطر نوعی انگل خار…